Reklama

Honda X-ADV 2024: speciální edice

Byla to Honda, kdo v roce 2015 představila zcela nečekaný koncept skútru s offroadovými vlastnostmi. Po jeho uvedení do prodeje o rok později se stal jedním z nejprodávanějších strojů ve svém segmentu a vlastně se stal i jakýmsi průkopníkem a vzorem i pro ostatní firmy. Do sezóny 2024 se dočkal nových barev a dvou speciálních edicí.

Občas se v motocyklovém světě objeví stroj, který jen tak někdo nečeká, ale je to velmi ojedinělý stav. Když se však v roce 2015 objevil koncept skútru Honda City Adventure, zůstali všichni doslova ohromení. Honda svůj neobvyklý nápad dotáhla do konce a v roce 2016 představuje první adventure skútr na světě, Honda X-ADV. Tento model se stal průkopníkem v oblasti inovací a klidně o něm můžeme říct, že je to legenda mezi skútry. Jeho test si můžete přečíst zde.

1 Honda X-ADV 2024 (1)1 Honda X-ADV 2024 (2)

Jak vůbec takový stroj vznikl? Nejprve byly zváženy všechny atributy běžného enduro motocyklu – robustní dobrodružný vzhled, vzpřímená pozice poskytující vynikající výhled či špičková variabilita. Poté byl zohledněn typický uživatel, který na motocyklu dojíždí do zaměstnání. Bez ohledu na to, zda používá skútr nebo motocykl, musí se v obou případech jednat o snadno ovladatelný, hbitý a pohodlný stroj s nízkou spotřebou a s praktickým odkládacím prostorem. Inženýři značky Honda proto oba tyto požadavky zkombinovali a vzniklo z toho něco neobvyklého.

Stroj, který se vyznačoval robustním a stylovým SUV vzhledem, ale přitom je jako doma i v městské džungli. A kromě široké škály prémiových funkcí, nabídl také unikátní a zároveň i atraktivní vzhled, výkonný motor a dobře nastavený podvozek. Hondě se tímto krokem podařilo přilákat zcela nové zákazníky, které oslovila jinakost a inovativnost v kategorii skútrů. Díky tomu se tento stroj stal skutečným prodejním úspěchem. A na důkaz svých terénních schopností se lehce modifikovaná verze tohoto stroje v rukou italského jezdce Renata Zocchiho zúčastnila náročné 7 000kilometrové Gibraltar Rally 2019, kde tento stroj dosáhl celkového vítězství ve třídě 2.

1 Honda X-ADV 2024 (3)1 Honda X-ADV 2024 (4)

A neusnul na vavřínech. Do roku 2021 model X-ADV vstoupil s výkonnějším dvouválcovým motorem o zdvihovém objemu 745 ccm, nižší hmotností, ještě výraznějším stylem a vyšší praktičností. Změny byly skutečně rozsáhlé a zahrnovaly nárůst výkonu motoru o 3 kW či posun červeného pole otáčkoměru o 600 ot/min výše. Hodnota výkonu se tak ustálila na číslovce 43,1 kW při 6 750 ot/min., zatímco maximální točivý moment dosahuje 69 Nm při 4 750 ot/min. Pro držitele řidičského oprávnění kategorie A2 je dostupná verze s výkonem 35 kW.

Kratší převodové poměry pro první, druhý a třetí rychlostní stupeň zajistily lepší akceleraci, zatímco delší čtvrtý, pátý a šestý rychlostní stupeň umožnily uvolněnější jízdu vyšší rychlostí a přispěly tak k nižší spotřebě paliva. Elektronicky řízená škrticí klapka s sebou přinesla čtyři přednastavené jízdní režimy a možnost individuálních nastavení. Kontrola trakce má tři úrovně nastavení. Dvouspojková převodovka DCT byla vybavena mapami pro automatické řazení, které byly provázány s jednotlivými jízdními režimy.

1 Honda X-ADV 2024 (6)1 Honda X-ADV 2024 (5)

Díky novému rámu a drobným úpravám se podařilo ušetřit jeden kilogram hmotnosti. Kapotáž X-ADV také získala agresivnější vzhled. Zdvojené LED světlomety získaly světla pro denní svícení (DRL), podobně jako model CRF1100L Africa Twin. Nově tvarované boční okraje sedla umožnily jezdci lépe dosáhnout na zem. Objem schránky pod sedlem díky úpravám narostl na 22 litrů a schránka získala i nabíjecí USB zásuvku. Přemístěním parkovací brzdy na pravou rukojeť se uvolnil prostor pro novou schránku na rukavice. Přepracovaný byl také pětipalcový TFT přístrojový panel, který lze bezdrátově propojit s telefonem. .

Model X-ADV pro rok 2024 bude k dispozici ve dvou speciálních edicích ve verzi s šedou metalízou Iridium Gray Metallic, černými doplňky a žlutými akcenty a v červené barvě Grand Prix Red s černými doplňky. Nová je také modrá barva Puco Blue s černými doplňky a v nabídce zůstává i oblíbená matná černá metalíza Mat Ballistic Black Metallic s černými doplňky.

Zdroj: Honda Motor EuropeLogin Přihlásit Registrace ›

 
Reklama