V nedělní odvetě trumfoval opět Rea, 17. Ježek

Nedělní odveta WorldSBK se stala na okruhu Phillip Island kořistí úřadujícího mistra světa Jonathana Rey, Ondřej Ježek obsadil 17. místo.

Díky novému reglementu byl závod velmi zajímavý, když Top-3 jezdci ze soboty odstartovali do nedělního závodu až ze 3. řady startovního roštu, naopak z Pole-Position vyrazil do závodu v sobotu na 4. místě odmávnutý Alex Lowes.

S dvěma hodně tvrdě vybojovanými vítězstvími úřadujícího mistra světa Jonathana Rey se skončil první závodní víkend WorldSBK 2017.

Nový startovní proces ovšem výsledky vůbec neovlivnil, už ve třetím kole byl Rea třetí, v 6. kole se dvojnásobný mistr světa dostal do čela. Až do posledního kola bojovala na čele skupina ve složení Jonathan Rea (Kawasaki), jezdci s motocykly Ducati Chaz Davies, Marco Melandri a Xavi Forés (Barni Racing) stejně jako Alex Lowes (Yamaha) o vítězství v závodě. Na cílové pásce byl opět první Rea a stejně jako 2016 tak zahájil sezónu vítězným doublem.

Mimochodem: Rea je tak po superbikových legendách jako jsou Troy Bayliss, Noriyuki Haga a Carl Fogarty teprve čtvrtým pilotem, který dokázal vyhrát 40 a více závodů.

Chaz Davies (2.) a Marco Melandri (3) dokompletovali stupně vítězů a postarali se tak pro tovární tým Aruba.it Ducati o skvělý výsledek. Stejně jako včera byl na P4 odmávnut pilot s novým motocyklem Yamaha Alex Lowes. Top-5 pak dokompletoval nejlepší soukromník Xavi Fores.

Nový startovní reglement se negativně projevil pouze na Tomu Sykesovi, který potřeboval hodně času, než se probojoval do špice závodu.

Ačkoliv vyjel do závodu z druhé pozice, tak byl v cíli odmávnut Leon Camier (MV Agusta) hůř než v sobotu. Umístěními na P9 a P10 ovšem Lorenzo Savadori a Eugene Laverty neodsáhli na očekávané úspěchy pro tým Milwaukee Aprilia, tedy pro tovární italský tým z Noale.

Nejlepším pilotem Hondy byl dlouho Nicky Hayden, tedy až do svého pádu v 8. kole. Jeho týmový kolega s motocyklem CBR1000RR Stefan Bradl se prezentoval lépe než v sobotu, nakonec ale stejně jako včera dokompletoval za 1 mistrovský bod Top-15.

Pohromou byl nedělní závod pro Jordiho Torrese, který kvůli poruše motocyklu vůbec do závodu neodstartoval.

Český jezdec Ondřej Ježek sice dojel o 1 místo lépe než v sobotu, ale jeho ztráta na vítěze byla hodně propastná. Byl odmávnut v cíli jako poslední, na Reu ztratil 1:13.561 a na 16. místo v cíli už celých 40 sekund. Jeho týmový kolega Badovini cílový praporek neviděl kvůli pádu v 8. kole v T6, když jezdil o 1 místo před Ježkem; a havaroval i Russo.

Průběh závodu

Už v zahřívacím kole se závod skončil kvůli poruše motocyklu Althea BMW pro Jordi Torrese.
Start: Forés před Lowese, dále Camier, Laverty, Davies, van der Mark, Rea, Sykes, Melandri, Savadori, Reiti.
1. kolo: Lowes na čele, za ním Laverty, Forés, Camier, Rea a Davies....17. Ježek
2. kolo: Fores a Laverty předjeli Lowese na cílové rovince, dále Rea, Davies, Camier. Melandri, Hayden ...17. Ježek
3. kolo: Rea předjel Lowese a byl na P3...Ježek drží 17. pozici
4. kolo: Fores a Rea s menším náskokem, dále Davies, Lowes a Laverty. Melandri už na P6...17. Ježek
6. kolo: Rea poprvé v čele, za ním Forés, Davies a Lowes. Melandri na P5 1,4 sec zpět. Sykes až na P8. Ježek se propadl na P18.
7. kolo: Davies na P2 před Forése. Nejrychlejší kolo zajíždí Melandri. Laverty až na P8.
8. kolo: Davies a Lowes předjeli Reu. Top-5 dělí pouze 0,7 sec. Crash Badoviniho a Haydena. Ježek se tak posunul na P16.
10. kolo: Davies a Rea vypadají hodně suverénně, za nimi Melandri, Forés a Lowes. Sykes na P6 2,2 sec zpět.
12. kolo: Sykes je nejrychlejším jezdcem na trati, pouze 1,8 sec zpět. Ježek klesl na P17 za Krummiho a je tak poslední.
14. kolo: Sykes dojel skoro ke špici závodu. Reiti a Bradl bojují o P11 společně s De Angelisem, Ramosem a Brookesem....17. Ježek
15. kolo: Na čele Melandri a dále Rea, Davies, Fores, Lowes, Sykes...17. Ježek
17. kolo: Melandri udává tempo, které akceptují pouze Rea, Davies a Lowes, zatímco Fores a Sykes nestačí...17. Ježek
19. kolo: Melandri sice vede už 5 kol v řadě nedělní závod, ale Rea a Davies jsou na dostřel. Červenou lucernu stále drží Rookie Ježek.
20. kolo: Během jednoho kola se propadl Melandri na P4. Před ním Davies, Rea a Lowes...17. stále Ježek.
22. kolo: Top-4 vjíždí do finálového kola v rozmezí pouhých 0,1 sec auf. Rea jde před Daviese do čela, ten to zkouší na cílovce z háku, ale chybí mu nakonec 25/1000 sec. Vítězem tedy Rea před Daviesem a Melandrim. Dále Lowes, Forés, Sykes, van der Mark, Camier, Savadori, Laverty, De Angelis, Brookes, Reiti, Ramos, Bradl - tedy Top-15 a body do MS, dále Krummi a jako poslední Ježek.

race2 phillip island1 race2 phillip island2 race2 phillip island3

SBK Motul - Australian Round, Race 2: 1. Rea (Kawasaki); 22 kol - 97,790 km - za 33:52.785; 2. Davies (Ducati) +0.025; 3. Melandri (Ducati) +0.249; 4. Lowes A. (Yamaha) +0.956; 5. Fores (Ducati) +2.320; 6. Sykes (Kawasaki) +4.781; 7. van der Mark (Yamaha) +7.307; 8. Camier (MV Agusta) +9.756; 9. Savadori (Aprilia) +11.135; 10. Laverty (Aprilia) +20.123; 11. De Angelis (Kawasaki) +25.799; 12. Brookes (Yamaha) +25,879, 13. Reiterberger (BMW) +25.917; 14. Ramos (Kawasaki) +26.292; 15. Bradl (Honda) +28.440; 16. Krummenacher (Kawasaki) +33.679; 17. Ježek (Kawasaki) +1:13.561.

SBK Motul - stav MS: 1. Rea (Kawasaki) 50 bodů, 2. Davies (Ducati) 40; 3. Sykes (Kawasaki) 26; 4. Lowes A. (Yamaha) 26; 5. Fores (Ducati) 21; 6. Camier (MV Agusta) 19; 3. Melandri (Ducati) 16; 8. van der Mark (Yamaha) 16; 9. Laverty (Aprilia) 14; 10. Torres (BMW) 9; 11. Savadori (Aprilia) 7; 12. De Angelis (Kawasaki) 7; 13. Reiterberger (BMW) 7; 14. Krummenacher (Kawasaki) 6; 15. Hayden (Honda) 5; 16. Ramos (Kawasaki) 5; 17. Brookes (Yamaha) 4; 18. Bradl (Honda) 2... Russo (Yamaha), Badovini (Kawasaki) a Ježek (Kawasaki) 0.