Jawa E-Pionýr 555: elektrický "pincek"
- Publikovno: 7.3.2018
- Za?~Yazeno v:
- Autor:
Opavská firma Motoscoot si připravila na brněnský Motosalon premiéru elektrické verze legendárního motocyklu Jawa 50 Pionýr z roku 1956, kterému nikdo neřekl jinak než „pincek“ nebo „fichtl“.
To že mají v Motoscootu rádi tento motocykl, na kterém odrostly minimálně dvě generace, jako tomu bylo na Praseti, nemusíme nikomu ani moc říkat. V roce 2006 představili k 50. výročí model s označením 555, který byl poháněn klasickým spalovacím motorem. Bohužel již nesplňuje emisní normu Euro 4 a tak jej nově nahradí elektrický agregát.
Jawa Pionýr byl původně poháněn jednoválcem o obsahu 49,9 ccm. Nejstarší verzí je motocykl s označením 550, kterému se díky jeho jednosicu připomínající tvar pařezu neřeklo jinak než „pařez“. Teprve poté přišel model s označením 555, který má také jedno sedlo, ale za ním byl ještě upevněn plechový nosič. Později se začal dodávat i s prodlouženým sedlem, ale stále byl veden v dokumentech jako jednomístný stroj. „Pincek“ byl velmi oblíbený u začínajících motorkářů, neboť na něm mohli jezdit už od 15 let.
Velké sympatie si u nás získali v Motoscootu tím, že sáhli po elektromotoru od české firmy Emerze elektro, která má tento agregát patentovaný jako letecký motor. Snížili mu výkon z původních 30 kW na 10 kW a spolu s českou baterií od firmy Akupack o kapacitě 49 Ah mají dojezd kolem 80 kilometrů a mohou dosáhnout na maximální rychlost až 100 km/h. Můžete si samozřejmě zvolit i baterii s větší kapacitou a tím si tak zvýšit dojezd „pincku“, jen však musíte počítat s tím, že se vám zvýší i výsledná cena motocyklu.
Cena baterie vlastně tvoří téměř polovinu ceny E-Pionýru. Základní verze s motorem do 3 kW bude začínat na částce přibližně 70 tisíc korun a jeho výroba by měla začít v příštím roce. Pokud budete chtít prototyp elektrického Pionýra vidět na vlastní oči, navštivte stánek firmy Motoscoot na veletrhu Motosalon v Brně. Společně s „pinckem“ tam budete moci vidět další legendy, moped Betka, který je nástupcem Babety, nebo novou verzi „hadroletu Velorex“, kterému v Motoscootu říkají Velorxtrike.
- Přidat komentář 1
- Publikováno: 7.3.2018
- Zařazeno v:
- Autor:
Nejnovější články
Další z rubriky
- 19.6. - Vespa Officina 8: modely Primavera a GTV v nové edici
- 10.6. - Harley-Davidson Fat Boy Gray Ghost: limitovaná edice
- 28.5. - Yamaha Tricity 125: v novém kabátu
- 26.5. - BMW Concept RR: budoucnost superbiku řady RR
- 19.5. - Triumph Speed Triple 1200 RX 2026: limitovaná edice
- 14.5. - Yamaha Tracer 7 a Tracer 7 GT 2026: zážitkové cestování