Reklama

BMW Motorrad X2City: koloběžka s elektrickým pohonem

Nové BMW Motorrad X2City je dalším čerstvým přírůstkem společnosti BMW Group do segmentu jednostopé mobility s nulovými emisemi. Koloběžka s elektrickým pomocným pohonem je lehká a kompaktní a jezdec se dostane tam, kam potřebuje, bez ohledu na dopravní zácpy, nedostatek parkovacích míst a jízdní řády městské hromadné dopravy.

S maximální rychlostí až 25 km/h a dojezdem 25 až 35 kilometrů čistě na elektřinu je BMW Motorrad X2City předurčeno k jízdě ve stále přetíženějších městských aglomeracích. X2City je klasifikováno jako „Pedelec25“, tedy dopravní prostředek, který nevyžaduje přilbu, ani řidičský průkaz pro všechny jezdce starší 14 let.

1 BMW X2 City kolobezka11 BMW X2 City kolobezka21 BMW X2 City kolobezka3

Díky nízké hmotnosti 20 kilogramů a sklopným řídítkům je možné BMW Motorrad X2City snadno uložit do zavazadlového prostoru malého automobilu. Elektrickou koloběžku lze k jízdě připravit během několika jednoduchých úkonů a jezdce dokáže přemístit z parkoviště nebo městské periférie až do cílové destinace ve středu přetíženého velkoměsta.

Díky svým kompaktním rozměrům umožňuje snadnou přepravu autobusem nebo metrem, BMW Motorrad X2City je ještě menší než skládací jízdní kolo. Na rozdíl od skládacích kol je ale v zadním kole ukrytý pomocný elektromotor, díky němuž nabízí pohodlnější a zábavnější svezení. Bezkontaktní elektromotor jezdci poskytuje účinnou podporu a je schopen koloběžku rozjet až na 25 km/h. Ovládací jednotka na řídítkách nabízí pět rychlostí (8, 12, 16, 20 a 25 km/h). Z bezpečnostních důvodů se elektromotor aktivuje až po dosažení rychlosti 6 km/h. Elektrický pohon lze kdykoli vypnout pomocí spínače v brzdové páčce.

1 BMW X2 City kolobezka41 BMW X2 City kolobezka7

Energii elektromotoru dodává lithium-iontový akumulátor s kapacitou 408 Wh. Nachází se ve voděodolné schránce pod nášlapnou deskou a je integrován do rámu, odkud jej lze snadno vyjmout. Systém řízení akumulátoru s integrovanou výkonovou elektronikou zaručuje při každodenním používání dojezd v rozmezí 25 až 35 km. Speciální nabíjecí jednotka s magnetickým konektorem usnadňuje nabíjení prostřednictvím nabíjecího konektoru na koloběžce, nebo přímo na akumulátoru samotném. Akumulátor lze nabíjet přes konvenční domácí zásuvku a proces nabíjení prázdného akumulátoru zabere přibližně 2,5 hodiny.

BMW Motorrad X2City je výsledkem spolupráce mezi BMW Motorrad a ZEG a jeho značkami Kettler, Bulls, Pegasus, Hercules a dalšími. Z toho důvodu není elektrická koloběžka distribuována přes síť prodejců BMW Motorrad, ale prostřednictvím vybraných obchodů s jízdními koly a přes internetový obchod firmy KETTLER Alu-Rad GmbH. Servis a záruční opravy také zajišťují subjekty působící v oblasti jízdních kol. Tento prodejní kanál otevírá BMW Motorrad dveře k novým cílovým skupinám mimo konvenční motocyklový segment. Očekává se, že BMW Motorrad X2City bude v prodeji na konci roku 2017. Cena zatím nebyla stanovena, ale bude nižší než 2500 €.

1 BMW X2 City kolobezka51 BMW X2 City kolobezka6Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama