Reklama

Yamaha Neo´s: první elektrický skútr

Yamaha vypustila do světa elektroskútr Neo´s, který je adekvátní náhradou za malé padesátkové skútry. Bude patřit do kategorie AM, tedy skútrů s rychlostí do 45 km/h. Dojezdová vzdálenost bude záležet na množství baterií, které ve skútru budete mít, pohybovat se tak může od 37 až do 68 kilometrů.

Že vám je název Neo´s povědomý? Máte dobrou paměť, Yamaha totiž před deseti lety ve své nabídce mívala skútr Yamaha Neo´s, který patříval mezi oblíbené vozidla zejména u mladých začínajících jezdců. Elektroskútr se mu svým vzhledem i hodně podobá, zejména patrné je to u přední dvojice světlometů.

1 Yamaha Neos elektroskutr (10)1 Yamaha Neos elektroskutr (28)

Elektronovinka bude zařazena do kategorie AM vozidel s rychlostí do 45 km/h. Malý skútr je malý i svými rozměry, rozvor má jen 1305 mm. Sedlo je ve výšce 795 mm a pod ním naleznete 27litrový úložný prostor, do kterého uschováte i otevřenou helmu, tedy za předpokladu, že si skútr pořídíte jen s jednou baterií, jakmile budete mít baterie dvě, vejde vám pod sedlo tak maximálně autolékárnička a náhradní rukavice.

Li-Ionový akumulátor váží 8 kilogramů a jeho kapacita je téměř 1 kWh, ve standardním režimu na něj ujedete 37 kilometrů, v režimu Eco o 1,5 kilometru více. V případě, že budete mít pod sedlem akumulátory dva, zvýší se vám dojezd na 68 kilometrů. Ze standardní sítě dobijete baterii na 80% za 4 hodiny, do 100% vám to zabere 8 hodin.

Skútr je poháněný elektromotorem, který je uložen v zadním kole. Zajímavým konstrukčním řešením je uchycení tohoto motoru k jednostranné kyvné vidlici. Je totiž připevněn jen pěti šrouby, díky čemuž se rychleji a snadněji odmontuje zadní kolo. Ve standardním režimu je maximální točivý moment 136 Nm při 50 otáčkách, výkon 2,5 kW při 400 otáčkách a maximální rychlost je 45 km/h. V režimu Eco je rychlost omezena na 35 km/h a výkon na hodnotu 1,58 kW.

Elektrické Neo´s je sice obuto na třináctipalcových kolech, ale primárně je určeno pro jízdu po městě nebo jen z blízkého okolí. Je vybavený bezklíčovým zapalováním a také bezdrátovým připojením. Pomocí aplikace MyRide tak budete na malém digitálním displeji informování o příchozích hovorech i zprávách. Hmotnost skútru je 90 kilogramů bez baterií.

1 Yamaha Neos elektroskutr (2)1 Yamaha Neos elektroskutr (11)

Na výběr budete mít buď bílou nebo černou barvu s doplňky v modré barvě. Do prodeje by se měla dostat v průběhu června. Prodejní cena ještě nebyla pro český trh stanovena, ale předpokládáme, že by neměla přesáhnout hranici sta tisíc korun.

1 Yamaha Neos elektroskutr (12)1 Yamaha Neos elektroskutr (13)1 Yamaha Neos elektroskutr (14)1 Yamaha Neos elektroskutr (15)1 Yamaha Neos elektroskutr (1)1 Yamaha Neos elektroskutr (3)1 Yamaha Neos elektroskutr (4)1 Yamaha Neos elektroskutr (29)1 Yamaha Neos elektroskutr (30)1 Yamaha Neos elektroskutr (31)1 Yamaha Neos elektroskutr (32)1 Yamaha Neos elektroskutr (5)1 Yamaha Neos elektroskutr (6)1 Yamaha Neos elektroskutr (7)1 Yamaha Neos elektroskutr (8)1 Yamaha Neos elektroskutr (9)1 Yamaha Neos elektroskutr (16)1 Yamaha Neos elektroskutr (17)1 Yamaha Neos elektroskutr (18)1 Yamaha Neos elektroskutr (19)1 Yamaha Neos elektroskutr (20)1 Yamaha Neos elektroskutr (21)1 Yamaha Neos elektroskutr (22)1 Yamaha Neos elektroskutr (24)1 Yamaha Neos elektroskutr (23)1 Yamaha Neos elektroskutr (25)1 Yamaha Neos elektroskutr (26)1 Yamaha Neos elektroskutr (27)

Zdroj: Yamaha Motor EuropeLogin Přihlásit Registrace ›

 
Reklama