Jonathan Rea vyhrál sobotní závod v Jerezu, 15. Ježek

Obrovská smůla pro Marco Melandriho v prvním závodě v Jerezu. Defekt zabránil zaslouženému trumfu pilota Ducati, vyhrál Jonathan Rea (Kawasaki) před Daviesem a Sykesem. Sylvain Guintoli skvělý šestý!, Ježek v bodech.

První závod musel být přerušen po tvrdém crashi Ayrtona Badoviniho (Kawasaki) a Raffaele De Rosy (BMW) v T6 už v prvním okruhu. Badovini byl transportován do Medical Center - otřes mozku a zlomená klíční kost - restartovaný start následoval po 20 minutové přestávce a závod byl zkrácen na 19 z původních 20 - samozřejmě bez obou havarovaných pilotů.

Po startu se dostali do čela Marco Melandri (Ducati) a Jonathan Rea (Kawasaki). Dlouho to vypadalo na vítězství továrního pilota Ducati, ale pak vypověděla jeho Panigale R službu a Rea se bez boje dostal do čela závodu a sobotní závod v Jerezu vyhrál. Chaz Davies (Ducati) a Tom Sykes (Kawasaki) doprovodili trojnásobného mistra světa na stupních víětzů.

Top-5 pak doplnili jezdci s motocykly Yamaha Alex Lowes (4.) a Michael van der Mark (5.).

Velký potlesk si zaslouží za 6. místo v cíli Sylvain Guintoli, který v Jerezu poprvé pilotoval motocykl ZX-10RR týmu Puccetti Kawasaki. Ex-mistr světa vyrazil do závodu z P11 a byl odmávnut na P6. Na vítěze Reu ztratil Guintoli pouhých 11 sec.

Nejlepší motocykl Aprilia pilotoval dnes Lorenzo Savadori, v cíli jako sedmý, hned za ním se umístil týmový kolega Eugene Laverty (8.).

Hodně černý den zažili naopak jezdci s motocykly BMW a Honda. Z týmu Althea byl pilot Jordi Torres jako jediný s motocyklem BMW klasifikován až na P13. Za továrnu Hondu dojel Takumi Takahashi s kolem ztráty jako 16., když Japonec havaroval v boji s Dominicem Schmitterem (Suzuki). Davide Giugliano závod těsně před koncem vzdal ze 16. místa!

Rovněž Leon Camier bojoval v sobotním závodě slepými náboji a s motocyklem MV Agusta F4 byl odmávnut v cíli až jako 12.

Že Dominic Schmitter s motocyklem Suzuki GSX-R 1000 R za normálních okolností nebude bojovat o Top-15, bylo jasné už před startem. Ovšem Švýcar své časy na jedno kolo neustále zlepšoval a nakonec nebyl až tak moc vzdálen od časů, které zajížděli jezdci privátního týmu Kawasaki-Grillini. Ovšem Schmitter nakonec závod předčasně vzdal z P18.

Po defektu vedoucího Melandriho v L16 vyhrál nakonec Rea, za ním doplnili stupně vítězů Davies a Sykes, v Top-10 se potom umístili Lowes, vd Mark, Guintoli, Savadori, Laverty, Fores, Ramos, a body si ze sobotního Jerezu vezou také Mercado, Camier, Torres, Andreozzi a Ježek. Takahashi skončil na P16 po crashi v L4, Russo jako 17.

Havarovali De Rossa a Badovini, ten byl převezen do Medical Center.

Český jezdec Ondřej Ježek (Grillini Kawasaki) odstartoval do závodu velmi dobře a po L1 byl na P17. Brzy postoupil na P16 - předjel Giugliana - a zde se držel do L15. V posledních 3 kolech sobotního závodu po odstoupení lídra závodu Melandriho se posunul do Top-15 a zde byl také v bodech dnes odmávnut.

Pirelli Spanish Round - Circuit Jerez de la Frontera, WorldSBK-Race 1: 1. Rea (GB-Kawasaki) 19 kol za 32’15.347 - průměr 156,320 km/h; 2. Davies (GB-Ducati) + 1.137; 3. Sykes (GB-Kawasaki) + 1.599; 4. Lowes Alex (GB-Yamaha) + 3.652; 5. van der Mark (NED-Yamaha) + 7.329; 6. Guintoli (FRA-Kawasaki) + 11.066; 7. Savadori (ITA-Aprilia) + 15.235; 8. Laverty (IRL-Aprilia) + 16.241; 9. Fores (SPA-Ducati) + 16.273; 10. Ramos (SPA-Kawasaki) + 18.463; 11. Mercado (ARG-Aprilia) + 21.058; 12. Camier (GB-MV Agusta) + 24.029; 13. Torres (SPA-BMW) + 25.008; 14. Andreozzi (ITA-Yamaha) + 34.028; 15. Ježek (CZE-Kawasaki) + 34.271; 16. Takahashi (JPN-Honda) + 1’16.201; 17. Russo (ITA-Kawasaki) + 2 kola.

Stav šampionátu WorldSBK (po 23 odjetých závodech z 26): 1. Rea 481 bodů (mistr světa 2017); 2. Sykes 352; 3. Davies 347; 4. Melandri 281; 5. Lowes A. 213; 6. van der Mark 200; 7. Fores 176; 8. Camier 150; 9. Torres 143; 10. Laverty 135; 11. Savadori 111; 12. Mercado 108; 13. Ramos 101; 14. Bradl 67; 15. Krummenacher 50; 16. De Rosa 45; 17. Hayden 40; 18. De Angelis 32; 19. Reiterberger 29; 20. Badovini 26; 21. Haslam 20; 22. Ježek 18; 23. Giugliano 13; 24. West 13; 25. Russo 13; 26. Guintoli 10; 27. Andreozzi 9; 28. Dixon 7; 29. Takahashi 7; 30. Gagne 6; 31. Brookes 4; 32. Simon 4.