Reklama

Yamaha Motor: systém na čištění vody

Odhaduje se, že 26 % světové populace, tedy přibližně 2 miliardy lidí, nemá přístup k bezpečně spravované pitné vodě. Tato situace není lhostejná společnosti Yamaha Motor, která společně s neziskovými organizacemi provozuje už 45 jednotek na čištění vody a tím přispívá se snížení výskytu nemocí, a také napomáhá ženám a dětem od těžké práce při čerpání vody.

Systém Yamaha Clean Water Supply System (YCW) je kompaktní systém na čištění vody, který využívá pomalou pískovou filtraci, přírodní metodu čištění vody. Jedná se o účinný systém pro malé osady nebo vesnice v rozvojových zemích bez přístupu k pitné vodě. Provoz zařízení YCW nevyžaduje velké množství elektrické energie, odbornou údržbu ani speciální chemické prostředky a obyvatelé jej mohou udržovat samostatně.

1 Yamaha Clean Water Supply System (2)1 Yamaha Clean Water Supply System (1)

Přístup k čisté vodě a hygieně je závažným problémem pro přibližně 26 % světové populace (2 miliardy lidí). Společnost Yamaha Motor pracuje na zavedení systému YCW prostřednictvím spolupráce s mezinárodními organizacemi, nevládními organizacemi, japonskými velvyslanectvími a dalšími organizacemi v každé cílové zemi. V roce 2022 byly instalovány nové jednotky YCW ve vesnicích v Keni a Etiopii, čímž se celkový počet provozovaných jednotek zvýšil na 45 v 15 zemích, především v Africe a Asii. Nejen, že se snížil výskyt nemocí spojených s nedostatečnou hygienou, ale zároveň ulehčil ženám a dětem od těžké práce při čerpání a nošení vody. Zároveň vytváří nové zdroje peněžních příjmů pro obyvatele prostřednictvím podnikání souvisejícího s vodou, jako jsou například rozvážkové služby.

Instalace jedné jednotky YCW trvá přibližně dva týdny, na stavbě usilovně spolupracují s místními obyvateli. Samotná práce však není jednoduchým procesem, jak tomu často bývá v zemích s vysoce rozvinutou infrastrukturou. Když byl systém YCW původně vyvíjen, téměř nikdy se nestalo, že by instalace byla dokončena přesně podle plánu.

„Když kvůli neznámému problému se sacím čerpadlem nešlo čerpat vodu, vzal jsem 40kg čerpadlo zpět do hotelu a několik dní jsem se ve vaně snažil najít příčinu,“ vypráví Norihiko Okabe ze společnosti Yamaha Motor. „Čelíme jednomu nepředvídanému problému za druhým, například když se ucpe vodovod, jdeme ho s místními obyvateli zkontrolovat do řeky, nebo když pracujeme ve vysokých nadmořských výškách v Etiopii, bojujeme společně s výškovou nemocí a tak dále.“

Všechny vzpomínky, které se mu vybaví, jsou spojené s řešením problémů, ale jeho tvář vypovídá o neuvěřitelném uspokojení, které mu jeho práce přináší. „Je to proto, že jsem viděl široký úsměv vesničanů, když po veškeré té námaze a tvrdé práci poprvé vytryskla z kohoutku čistá voda.“ A když se začnou radovat, zpívat a tančit, Okabe tvrdí, že je to scéna překypující Kando, což je japonský výraz pro pocity, ve kterých se mísí hluboké uspokojení se silným nadšením, které se dostaví při setkání s něčím, co má skutečně výjimečnou hodnotu.

1 Yamaha Clean Water Supply System (4)1 Yamaha Clean Water Supply System (3)

V současné době se skladovací nádrže a další díly pro jednotky YCW vyrábějí v Indonésii a vyvážejí se do zemí určení. „Mám ale pocit, že abychom mohli čistou vodu dostat k více lidem a komunitám, musíme vytvořit prostředky pro místní výrobu,“ přiznává Okabe. Stručně řečeno, na místní výrobu systémů YCW se nyní zaměřuje, což je další velká výzva projektu.

Zdroj: Yamaha MotorLogin Přihlásit Registrace ›

 
Reklama