Filip Salač dojel v Assenu dvakrát v Top-10

V pořadí druhý závodní víkend Red Bull Rookies cupu, při mistrovství světa Moto GP se konal ve dnech od 24.6. – 26.6. 2016 tentokráte na okruhu v holandském Assenu.

Stejně tak, jako bylo proměnlivé počasí, byly proměnlivé i výkony našeho jediného českého zástupce Filipa Salače.

Dva volné páteční tréninky byly pro Filipa důležité pro najetí si co nejvíce kilometrů a nastavení motocyklu. Filip se cítil na svém stroji podstatně lépe, když se od poloviny prvního tréninku pohyboval nejhůře do 12 místa, ale nakonec skončil třináctý. Ve druhém si pak ještě vylepšil svůj čas a přesto, že se po dlouhou dobu pohyboval nejhůře na desáté pozici, v posledním kolem ji ztratil a ukončil trénink dvanáctý. Byli jsme s jeho progresem spokojeni a těšili se tak na kvalifikaci, která byla zahájena o hodinu později.

Měřený trénink se ale Filipovi nepovedl, když několik minut před jeho koncem byl třináctý, zajel do boxu a po drobné úpravě na motocyklu už nechytil správné tempo a propadl se tak až na 18.místo na startovním roštu. Byli jsme zklamaní, ale přesto jsme věřili, že v závodech Filip zabojuje a získá pro Česko zase nějaký ten bod.

Sobotní závod byl odstartován v čase 16:30, kdy se díky proměnlivému počasí do poslední chvíle rozhodovalo o nastavení. Mokré pneumatiky byly samozřejmostí, ale většina jezdců včetně Filipa nakonec nastoupila do závodu s nastavením téměř na sucho. Přesto, že se našemu jezdci podařilo dobře odstartovat, hned v první zatáčce před ním spadl S. Kelly a Filip se díky vyhýbacímu manévru propadl až na 20 místo. Aby se posunul k bodovaným pozicím, musel svádět neustálé souboje, kdy ho ještě pády jezdců těsně před ním opět odsunuly vzad. Poté už raději neriskoval, což se mu vyplatilo. Déšť stále zesiloval a pádů z předních pozic přibývalo. Nakonec byl závod 4 kola před koncem ukončen a Filip si tak dojel pro deváté místo.

Nedělní počasí bylo opět proměnlivé a deštivé. Po zhasnutí startovních světel, kdy byl znovu závod vyhlášen jako mokrý, Filip dobře odstartoval a pohyboval se okolo 13 místa. Netrvalo dlouho a probojoval se až na 9 pozici, kdy ho ale poté předjel S. Garcia. Těsně před koncem závodu opět chybovalo několik jezdců před ním a Filip se tak dostal i ve druhém závodě mezi TOP 10 a připsal si tak 10 bodů za 6. místo.

„Tenhle závodní víkend byl opravdu hodně zajímavý. V pátečních trénincích se mi celkem dařilo, nastavovali jsme motorku dobrým směrem, kdy jsem se pravidelně v obou volných trénincích pohyboval okolo TOP 10, i když závěr byl 12 a 13. místo. Věděl jsem, že mám ale ještě velké rezervy, byl jsem proto rozhodnutý zabojovat a získat co nejlepší kvalifikační umístění. Bohužel, v měřeném tréninku mi to moc nevyšlo, jel jsem celou dobu ve skupině, a když se ještě více zrychlovalo, zajel jsem pro úpravu nastavení. Hned co jsem vyjel a zkusil dát rychlé kolo, bylo to horší, neměl jsem grip z výjezdu na zadním kole a tak to byla až 6 řada. Byli jsme zklamaní, ale pořád jsem doufal v suchý závod a chtěl zabojovat, protože na vodě jsem si ještě moc nevěřil.

Bohužel pro mě, těsně před startem se rozpršelo a tak bylo jasné, že to bude mokrý závod. Bylo to velmi hektické, protože jsem jel na suchém nastavení jen s mokrými gumami, ale museli jsme se s tím poprat, někomu to sedlo někomu ne. Měl jsem docela dobrý start, jenže po pádu S. Kellyho jsem musel hodně zpomalit, abych ho netrefil a tím jsem hodně ztratil. V poslední zatáčce přede mnou spadl pro změnu A. Juanes, což mě opět zpomalilo a znamenalo to další ztrátu. Pak, když mi už táta na ceduli ukazoval, bodovanou pozici a že přede mnou jezdci stále padají, jel jsem hlavou a snažil jsem se hlavně udržet na motorce. No, díky všem těmhle okolnostem jsem nakonec dojel na 9.místě.

V druhém závodě bylo zase více než jasné, že pojedeme na mokrých pneumatikách, ale nevědělo se, jestli na polo vodě nebo úplné vodě. Nakonec byl díky silnému dešti znovu vyhlášen mokrý závod. Před startem jsme udělali ještě drobné úpravy, tentokrát jsem měl už nastavení na mokro, takže motorka fungovala podstatně lépe. Měl jsem dobrý start a postupně jsem se dostával dopředu, a dokonce jsem asi od poloviny závodu jezdil rychlejší časy než jezdci na předních pozicích a dostal jsem se až na 9. místo, poté jsem už raději zase trochu zvolnil, když mě předjel S. Garcia. Sice jsem ho ještě dotahoval, ale raději jsem se v tomhle případě rozhodl ho nechat před sebou, protože by to určitě v posledním kole na mě ještě zkusil a já chtěl hlavně dojet. Opět jsem udělal dobře, protože pro další pády jezdců přede mnou jsem projel cílem ŠESTÝ.

Tento víkend jsme udělali velký kus práce, za co bych chtěl poděkovat všem, co mi pomáhali a především mému tátovi a zároveň nejbližšímu mechanikovi. Podařilo se mi i nějaké to kilo z motorky dát dolů, ale pořád je to běh na dlouhou trať. Děkuju samozřejmě celému teamu, mé rodině, všem mým sponzorům a fanouškům, kteří mi věřili a drželi palce.“, říkal po dvojzávodě v Nizozemí Filip Salač.

Následující víkend čeká Filipa velká premiéra, kdy se zúčastní mistrovství světa juniorů ( FIM Repsol CEV) za team HMA Llinsual racing, které se pojede ve španělském Albacete. Startovní pole je v tomto šampionátu opravdu nabité, kde je k dnešnímu dni registrováno 41 jezdců. Bude to tedy pořádný kalup, i když víme, že šance na nějaké přední umístění je mizivá, protože minimálně 20 jezdců jede s tovární podporou. Každopádně, Filip bude bojovat o co nejlepší umístění.