Reklama

Motoslalom: začínáme tento víkend

Nových počinů není nikdy dost a jedním z nich bude letos historicky první český seriál v motoslalomu nazvaný Motoghymkana. Jedná se o neobvyklý motocyklový sport k získání dovedností a návyků pro jízdu na motocyklu.

Minulý rok jsme vás informovali o akcích probíhajících v motoškole Kolín. Matouš Landa, majitel motoškoly a instruktor v jedné osobě, si během té doby dokázal vypracoval slušně fungující systém ve výuce, výcviku a zdokonalování jízdy na motocyklu jak úplných začátečníků, tak i pokročilých jezdců. A aby toho nebylo málo, přišel letos s nápadem uspořádat seriál volných soutěží v motoslalomu. Kdo si ovšem představuje jen projetí řady kuželů tam a zpátky, tak je hluboce v omylu. Pojďme si tedy nejdříve objasnit co tento zajímavý motocyklový sport obnáší a jak vlastně vzniknul.

Slovo Gymkhana, z hindštiny „Jim-kah-Nuh“, původně znamenalo slalom na koni. Ve 20. století se tento výraz začal používat pro slalom na motocyklu nebo s automobilem. Princip je jednoduchý: co nejrychleji projet trasu vytyčenou obvykle z barevných kuželů. Cílem je naučit jezdce různé obraty, slalomy a osmičky, při kterých musí zkombinovat rychlost, rovnováhu a zručnost, práci s plynem a brzdami tak, aby vytyčenou trasu projel bez pádu. Rychlost je limitována rozmístěním kuželů a použitým motocyklem. S postupným získáním praxe a zkušeností je snahou organizátora naučit motorkáře bezpečně využít skutečných fyzikálních limitů stroje. Soutěže ve slalomu na motocyklu jsou rozšířené jak v Japonsku, kde mají bohatou tradici již od 70. let minulého století, tak i v USA. Motogymkhana si získává popularitu i v zemích EU. Zde zažívá boom hlavně v Anglii a Polsku.

Napadá vás při pohledu na trať, že byste to se svou motorkou raději nezkoušeli? Pokud odpovíte ano, znamená to jen jedno - že si s ovládáním motocyklu a se svými schopnostmi nejste zcela jistí. Jinak byste vyrazili na trať v klidu a bezpečně, bez obav o sebe a svůj stroj. Je to ta jistota, kterou při tréninku získáte a příště na motogymkhanu budete pohlížet ze zcela jiné perspektivy! Motogymkhana zatím v Evropě nepatří k vrcholovým sportům. Jedná se především o výbornou zábavu, při které se můžete s lehkým nádechem soupeření výrazně zdokonalit v ovládání svého motocyklu. Nezlepšujete pouze ovládání motorky, ale také vaše smysly. Jezdec se naučí koordinovat pohyby těla, získá lepší rovnováhu a podvědomě vnímá všechny části motocyklu během jízdy. Motogymkhana je zkrátka základ jezdectví. Dodá vám potřebné zkušenosti, které můžete dále využít jak v běžném každodenním ježdění, cestování, městském provozu, tak i při jiných motocyklových disciplínách jako například stunt riding.

S motoslalomem může začít každý, defacto s jakýmkoli motocyklem a s minimálními finančními prostředky. Trénink i soutěž totiž můžete absolvovat se sériovou motorkou. Někteří aktivní jezdci pro zlepšení svých časů volí různé úpravy převodových poměrů, pneumatik, nastavení odpružení motocyklu atd. Nicméně ze začátku to určitě není nutné. Doporučujeme však vybavit svůj motocykl padacím rámem a jinými prostředky, které zabrání případné větší škodě při pádu. Ano, není třeba zastírat, že při aktivním pojetí tohoto motocyklovém sportu, také jako v jakémkoli jiném motosportu, dochází k pádům. Na druhou stranu jsou to pády v malých rychlostech a většinou je příčinou špatná rovnováha, cit a odhad jezdce. Následky takovýchto pádů bývají minimální. Motogymkhana patří mezi nejbezpečnější motocyklové sporty. K základnímu vybavení jezdce patří v první řadě přilba, rukavice a chrániče kloubů, případně páteře. Běžná motocyklová výbava je plně dostačující.

Sdružení motoslalom.cz ve spolupráci s Motoškolou Landa pořádá v České republice seriál tréninkových kurzů a soutěží pro širokou veřejnost. Tyto akce budou probíhat během sezóny v různých regionech po celé ČR. Přidejte se k nám a zdokonalte se v ovládání svého motocyklu. Při soutěžích budete moct poměřit své dovednosti s ostatními jezdci. Nejlepší jezdci z celé sezóny postoupí do finále! Informace o pořádaných akcích a registraci do tréninkových kurzů a soutěží naleznete na webových stránkách motoslalom.cz nebo nás můžete najít na facebooku. Motoforum, jako partner akce, bude přímo u toho.

A nezapomeňte, začíná se již tento víkend 29.4. v Kolíně!

motoslalom (6)motoslalom (4)motoslalom (3)motoslalom (2)motoslalom (5)motoslalom (1)Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama