WorldSBK - Laguna Seca: Vítězem Sykes, Rea out, 12. Abraham

Vítězem restartovaného závodu na 21 kol, po pádu Poláka Szkopka byly vyvěšeny červené vlajky, se stal Tom Sykes, když lídra šampionátu Jonathana Reu zradil motor jeho Kawasaki. Náš Karel Abraham dokončil závod na solidním 12. místě.

Závodní neděle začala warm upem, kde byl nejrychlejším Giugliano před Reou a Daviesem.

Warm up - výsledek: 1. Giugliano (Ducati) - 1’23,450; 2. Rea (Kawasaki) - 1’23,528; 3. Davies (Ducati) - 1’23,621; 4. Sykes (Kawasaki) - 1’23,822; 5. Lowes (Yamaha) - 1’23,837; 6. Hayden (Honda) - 1’23,920; 7. Torres (BMW) - 1’24,012; 8. Fores (Ducati) - 1’24,058; 9. Van der Mark (Honda) - 1’24,145; 10. Camier (MV Agusta) - 1’24,244; 11. Savadori (Aprilia) - 1’24,315; 12. Canepa (Yamaha) - 1’24,330; 13. West (Kawasaki) - 1’24,588; 14. De Angelis (Aprilia) - 1’24,884; 15. Brookes (BMW) - 1’24,761; 16. Abraham (BMW) - 1’25,179; 17. De Rosa (BMW) - 1’25,211; 18. Ramos (Kawasaki) - 1’25,230; 19. Al Sulaiti (Kawasaki) - 1’22,355; 20. Schmitter (Kawasaki) - 1’26,401; 21. Vizziello (Kawasaki) - 1’27,187; 22. Szkopek (Yamaha) - 1’27,526; 23. Sebestyen (Yamaha) - bez změřeného času.

61.052 diváků vidělo v Laguna Sece velmi zajímavý a dramatický závod. Po těžkém pádu Poláka Pawla Szkopka - zlomil si levou vnější zánártní kost - byl závod přerušen a po čtvrtém kole znova restartován. V okamžiku přerušení bylo pořadí následující: Giugliano, Rea, Sykes, Davies, Hayden...17. Abraham a to bylo také postavení na startovním roštu pro nedělní restartovaný závod. Abrahamovi start do prvního závodu vůbec nevyšel, po startu byl dokonce poslední, v době přerušení pak 17.

Restartovaný závod na 21 kol se ale už jel bez De Angelise (pád), Camiera (defekt) a Brookese (pád).

Do druhého závodu nejlépe odstartoval Davide Giugliano (Ducati), za ním pak Polesetter Tom Sykes (Kawasaki). Oba dva bojovali až do posledního průjezdu cílovou páskou. Do tohoto souboje dlouho zasahoval také mistr světa Jonathan Rea (Kawasaki) - ovšem ten po jezdecké chybě se nejdříve dostal mimo trať a ztratil několik pozic, pak kvůli defektu závod vzdal a připsal si tak první letošní nulu na své konto.

Za Sykesem a Giuglianem uviděl šachovnicový praporek jako třetí Chaz Davies (Ducati). Jako čtvrtý byl odmávnut Xavi Fores s privátním motocyklem Barni-Ducati a Top-5 dokompletoval lokalmatador Nicky Hayden.

Nejlepším pilotem BMW byl opět Jordi Torres z týmu Althea Racing, Reiterbergerův náhradník Raffaele De Rosa obsadil P11, hned za ním skončil náš Karel Abraham (Milwaukee-BMW).

Hodně dusno bylo po závodě v boxu týmu Yamaha. Guintoliho náhradník Niccolo Canepa byl v poslední zatáčce ještě před Alexem Lowesem, což Brita namotivovalo k riskantnímu předjíždějícímu manévru, při kterém havaroval a sundal málem ještě Canepu, který jen jako zázrakem vše ustál a nakonec skončil na P8. Lowes se stačil zvednout a v cíli byl odmávnut na P14.

Díky tomuto Lowesově počínání obsadil Anthony West (Kawasaki) P9 a posunuli se tak i další jezdci, jako třeba Karel Abraham o jedno místo.

Velký důvod k oslavám měl Saeed Al Sulaiti (Kawasaki). Jako 15. v cíli získal vůbec první katarský bod v historii.

Totálně černou neděli zažila Aprilia, Lorenzo Savadori zdemoloval svou RSV4 po crashi v High-Speed, také Alex De Angelis havaroval, ještě před startem restartovaného závodu.

Průběh závodu

Start: Sykes, za ním Giugliano, Rea, Davies a Hayden. Dále Savadori, Fores, Torres, Lowes, Canepa, Camier a Michael van der Mark. Abraham až P23, když totálně pokazil start.

1. kolo: Sykes o 0,4 před Giuglianem, dále Rea, Davies a Hayden. Van der Mark havaroval před úsekem Corkscrew, když jel rovně. Defekt potkal Camiera a spadl Brookes. P22 Abraham.

2. kolo: Giugliano šel do čela, Canepa (9.) předjel Lowese. P21 Abraham.

3. kolo: Giugliano zůstal před Sykesem, dále Rea a Davies. P19 Abraham; De Angelis spadl.

4. kolo: Abraham už na P17.

5. kolo: Giugliano o 0,6 sec před Sykesem. Spadl Pawel Szkopek – Polák zůstal sice ležet na trati, ale byl při vědomí. Závod byl přerušen.

Nový závod se jel na pouhých 21 kol a pořadí na startu bylo následující, stav po čtvrtém kole: Giugliano-Sykes-Rea, Davies-Hayden-Savadori, Fores-Torres-Canepa, Abraham na P17.

Start: Gigulaino před Sykesem, dále Hayden a Rea. Následovali Savadori, Davies, Fores. Bleskový start předvedl van der Mark a byl už na P10.

1. kolo: Giugliano před Sykesem, třetí Hayden, který vybrzdil Reu.

2. kolo: Rea předjel Haydena a byl na P3 – ovšem ztrácel už 1,3 sec. Abraham na P17.

3. kolo: Canepa (9.) předjel van der Marka.

4. kolo: Rea předvedl skvělý manévr v Corkscrew a předjel Sykese a Giugliana. Sykes ale dokázal kontrovat a šel do vedení. Abraham na P15.

5. kolo: Rea předjel opět Sykese, ale dostal se mimo trať a propadl se na P10. Vedl Sykes a dále Giugliano, Davies, Hayden, Fores a Lowes.

6. kolo: Rea má defekt motocyklu a bude to jeho první letošní nula. Abraham na P14.

7. kolo: Sykes se prosadil proti Giuglianovi, Davies ztrácí 1,9 sec, Hayden 3,5 sec

9. kolo: Hayden ztratil P4 ve prospěch Forese – za ním jedou Lowes, Torres, Canepa a van der Mark.

10. kolo: Sykes o 0,6 sec před Giuglianem a o 1,9 před Daviesem. Van der Mark předjel Canepu na P8

12. kolo: Sykes těsně před Giuglianem, Davies ztrácí 2 sec. Van der Mark se stále zlepšuje, když předjel Alexe Lowese a je sedmý. P13 Abraham.

14. kolo: Davies snížil na 1,4 sec. West P10, Abraham P13

15. kolo: Sykes jezdí pomalejší kola, Davies naopak stále zrychluje a je těsně za mistrem světa 2013.

17. kolo: Sykes, Giugliano a Davies v rozmezí pouhých 0,5 sec!

18. kolo: Davies předjel Giugliana – ten ale dokázal kontrovat.

19. kolo: Giugliano sice útočí na Sykese, ale Brit svou pozici mistrně brání.

21. kolo: Sykes vjíždí do posledního kola s náskokem 0,4 sec a vyhrává nedělní závod na okruhu v Laguna Sece. Giugliano si zajistil v bratrovražedném boji druhé místo, třetí končí týmový kolega Chaz Davies. V poslední zatáčce bojují spolu oba jezdci Yamahy, Lowes se snažil předjet Canepu, ten se mu musel vyhnout a zachránil P9. Lowes nasedl opět na motocykl a projel cílem za Schmitterem (13.) na P14. Abraham se tak posunul na P12, zatímco Saeed Al Sulaiti získává pro Katar první mistrovský bod ve WorldSBK vůbec.