Quadro Qooder: čtyřkolový skútr Hlavní obrázek k článku: Quadro Qooder: čtyřkolový skútr

Qooder vám asi nic neříká, ale pokud bychom vám řekli Quadro4, asi byste už věděli, že je to čtyřkolový skútr. Švýcarská firma Quadro se jej rozhodla pojmenovat jinak, aby jej odlišili od tříkolové verze.

V naší redakci už jsme měli možnost otestovat jak tříkolku Quadro 350D, tak i čtyřkolovou verzi Quadro4, kterou si za pár měsíců budete moci pořídit i v elektrické verzi a bude mít označení E-Qooder. Není žádným tajemstvím, že jim jako předloha stál tříkolový skútr Piaggio MP3, ovšem Švýcaři zcela přepracovali celý systém naklánění, vše zjednodušili a skútr se nejen snáze vede do zatáček, ale je také stabilnější a bezpečnější.

1 Quadro Qooder (10)1 Quadro Qooder (11)1 Quadro Qooder (13)

Systém Hydraulic Tilting System (HTC) jsou dva hydraulické válce, které jsou propojeny příčnými rameny a zároveň nahrazují tlumiče, uprostřed nich je tzv. vyrovnávací nádobka. Uvnitř válců je tlakový vzduch a olej a při náklonu dochází pouze k přesunu oleje pomocí dvou pístových motorů. Stejný systém osadili techničtí inženýři i na zadní nápravu, na kterou je přenášený výkon motoru dvěma ozubenými kevlarovými řemeny. Qooder je poháněn zcela novým jednoválcem o zdvihovém objemu 400 ccm a výkonu 32 koní a oproti původní 350ce má také notně poupravený točivý moment směrem nahoru. Kromě ABS by měl mít motocykl i systém kontroly trakce, který by zabránil nechtěnému prokluzu zadních kol.

1 Quadro Qooder (12)1 Quadro Qooder (9)1 Quadro Qooder (14)

Ještě v průběhu letošního roku by se měla na trhu objevit i elektrická verze E-Qooder, jehož prototyp byl představen na autosalonu v Ženevě. Skútr bude poháněn elektromotorem s výkonem 46 koní a kroutící moment by měl být až 106 Nm, což by mělo být dost na to, aby rozpohyboval téměř tři sta kilogramový motocykl. Dojezdnost skútru je od 130 km až do 260 km, záleží to na tom, jakou bateriovou sadu si pořídíte, zda-li to bude 7,2 kWh nebo 14,4 kWh. Žádné další technické údaje výrobce nesdělil, ale předpokládáme, že oficiálně bude představen na podzim, na některé z motocyklových výstav.

1 Quadro Qooder (7)1 Quadro Qooder (8)1 Quadro Qooder (1)1 Quadro Qooder (2)1 Quadro Qooder (3)1 Quadro Qooder (4)1 Quadro Qooder (5)1 Quadro Qooder (6)

zdroj: QuadroLogin Přihlásit Registrace ›

Reklama
Reklama