Reklama

Suzuki Katana 2019: návrat streetbiku

Suzuki již docela dlouho před výstavou upozorňovala na to, že se chystá znovu oživit svůj legendární název motocyklu Katana. Většina z nás tak netrpělivě čekala, jak bude tento staronový motocykl vypadat a musí se nechat, že je mnohem atraktivnější, než jsme čekali.

Ačkoliv se jedná o novinku, nese v sobě i znaky minulosti. Ostře řezané hranaté rysy měl i původní motocykl z roku 1981 a tomu se jednoznačně nová Katana chce podobat. Tedy alespoň nám to tak přijde, ať už jde o polokapotáž s hranatým světlem nebo loga na ní umístěná. Retro vzhled téhle novince moc sluší.

1 Suzuki Katana 2019 (6)1 Suzuki Katana 2019 (7)1 Suzuki Katana 1981

Katana však s sebou přináší i moderní prvky, jako je osvětlení motocyklu technologií LED, černá nízko usazená koncovka výfuku nebo zadní blatníček netradičně uchycený rovnou na kyvné vidlici. Na tvarovanou dvanáctilitrovou palivovou nádrž plynule navazuje vykrojené dvoubarevné sedlo, které už na první pohled hlásí, že bude dostatečně pohodlné. Však to je také hlavním cílem výrobce, chtějí vám nabídnout motocykl, se kterým budete moci jezdit každý den. Ovšem otázkou je, kolik kilometrů na tu 12 litrovou nádrž ujedete?

Srdcem Katany je řadový čtyřválec o zdvihovém objemu 999 ccm s maximálním výkonem 148 koní a točivým momentem 108 Nm při 9500 1/min. Motor si v továrně vypůjčili od jiného modelu, a to od Suzuki GSX-S 1000. Můžete klidně tvrdit, že je nová Katana pouze oblečený GSX-S 1000, ale to přece byla i ta původní ne? Konkrétně byla původní Katana postavena na základech modelu GSX1100E.

1 Suzuki Katana 2019 (1)1 Suzuki Katana 2019 (2)1 Suzuki Katana 2019 (3)

Sympatie si u nás získal svým elektronickým asistentem pro jízdu v nízkých otáčkách, který zejména začínajícím jezdců pomůže s rozjezdy. Pohodlně se usadíte na sedlo, které je ve výšce 825 mm, uchopíte vysoká řídítka a zjistíte, že je váš posez lehce nahrbený dopředu a sami cítíte, že se bude Katana dobře vodit. Pod malým plexi štítkem se ukrývá digitální budík.

O pohodlný podvozek se vám postarají stavitelná vidlice KYM o průměru 43 mm a zadní, rovněž stavitelný centrální tlumič. Bezpečnost není ponechána náhodě a tady se o tu vaši budou starat dva čtyřpístky Brembo brzdící vpředu dvojici 310 mm kotoučů. Suzuki je rovněž vybavena několika elektronickými systémy, ať už je to ABS od firmy Bosch nebo třístupňová kontrola trakce. Sedmnáctipalcová kola Katany jsou obuta na pneumatikách jsou Dunlop Roadsport 2S o rozměrech 120/70 vpředu a 190/50 vzadu. Hmotnost motocyklu je 215 kilogramů.

1 Suzuki Katana 2019 (4)1 Suzuki Katana 2019 (5)Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama