Reklama

Yamaha Booster 2023: elektrické kolo a moped

Dvě elektrické novinky určené do městského prostředí představila japonská Yamaha. Můžete si vybrat mezi elektrokolem Booster Easy nebo mopedem S-pedelac Booster. Dojezd se pohybuje v hodnotách od 60 až do 120 kilometrů podle zvoleného jízdního režimu, kterých máte na výběr pět.

Nabídka dvoukolových elektrických vozidel se Yamaze začíná rozrůstat a to do různých segmentů. Po prvním elektrickém skútru Neo´s, elektrokol Yamaha Moro 07, Wabash RT a CrossCore RC, nyní přicházejí také s modelem S-pedelac, což je vlastně něco podobného jako bývala Babetta, tedy moped se šlapkami.

1 Yamaha Booster1 Yamaha Booster (1)

Yamaha přichází se dvěma novinkami Booster a Booster Easy, které na první pohled vypadají téměř identicky, protože mají stejnou lehkou konstrukci šasi. Rozdíl je u nich v jejich výkonu, Booster Easy je elektrokolo s maximální rychlostí 25 km/h s asistencí šlapání do pedálů, zatímco Booster je elektrický moped, pro jehož řízení potřebujete řidičské oprávnění AM a který může s pomocí šlapání do pedálů vyvinout maximální rychlost až 45 km/h.

Jejich design je hodně nadčasový a minimalistický, má odhalený přední rám z tlakově litého hliníku a zajímavá paprsková kola s tlustými plášti o rozměrech 20 palců x 4 palce. Oba modely jsou vybaveny kryty vidlice, krytem přední značky, řetězu a motoru, předním blatníkem, integrovaným zadním LED světlem a výškově nastavitelným sedlem Royal Orbis. Pro dosažení hladkých a čistých linií jsou kabely ukryty za kanály.

Modely Booster jsou určeny pro jízdu po městě a proto je přední odpružení nastaveno tak, aby maximálně pohlcovala nárazy při přejíždění nerovností. Sympatie si u nás získal rám z tlakově litého hliníku ve tvaru písmene U, který umožňuje pohodlné nastupování a vystupování a zároveň je díky němu posunuté těžiště směrem dolů, díky čemuž se také zvýšila jeho ovladatelnost při pomalejší jízdě.

Poháněný je pohonnou jednotkou Yamaha PWseries S2, která váží pouhých 2,85 kilogramů. Díky výkonu 75 Nm má jeden z nejvyšších poměrů točivého momentu k hmotnosti ve své třídě. Je vybaven technologií Zero Cadence, která poskytuje okamžitou asistenci, jakmile je zaznamenáno šlapání, a režim automatické podpory poskytuje v případě potřeby, například v kopcích nebo při protivětru.

1 Yamaha Booster (3)1 Yamaha Booster (4)

Můžete si také zvolit režim Zero, který zcela odpojí pohonnou jednotku a využívá pouze sílu pedálů, a režim Walk Assist, který usnadňuje tlačení vozidla v situacích, jako je například pohyb v zónách pro chodce, kde je jízda zakázána. Oba modely jsou vybaveny 630Wh 36V akumulátorem. Rychle odnímatelná jednotka se nachází uprostřed pro snadný přístup a také za účelem centralizace hmotnosti. Nabíjení akumulátoru lze provádět jak na místě, tak při vyjmutí jednotky i mimo vozidlo.

Model Booster Easy má maximální asistovanou rychlost 25 km/h, aby vyhovoval evropské legislativě pro elektrokola, a jezdec může ve sjezdech zvolit režim Zero pro rychlejší jízdu poháněnou pouze šlapáním. K dispozici je pět režimů - +ECO, ECO, STD, HIGH a AUTO, které jezdci umožňují zvolit vhodné nastavení podle místního terénu a individuálních požadavků na dojezd. Poměr točivého momentu je v režimu +ECO nastaven na 50 % a v režimu HIGH dosahuje až 280 % a typický dojezd se 75kg jezdcem je až 120 km v režimu +ECO a až 60 km v režimu HIGH.

1 Yamaha Booster Easy elektrokolo (1)1 Yamaha Booster Easy elektrokolo (2)

Elektrokolo je vybaveno 1,7palcovým LCD displejem. Jeho jednoduché provedení obsahuje integrovaná tlačítka a mezi stále zobrazované informace patří rychloměr, ukazatel kapacity akumulátoru a asistenční režim a volitelný ukazatel ujeté vzdálenosti, počítadlo kilometrů a dojezd. Přední a zadní kotoučové brzdy Promax mají průměr 180 mm.

Booster je klasifikován jako elektrický moped (L1e), pro který potřebujete řidičské oprávnění AM a také příslušné pojištění. Zvolit si můžete tyto režimy +ECO, ECO, STD, HIGH a AUTO a s jezdcem o hmotnosti 75 kg lze dosáhnout dojezdu od 110 km (režim +ECO) do 50 km (režim HIGH). Poměr točivého momentu začíná na 60 % v režimu +ECO a zvyšuje se na 400 % v režimu HIGH, přičemž asistence šlapání se u tohoto elektrického mopedu snižuje při rychlosti 40 km/h a zastavuje před 45 km/h.

1 Yamaha Booster (2)1 Yamaha Booster (5)

Moped je vybaven centrálně umístěným uživatelským rozhraním Yamaha Display C s velkým 2,8palcovým plně barevným bodovým maticovým TFT displejem a samostatným ovládacím spínačem. Zobrazené informace zahrnují kapacitu akumulátoru, rychlost jízdy, režim asistence, dojezd, hodiny, vzdálenosti jízd, kadenci, spotřebu kalorií a čas. Připojením chytrého telefonu přes Bluetooth lze získat přístup k řadě fitness a navigačních aplikací.

Oba modely jsou dodávány s originálním příslušenstvím, které zahrnuje košíky, boční brašny, vnitřní brašny, boční kryty rámu, prémiové pedály a držák na řídítka. Moped má navíc držák registrační značky, levé zrcátko a ovládání klaksonu a měřiče na levém řídítku. Do prodeje by se měly dostat v červnu 2023 a na výběr budete mít ze dvou barevných variant, modré Cyan Solid Aqua a šedé Dark Gray Metallic.

Booster

1 Yamaha Booster (6)1 Yamaha Booster (7)1 Yamaha Booster (8)1 Yamaha Booster (9)1 Yamaha Booster (10)1 Yamaha Booster (11)1 Yamaha Booster (12)

Booster Easy

1 Yamaha Booster Easy elektrokolo (3)1 Yamaha Booster Easy elektrokolo (4)1 Yamaha Booster Easy elektrokolo (5)1 Yamaha Booster Easy elektrokolo (6)1 Yamaha Booster Easy elektrokolo (7)1 Yamaha Booster Easy elektrokolo (8)1 Yamaha Booster Easy elektrokolo (9)

Zdroj: Yamaha Motor EuropeLogin Přihlásit Registrace ›

 
Reklama