WorldSBK - Laguna Seca: Vítězem Jonathan Rea, 14. Abraham

První závod MS-Superbike byl jasnou záležitostí pilotů továrního týmu Kawasaki Jonathana Rey a Toma Sykese. Zatímco Honda s Nickym Haydenem zazářila jako třetí, tak Ducati se hodně blamovala.

S výsledkem prvního závodu Superbike na Laguna Sece mohou být američtí diváci spokojeni. Za vítězem Jonathanem Reou a jeho týmovým kolegou z Kawasaki Tomem Sykesem získal pódium jejich oblíbenec Nicky Hayden.

O vítězství ale Hayden bojovat nemohl, jeho ztráta na Reu byla 12,3 sec – a v poslední třetině závodu musel využít veškerou svou rutinu, aby odrazil útoky zezadu.

Za své pódium musí ale poděkovat 34letý US-Boy především pádům obou továrních pilotů Ducati Chazi Daviesovi a Davide Giuglianovi, kteří jezdili v Top-4, ale oba dva zahodili své motocykly Panigale R do kačírku. Takže nejlepším jezdcem Ducati byl Xavi Fores (Barni Ducati) na P7 v cíli.

Výborný závod předvedl Michael van der Mark, který ze startovního místa 12 na gridu byl nakonec odmávnut jako čtvrtý, hned za svým týmovým kolegou Nickym Haydenem.

Jako pátý projel cílem Alex Lowes s motocyklem Yamaha R1, je to jeho druhé umístění v Top-5 po Sepangu (1. závod). Niccolo Canepa, náhradník za zraněného Sylvaina Guintoliho, dokompletoval Top-10.

Skvělý závod zajel Lorenzo Savadori, který se ztrátou pouhých 1,5 sec za třetím Haydenem, byl odmávnut v cíli na P6. Pěkný výkon předvedl i jeho týmový kolega Alex De Angelis na P9.

Nejlepším pilotem BMW byl dle očekávání Jordi Torres, v cíli jako osmý. Zatímco náhradník za Reiterbergera Raffaele De Rosa havaroval, tak oba piloti Milwaukee Josh Brookes a náš Karel Abraham obsadili místa 13, respektive 14.

A body získali v první americké jízdě ještě Leon Camier (11./MV Agusta), Anthony West (12./Kawasaki) a Roman Ramos (15./Kawasaki).

Průběh závodu

Start: Nejlépe odstartoval Sykes, za ním Davies, Rea, Giugliano, Hayden a Fores. Lowes P9, Abraham P18

1. kolo: Sykes 0,3 sec před Daviesem, dále Rea a Giugliano. Hayden P5 a za ním Lowes, Savadori, Fores. West P13, Abraham P18.

2. kolo: Top-6 nezměněno, De Rosa se zlepšil z P18 na startu už na P14.

3. kolo: Sykes, Davies a Rea s náskokem 1 sec na Giugliana. Davies zkouší útočit na Sykese.

4. kolo: Nejrychlejší kolo zajel Davies za 1.23,443 min

5. kolo: Davies a Rea předjeli Sykese, ale Davies o několik zatáček později padá...P17 pro Abrahama.

6. kolo: Rea vede před Sykesem, Giugliano se dostal těsně za ně. Hayden (4.) se ztrátou 1,6 sec, van der Mark už na P7.

7. kolo: Brookes (17.) byl mimo trať a tak se propadl o 4 místa, P16 pro Abrahama.

9. kolo: Top-3 v rozmezí 1,5 sec, Hayden už 4 sec ztráty. Vizziello zajíždí do boxů.

11. kolo: Rea jezdí nejrychlejší kola a má náskok 0,8 sec před Sykesem a Giuglianem. Na Haydena útočí Lowes (5.)...Abraham je v bodech na P15.

13. kolo: Hayden jede pomaleji než Lowes, Savadori a van der Mark. Torres jako nejlepší jezdec s BMW na P10.

14. kolo: Crash Giugliana, Hayden je nyní virtuálně na podiu! Také De Rosa padá, Abraham na P14, když je před ním týmový kolega Brookes.

16. kolo: Rea a Sykes bojují o vítězství, o poslední volné pódiové umístění bojují Hayden, Lowes, Savadori a van der Mark...Abraham si jede bezpečně pro body na P14.

17. kolo: Rea dělá chybu v Corkscrew, Sykes se lehce dostal před něho.

18. kolo: Crash Sulaitiho.

19. kolo: Hayden s náskokem 0,5 sec na skupinu Lowes, van der Mark a Savadori.

20. kolo: Rea jde znovu do vedení.

21. kolo: Rea má už náskok 0,8 sec.

23. kolo: Sykes se zdá být spokojen s P2, na Reu ztrácí 1,2 sec. Ovšem boj o P3 je velmi napínavý.

24. kolo: Van der Mark předjel Lowese a je už na P4!

25. kolo: Rea vyhrál před Sykesem, Hayden jako třetí vybojoval pódium. Za ním potom van der Mark, Lowes, Savadori, Fores, Torres, De Angelis, Canepa, Camier, West, Brookes, Abraham, Ramos.