Reklama

Suou Touring: osmiválec z Číny

Japonská Honda Gold Wing poháněná plochým šestiválcem o zdvihovém objemu 1,8 litru má nově konkurenci z Číny, a to v podobě luxusního cestovního stroje Suou Touring s plochým dvoulitrovým osmiválcem.

Podceňovat čínskou konkurenci není radno už jen proto, že se dnes nebojí absolutně ničeho. Většina velkých automobilových a motocyklových producentů z Evropy na „komplikovanější” spalovací motory vesměs zvysoka kašle, i když zájem je o ně dál. A Číňané? Ti i s nulovými zkušenostmi postaví klidně osmiválcový boxer.

1 Suou Touring (1)1 Suou Touring (2)1 Suou Touring (3)

Neděláme si legraci, přesně takový motor ukázali už koncem dubna. Znělo to jako opožděný apríl, zvlášť pak s dovětkem, že dílo společnosti Great Wall Motor je určeno nikoli autům, ale motorce, se kterými GWM též moc zkušeností nemá. Ale uběhly necelé tři týdny a vše je přesně tak, jak Číňané slíbili.

Nová motocyklová značka si říká Suou a její první model má jméno Touring. Je to konkurence velkých cestovních motorek BMW nebo Hondy. V útrobách má skutečně dvoulitrový plochý osmiválec, prý jediný takový sériově vyráběný motor na celém světě. Ten je usazen do rámu stroje trochu připomínajícího Hondu Valkyrii Run, přičemž podvozkové a brzdové komponenty nejsou na první pohled ničím laciným.

1 Suou Touring (4)1 Suou Touring (5)

Suou zatím nezveřejnila bližší specifikace, víme ale, že motorka váží asi 400 kilo a plochý motor pomůže přibít její těžiště k zemi. Motor je napojen na osmistupňovou dvouspojkovou převodovku a celé ústrojí je prý sladěno tak, aby umožňovalo jednoduché a komfortní manévrování s celým strojem. Ten je pojat náležitě luxusně, a tak mj. přichází s vyhřívaným sedadlem, řídítky i sklem, systémem sledování slepého úhlu nebo 12,3palcovým dotykovým displejem místo přístrojové desky.

Podle autorů je to takové Bugatti motorek, což je jistě odvážné tvrzení, Touring se ale na každý pád pouští do vod, kam se jiní už bojí. Proč firmy schopné dát dohromady něco takového podceňovat? Vážně to není, a upřímně řečeno nikdy nebylo, na místě. Uvidíme, zda se v nejlbližší době dostane tento stroj třeba i na evropský trh, pak by zmíněný Gold Wing, Harley-Davidson Electra Glide neboBMW K1600 GTL měli vážného konkurenta.

Foto: Great Wall MotorLogin Přihlásit Registrace ›

 
Reklama