Reklama

Off-road fichtel day 2015: burácení fichtlů v Soběslavi

Off-road fichtel day pořádaný v Soběslavi má pořád svojí prioritu. Byl na počátku vzniku těchto dnes už populárních závodů a jede se vždy jako první závod padesátek v novém roce. Pořadatelem této zajímavé akce je už několik let po sobě AMK Soběslav-1. Motocyklová.

15. ročník Off-road fichtel day se nesl ve znamení jarních teplot a pořadatelé marně vyhlíželi sníh a větší mrazy, což by přidalo na atraktivitě závodu a pro závodníky a diváky je to vždy velký zážitek. Pár dnů před vypuknutím závodu nám bylo jasné, že ty pravé zimní podmínky nepřijdou a pojede se na trávě. Navíc nám ještě nevyzpytatelné hrátky počasí přinesly déšť a silný vítr. Naštěstí déšť v den závodu ustal a trochu nás všechny potrápilo jen větrné počasí. Na druhou stranu, ale terén zůstal poměrně suchý a tak obavy závodníků z extrémně rozbahněné trati vzaly za své. Jarní teploty přilákaly také nespočet diváků, okolí závodní dráhy se už od dopoledních hodin postupně zaplňovalo a po poledni si prakticky nebylo kam stoupnout. Kategorie Klasik a Sport jsou už v klání fichtlů nutnou záležitostí. Stroje procházejí také technickou přejímkou, kde se jim definitivně přidělí status jedné z kategorií. Po ukončení přejímky se na startovní listině objevilo 104 jmen závodníků ze všech koutů republiky. 72 jezdců obsadilo třídu klasik a 32 borců bylo zařazeno do kategorie Sport.

Před polednem se odjely krátké rozjížďky ve formě volného tréninku a půl hodiny po poledni byl odmávnut hodinový závod třídy Klasik. 72 borců úprkem vyrazilo ke svým strojům, start ve stylu Le Mans, a zanedlouho celé startovní pole pohltila trať. Poměrně rychlý terén, i povrch cílové rovinky, dovolily jezdcům z jejich strojů vyždímat maximum. Snadnější průjezdnost závodního okruhu byla znát i na menší úmrtnosti strojů a i fyzická zátěž jezdců nebyla tak nadoraz jako v minulých ročnících. Přesto se v kategorii Klasik sváděly boje až do posledních chvilek závodu a diváci určitě zažili atraktivní podívanou. Připomenu jen, že stroje kategorie „Klasik“ jsou bez velkých úprav oproti kategorii „Sport“ a nejvíc se blíží sériovému pojetí Jawy do obsahu 50 ccm. Jezdci Klasiků a závodní týmy jsou pravý srdcaři a patří jim velký obdiv za to, že tyto stroje dokážou kočírovat celou hodinu v často i těžkých podmínkách. Tím ovšem nechci zase tvrdit, že kategorie „Sport“ není nabitá zážitky. Každá z těchto tříd má svoje lahůdky.

Jezdci kategorie „Sport“ měli tím pádem trať už zahřátou od klasiků, a tak 31 nadržených sporťáku (jeden z registrovaných závodníků se startu nezúčastnil) opustilo startovní rošt ve stejném pojetí, tak jako jejich kolegové klasici, ve stylu startu Le Mans. Kategorie Sport má už pár let svého vládce, je jím Jiří Lovětinský z Dačic a nezklamal ani tento rok. Cílová vlajka mu opět odmávla první místo a to ještě stačil nadělit druhému v pořadí Petru Kouckému ze Tří Dvorů u Kolína jedno kolo. Třetí prolétl cílovou rovinkou Jan Šíp z Radenína. V kategorii Klasik si vítězný průjezd cílovkou vychutnal Pavel Vondrák z Cerekvičky, jako druhý proťal cílovou čáru jeho kolega Karel Maršán rovněž z Cerekvičky a třetí místo na stupních vítězů doplnil Vladimír A. z Nové Říše. Nechybělo vyhlášení nejmladšího a nejstaršího účastníka, každoroční prasečina roku našla též svého majitele a jako perlička na závěr byla vyhlášena „První dáma“ Off-road fichtel day Iveta Sládková (Motosport Chýnov) jako jediná žena ve startovním poli, což si zaslouží poklonu. Jako každý rok se jezdci a jejich týmy předvedli v tom nejlepším světle a ukázali divákům maximum. A že ani letos neozdobil trať sníh, na to si teď už nikdo nevzpomene. Fichtlům a jejich jezdcům zdar!

Děkujeme všem co se na úspěšném průběhu této akce jakkoliv podíleli. Divákům a fanouškům motorismu děkujeme za jejich přízeň a těšíme se na další, už 16. ročník.

Kompletní výsledky a fotogalerii najdete na této adrese.

fd2015fd2015fd2015fd2015fd2015fd2015fd2015Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama