Reklama

Oblečení na motocykl: kůže nebo textil?

Motocyklista má ve srovnání s řidičem osobního automobilu podle evropských statistik osmnáctkrát vyšší šanci být usmrcen při nehodě. I sebelepší výbava samozřejmě není zárukou bezpečného návratu. Přilby, pevnou obuv a vhodné oblečení bychom však rozhodně neměli podceňovat.

Oblečení a přilby k bezpečnosti zásadním způsobem přispívají. Je jasné, že i ty nejdražší věci nejsou nic platné, když se motorkář chová nezodpovědně, jede riskantně, a když podle zdravého rozumu nepřizpůsobí rychlost a styl jízdy stavu komunikace, hustotě provozu nebo počasí.

Pokusíme se nyní vysvětlit výhody a nevýhody textilního a koženého oblečení. Jedno i druhé má svá pro i proti. Kůže se vyznačuje lepšími oděruvzdornými vlastnosti a tak při pádu ve vysokých rychlostech v tomto směru poskytuje větší ochranu. Je ale dražší, snadno se v ní v parných měsících zpotíte a je těžší. Navíc v souvislosti s „nemocí šílených krav“ cena hovězí usně stoupla. Přestože epidemie nemoci již nehrozí, ceny se bohužel, díky obchodníkům, na svou původní hladinu nedostaly. Alespoň ne u finálních výrobků.

Často rozhoduje cena

Textilní oblečení má řadu výhod. Je lehčí, příjemnější na tělo a mělo by i déle vydržet. Lépe propouští tělesnou vlhkost. Dražší oblečení má tzv. klimamembránu „Z-Liner“, která nepropouští vlhkost z okolí. Rovněž mívá odnímatelnou tepelnou vložku. Kdo chce ušetřit, může nejlevnější kožené bundy pořídit v cenách od 4000 korun, nejlevnější textilní již od 2000 korun. Nutno ale upozornit, že v této cenové kategorii poskytne kožená bunda podstatně větší ochranu při pádu. Nejlevnější textilní bundy se hodí spíš pro denní nošení než na motocykl. Zpravidla nechrání před deštěm, nemají tepelnou vložku a chrániče. Naopak některé laciné kožené bundy mají standardně alespoň chrániče loktů. Jako textil se nejčastěji používá Oxford, Nylon nebo Taslan. Ten však nezaručuje příliš vysokou ochranu proti oděru. Dražší bundy – většinou od 4000 korun - se proto vyrábějí z Dynaxu nebo Cordura. Tato textilie sama o sobě přijímá jen nepatrně vnější vlhkost, po dodatečné impregnaci, která se mimochodem doporučuje i u koženého oblečení, je nepromokavá. Bundy nad 5000 korun většinou mají také vyjímatelnou tepelnou vložku a jejich součástmi bývají stejně jako u koženého oblečení integrované chrániče ramen, loktů, předloktí, někdy i páteře a na mnohých místech bývají vyztuženy protektory. Od 5000 až 6000 korun bývá součástí textilní bundy také tzv. klima membrána. Stejné materiály s výztuhy kolen a protektory v oblasti kyčlí bývají také u kalhot - ty ale většinou nemají tepelnou vložku. Celkem dobré textilní kalhoty lze pořídit již od 3000 korun, kožené pak od 5000 Kč.

Kombinéza je nepraktická, avšak lépe chrání

Jednodílné kombinézy poskytují oproti dvoudílným poněkud větší ochranu především ve špatném počasí. Pří pádu také nehrozí riziko, že se v oblasti pasu bunda shrne. Nevýhodou jednodílných, zvláště tmavých kombinéz je, že jsou v parných dnech vykoupeny litry potu. Dvoudílnou koženou kombinézu zase lze vzájemně kombinovat například se vzdušnějšími látkovými kalhotami nebo bundou. Kožené jedno- a dvoudílné kombinézy lze pořídit v cenové relaci od 8000 do 70 000 i více korun. Dobrý kompromis ceny a kvality je už v cenách kolem 15 000 až 20 000 Kč. Kožené oblečení by mělo být z hovězí usně, jejíž tloušťka i kvalita bývá dostačující. Pod koleny a v podpaží by měl být všit strečový materiál, který usnadňuje ohyb končetin.

Kožené oblečení kupujte menší

Kožené i textilní oblečení musí skvěle sedět. Mělo by být co nejtěsnější. Zvláště kožené věci se nošením dodatečně vytáhnou. Je proto nutné je kupovat skutečně těsné. Bundu často na poprvé ani nezapnete a do kalhot se sotva nasoukáte. Po třech vyjížďkách ale vše znatelně povolí. Pokud je zboží vyrobeno z tenčí kůže, je objem zvětšení znatelně výraznější. Pozor však dejte na délku rukávů i nohavic. Ta se neprodlouží, nebo pokud ano, tak jen minimálně. Rukávy ani nohavice nesmějí být příliš krátké. Ale ani naopak - pokud jsou delší, materiál se shrne a pak nepříjemně tlačí. Vhodné je vyzkoušet si oblečení přímo při posedu na motocyklu. Především chrániče kolen podstatně zkracují délku nohavic. Ty by v poloze, kdy jsou nohy na stupačkách, měly končit kousek nad kotníky. Zde ovšem hodně záleží i na druhu bot. Bundy zkoušejte zásadně bez tepelné vložky, jen v tričku. Všechny chrániče musejí skvěle sedět. V případě, že tomu tak není, při pádu naopak dokážou končetinu poranit! U oblečení si nikdy neopomeňte prohlédnout kvalitu švů, místa všití a funkčnost zipů. Předejdete tak zbytečným reklamacím.



Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama