Reklama

ABS na motocyklech: bude povinné?

Stejně jako je protiblokovací systém brzd povinnou výbavou u automobilů, možná se v brzké době dočkáme ABS také u jednostopých strojů.

Autoklub u našich jižních sousedů (Rakouský ÖAMTC) chce prosadit, aby se brzdový asistent v brzké době stal povinnou součástí všech nových motocyklů. Podle jeho průzkumů by v celých 21 procentech nehod dovedlo ABS výrazně pomoci zmírnit jejich následky nebo dokonce předejít samotnému pádu. Spousty kolizí totiž vznikají nesprávnou reakcí a takzvaným leknutím se při nešetrném zmáčknutí přední brzdy, kdy smyk předního kola je nevyhnutelný.

Pokud by něco podobného opravdu vyšlo v platnost, tak to zase o něco prodraží samotné motocykly. Na obranu odpůrců totoho nařízení musím jen konstatovat, že pravdu mají hlavně ti, kteří svůj stroj umí ovládat i bez ABS. Při krizovém zpomalení totiž výrazně prodlužuje brzdnou dráhu. Takže se jedná o výbavu, která sice umožní bezpečně zastavit všem průměrným, ale zase o něco odsune skutečný stav věcí. To už známe z automobilů, kdy většina lidí pouze řídí, ale na vzniklou krizovou situaci, kde elektronika nepomůže, už nezareaguje.

ABS3ABS2Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama