Reklama

Honda ST125 Dax 2024: jezevčík v nových barvách

Více než čtyři desetiletí trvalo, než se do evropské nabídky navrátil malý, dlouhý a unikátní model Dax. Jeho jedinečnost podtrhuje také typický lisovaný ocelový rám, který sahá od spodní části sedla až k chromovaným řídítkům a připomíná svýma krátkýma „nohama“ a dlouhým tělem jezevčíka. Do příštího roku vyjede v nové modré perleťové barvě.

Stejně jako je zajímavý model Dax, zajímavá je i jeho historie. Vzniknul totiž zcela náhodou. V roce 1967 byl na americkém i evropském trhu představen minibike Monkey Z50M, který si získal oblibu zejména u dětí. Díky jeho nastavitelné výšce sedla a sklopným prvkům jste jej snadno mohli naložit do kufru auta. V roce 1969 však požádalo americké zastoupení značky Honda o větší motocykl, který by však stále zachovával parametry Monkey.

1 Honda ST125 Dax 2024 (2)1 Honda ST125 Dax 2024 (3)1 Honda ST125 Dax 2024 (1)

V Japonsku tomuto požadavku příliš nerozuměli, a tak se vydali rovnou do Ameriky, aby zjistili, co přesně mají na mysli. Na základě požadavků pak vyvinuli model s nižšími a delšími proporcemi, který umožňoval jezdcům uvolněnější jízdní pozici, ale také jízdu ve dvou. Jako inspirace jim posloužil rám ve tvaru písmene T modelu CS90, který byl v té době velmi oblíbený v Japonsku. Palivová nádrž, elektroinstalace a další součásti byly umístěny dovnitř rámu ve tvaru písmene T, čímž vznikl jedinečný, ale zároveň jednoduchý design.

Původní model ST50/70 Dax z roku 1969 si lidé zamilovali kvůli jeho obratnosti, hbitosti a snadnému ovládání. Motor vycházel z agregátu používaného u jiné ikony, Super Cub, jen prošel pár úpravami, aby byl točivější i v nízkých otáčkách. Tenkrát se nabízel ve dvou objemových verzích 50 a 70 ccm, měl třístupňovou automatickou odstředivou spojku a široké pneumatiky s jedinečným vzorkem, které zajišťovaly stabilitu i v terénu. Výroba a prodej Daxe byl ukončen v roce 2003.

1 Honda ST125 Dax (3)1 Honda ST125 Dax (19)1 Honda ST125 Dax (18)

Téměř o dvacet let později se navrací zpět na trh se vzduchem chlazeným jednoválcem o zdvihovém objemu 124 ccm, s čtyřstupňovou převodovkou a s odstředivou spojkou. Doplňuje tak současnou řadu minibiků Honda,MSX125 Grom, Honda Monkey a Super Cub. Dax si zachovává svůj autentický vzhled z roku 1969, ovšem s přepracovaným podvozkem i ergonomií. Dax má díky typickému rámu ve tvaru písmene T, který svými protáhlými proporcemi stroje společně s malými dvanáctipalcovými koly připomíná vzhledem jezevčíka.

V pevném ocelovém rámu je umístěna palivová nádrž na 3,8 litrů paliva. Podvozek tvoří obrácená 31mm vidlice se zdvihem 100 mm a dva zadní tlumiče se zdvihem 120 mm. Dvanáctipalcová kola jsou brzděna kotoučovými brzdami. Poháněn je dvouventilovým, vzduchem chlazeným motorem o zdvihovém objemu 124 ccm. Převodovka má čtyři rychlostní stupně, o jejichž řazení se stará odstředivá spojka.

1 Honda ST125 Dax (2)1 Honda ST125 Dax (20)1 Honda ST125 Dax (21)

Osvětlení je tvořeno LED diodami a motocykl je vybaven inverzním LCD displejem, chromovanými řídítky a madlem pro spolujezdce. Daxe si pořídíte ve třech barevných provedeních, červená perleťová Pearl Nebula Red, šedá perleťová Pearl Cadet Grey a pro příští sezónu zcela nová modrá perleťová barva Pearl Glittering Blue.

Zdroj: Honda Motor EuropeLogin Přihlásit Registrace ›

 
Reklama