Reklama

BMW R20: Big Boxer Roadster

Vzduchem a olejem chlazený motor Big Boxer je dominantním prvkem konceptu R20, které BMW Motorrad představilo na výstavě Concorso d'Eleganza Villa d'Este. Představuje jedinečný stroj s unikátním vzhledem a řemeslným zpracováním, kde je kladen důraz i na ten nejmenší detail.

Legendární výstava Concorso d'Eleganza Villa d'Este u jezera Como je přehlídkou unikátních historických vozidel, ale také elegance a nostalgie. Přesně pro tyto podmínky byl navržen koncept motocyklu BMW R20, který je oslavou špičkového řemeslného zpracování a představuje se jako ztělesnění expresivního a cool designu, propracovaného do nejmenších detailů. Je také novou interpretaci na téma legendárního vzduchem a olejem chlazeného motoru Big Boxer. Ten je zde použit jako zásadní dominantní prvek.

1 BMW R20 koncept (11)1 BMW R20 koncept (12)1 BMW R20 koncept (10)

Koncept BMW R20, navržený jako „Big Boxer Roadster“, je motocykl, který okamžitě zaujme mohutným vzhledem ve stylu ležérního gentlemana, ale stále má klasický design. Expresivní nádrž, soustředěná nad motorem Big Boxer, se prezentuje jako výrazný prvek, záď je redukována na to nejnutnější, což podtrhuje čisté linie a sílu motocyklu.

Podvozek byl kompletně přepracován. Jeho nosným prvkem je černě lakovaný dvojitý ocelový rám vyrobený z chrommolybdenových ocelových trubek. Černá kola konceptu BMW R20 propojují tradici s modernou, vzadu je použito diskové kolo o rozměru 17 x 6,25 palce s pneumatikou 200/55 a vpředu 17palcové drátěné kolo s pneumatikou o rozměru 120/70. Osvědčený systém zadní kyvné vidlice BMW Paralever byl pro tento koncept navržen v nové dvouramenné variantě, v níž je samotná kyvná vidlice vyrobena z chrommolybdenové oceli, zatímco rameno Paralever z hliníku. Kinematika je navržena tak, aby byl hnací moment zcela vyvážený.

Dalšími detaily, z nichž doslova vyzařuje kvalita, jsou frézované držáky náboje zadního kola. Odhalený hnací hřídel, koncepčně převzatý z modelu R18, který je současně jeho důležitým vizuálním prvkem, byl z důvodu použité koncepce roadsteru zkrácen. Pro odpružení jsou vpředu i vzadu použity plně nastavitelné komponenty Öhlins Blackline. Základní geometrie motocyklu má úhel hlavy řízení 62,5° a rozvor 1550 mm. O zpomalení se starají radiálně uložené brzdové třmeny ISR, vpředu se šesti pístky, vzadu se čtyřmi. Výfukový systém tvořený dvěma samostatnými větvemi vytváří odpovídající zvukový projev, jenž dokonale doplňuje celkové pojetí designu.

Hlavním prvkem konceptu BMW R20 je i nadále vzduchem a olejem chlazený motor Big Boxer, jehož zdvihový objem byl nyní zvětšen na 2000 ccm. Pro koncepční motocykl byly vyvinuty nové kryty hlav válců, nový kryt rozvodového řemene a nový chladič oleje, což jsou úpravy umožňující částečně schovat olejové potrubí. Zvláštní pozornost si zaslouží boční pohled. Fascinující jsou především odkryté trychtýře sání vedoucí vzduch ke škrticím klapkám a následně přímo do válců. Z nich spaliny unikají dopředu vedenými výfuky, které se obracejí pod motor a končí na bocích u zadního kola. Jejich tvar taktéž připomíná trychtýř a je zdrojem zvuku typického pro motor Big Boxer.

1 BMW R20 koncept (2)1 BMW R20 koncept (4)1 BMW R20 koncept (1)

Hliníková nádrž dostala nový design a prezentuje se v progresivní růžové barvě „hotter than pink“ ze 70. let. Koncept BMW R20 má barevně sladěné hliníkové kryty hlav válců, rozvodového řemene a trychtýře sání, které mají leštěnou a eloxovanou povrchovou úpravu. Vzpěra Paralever, stupačky a brzdové třmeny ISR zaujmou šedou barvou Gunmetal.

Zadní světlo bylo integrováno do jednomístného sedla, které je čalouněno prošívanou černou Alcantarou a jemnou kůží a svým kompaktním tvarem podtrhuje dynamický vzhled roadsteru. Moderní přední LED světlomet zaujme hliníkovým prstencem vyrobeným metodou 3D tisku, jehož součástí je také světlo pro denní svícení. Samotný hlavní světlomet je navržen tak, že vypadá, jako by se vznášel uprostřed tohoto světelného prstence.

1 BMW R20 koncept (3)1 BMW R20 koncept (6)1 BMW R20 koncept (7)1 BMW R20 koncept (5)1 BMW R20 koncept (8)1 BMW R20 koncept (9)

Zdroj: BMW MotorradLogin Přihlásit Registrace ›

 
Reklama