Reklama

Sen o Dakaru s Karlem Lopraisem

Vydejte se s námi po stopách slavného závodu a přispějte tak ke vzniku knihy Sen o Dakaru s Karlem Lopraisem.

1. ledna 1986 se na startu 8. ročníku Rallye Paříž – Alžír – Dakar sešlo 131 motocyklů, 283 automobilů a 73 kamionů. Za volantem jednoho z nich se poprvé objevil tehdy ještě neznámý testovací jezdec kopřivnické Tatry – Karel Loprais. A premiéra to byla opravdu velkolepá. Kdyby v závěru nejnáročnějšího závodu světa nezapadla Lopraisova Tatra startovní číslo 634 spolu s dalšími kamiony do bahna, ze kterého ji nedostala ani vyprošťovací šlapadla, její posádka by pravděpodobně stála na stupních vítězů.

Dakarské stříbro získal Karel Loprais již při druhé účasti v roce 1987 a následující rok svůj první Dakar vyhrál! Vítězství Karel zopakoval ještě pětkrát a stal se tak ve své době nejúspěšnějším dakarským závodníkem. Z devatenácti dakarských startů se Karel umístil na stupních vítězů celkem jedenáctkrát, což mu přineslo mnoho ocenění. Monsieur Dakar – jak je fanoušky, kolegy i pořadateli Karel nazýván, může být právem pyšný na ocenění nejvyšší – titul Český motoristický sportovec století.

Po třiceti letech se Karlovi začalo po dakarském dobrodružství stýskat. V rámci projektu SEN O DAKARU se na 15 000 kilometrů dlouhou cestu chystá dakarská Tatra 815 4x4 startovní číslo 502. Ta v Senegalu spolu s ostatními účastníky vzpomene na všechny, kteří se za start českých posádek v dakarských závodech zasloužili.

Stejně jako před rokem, kdy do Dakaru vyrazil historický kamion LIAZ, se organizace projektu SEN O DAKARU ujal Promotým Praha ve spolupráci s podpůrným týmem, francouzskými a africkými partnery. Nyní chystá novou, náročnější trasu, která svým charakterem ještě více připomene Rallye Paříž – Alžír – Dakar roku 1986.

Jedete s námi?

Jestli jste se rozhodli být součástí našeho týmu v rámci projektu Sen o Dakaru s Karlem Lopraisem, podpořte nás na Startovači a vaše jméno bude nalepeno na dakarskou Tatru 815 4x4, startovní číslo 502. S touto Tatrou posádka Loprais, Stachura, Kalina absolvovala mimo jiné jeden z nejnáročnějších dakarských závodů odstartovaný 23. prosince 1991 z Paříže, s cílem v Jihoafrickém Kapském Městě. Cílem expedice Sen o Dakaru 2016 je slavné Růžové jezero nacházející se nedaleko Dakaru - hlavního města Senegalu.

Přijďte nám popřát šťastnou cestu na náměstí Jana Palacha 31. prosince 2015. Odtud vyrazí v poledne Tatra spolu s doprovodnými vozy a motocyklem na cestu do Paříže, kde si před zámkem Versailles připomeneme atmosféru, která zde před třiceti lety v den prvního startu Karla Lopraise panovala. Dále se vydáme přes Francii, Španělsko a Gibraltarský průliv do přístavního města Tanger. Odtud budeme pokračovat po afrických cestách i necestách přes Maroko, Západní Saharu, Mauritánii do Senegalu.

Po slavnostním cílovém ceremoniálu, který si užijeme 10. ledna spolu s Tomášem Tomečkem a dalšími účastníky závodu Africa Race (pokračování původního dakarského závodu) se vydáme podarovat děti v místním sirotčinci. Dále navštívíme národní park Bandia s úchvatnou místní faunou i flórou.

Denní zpravodajství, bude zajišťovat novinář, velký dobrodruh a vášnivý motorkář Jarda Šíma, který při svých cestách, převážně po africkém kontinentu, najel více jak 1 300 000 kilometrů.

Celou expedici bude filmově dokumentovat Jaroslav Jindra, věhlasný režisér, kameraman, scénárista a publicista, který je známý svým zaměřením na extrémní sporty, válečné konflikty a cestopisy, z nichž je nejznámější (díky České televizi) seriál pořadů Na cestách. Jaroslav Jindra je mimo jiné i držitelem několika ocenění z mezinárodních filmových festivalů.

Kniha sen o Dakaru s Karlem Lopraisem

Fotodokumentaci z celé expedice zajistí Jan Hrbáček, světoznámý fotograf, který se proslavil především nádhernými africkými scenériemi. Jeho fotografie budou základem chystané knihy Sen o Dakaru s Karlem Lopraisem. I vaše jméno může být součástí této knihy v případě, že se díky příspěvku zde na Startovači stanete součástí týmu expedice.

Na závěr

Dovezeme vaše jméno na historické Tatře 815, startovní číslo 502, k Růžovému jezeru.
Vše vyfotografujeme, abyste se mohli u senegalského jezera vidět.
Pošleme vám odměny, které si za vaši finanční podporu zasloužíte.
Vybrané peníze použijeme na výrobu knihy, která bude mít minimálně 100 stran. Čím bude vybraná částka vyšší, tím bude cesta delší, uděláme více fotek a kniha bude mít více a více stránek.

Všem, kteří projekt podpoří na Startovači, opravdu velice a velice děkujeme.

Sledovat nás můžete na Facebooku nebo na našich stránkách Sen o Dakaru.Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama