Reklama

Airoh: koncept helmy s integrovaným airbagem

Vůbec jako první na světě, představila italská firma Airoh, svůj koncept helmy s integrovaných airbagem. Ten je aktivován automaticky, je elektronicky řízený šestiosým akcelerometrem, který dle přednastavených algoritmů vyhodnotí aktuální přetížení a v případě nehody airbag sám spustí.

Inspiraci v oddělení výzkumu a vývoje firmy Airoh, nalezli v práci mladého inženýra Roberta Descrova a na realizaci spolupracovali se švédskou firmou Autoliv, která se zabývá bezpečnostními systémy v automobilech. Díky této helmě by se mělo snížit poranění hlavy až o 50 procent.

1 Airoh airbag koncept helma (2)1 Airoh airbag koncept helma (3)1 Airoh airbag koncept helma (1)1 Airoh airbag koncept helma (4)

Princip airbagu v helmě funguje na podobném systému jako u automobilových airbagů, jen tady je nafukován patronou. Airbag je zcela integrován do helmy, v případě nehody a aktivace airbagu skořepina popraská, a tlumící vrstvu bude tvořit nafouknutý airbag. Ve vývojovém centru se zároveň snažili o zachování nízké hmotností a kompaktních rozměrů helmy.

Koncept má za sebou několik virtuálních testů v první fázi, nyní budou následovat korelační testy samotného fyzického nárazu a bude se zkoumat zejména oblast pokrytí hlavy airbagem, a také vyhodnocovat nastavené algoritmy, na základě nichž se airbag aktivuje. Nesmí se totiž opomenout fakt, že při aktivaci airbagu dojde k totální destrukci skořepiny, a tak jakékoliv chybné nastavení by vedlo k nevratnému zničení helmy.

1 Airoh airbag koncept helma (5)

Zdroj: AirohLogin Přihlásit Registrace ›

 
Reklama