Reklama

BSA Gold Star 650: návrat anglické značky

Zdálo se, že anglická značka BSA je odsouzena k zániku, než se v roce 2016 objevila indická Mahindra a postavila ji zpět na nohy. Jejich prvním společným dílem je jednoválcový motocykl Gold Star 650.

BSA je zkratkou názvu firmy Birmingham Small Arms, která stejně jako Royal Enfield, původně vznikla jako výrobce zbraní. Teprve později se začala zaměřovat i na jinou průmyslovou výrobu, která ve své produkci zahrnovala i výrobu motocyklů. Značka BSA se od roku 1970 zaměřovala jen na výrobu maloobjemových motocyklů a také se držela jen na domácím trhu. Postupem času se snižoval zájem o jejich stroje a vypadalo to, že značka spěje k nechvalnému konci.

1 BSA Gold Star 650 (4)1 BSA Gold Star 650 (5)1 BSA Gold Star 650 (6)1 BSA Gold Star 650 (7)

V roce 2016 však kupuje za částku 3,4 milionu anglických liber 100% podíl v této značce indická Mahindra, mimochodem, je to ve stejném roce, kdy rovněž získali práva na výrobu motocyklů značky Jawa. Tak jako u nás se našinci radovali z oživení značky Jawa, stejně tak tomu bylo v Anglii u zBSA, která je vlastně takovou jejich lokální značkou podobně jako je tomu s Jawou u nás.

Po pěti letech od zakoupení značky, přichází BSA s novým modelem, Gold Star 650. Klasický retro motocykl byl vyvinut Angličany, ovšem vyroben byl v Indii. Do budoucna Mahindra hovoří o stavbě nové továrny poblíž Birminghamu, kde by chtěla motocykly BSA přímo vyrábět.

Srdcem motocyklu je kapalinou chlazený jednoválcový motor se čtyřmi ventily. Zdvihový objem je 652 ccm, výkon 45 koní a maximální točivý moment má hodnotu 55 Newtonmetrů. Tyto výkonové hodnoty se na zadní kolo posílají přes pětistupňovou převodovku. Motor je usazen ve dvojitém kolébkovém rámu. Podvozek tvoří přední 41 mm teleskopická vidlice, vzadu jsou dva tlumiče s možností nastavení předpětí v pěti stupních. Přední kolo má 18 palců, zadní 17. O bezpečné zastavení se vám postarají brzdiče Brembo, vpředu je 320mm kotouč brzděn dvoupístkem, vzadu je jeden 255mm kotouč brzděn jednopístkem.

Do nádrže vám vejde 12 litrů paliva a s plnou nádrží váží motocykl 213 kilogramů. Výrobce uvádí, že je průměrná hodnota spotřeby rovné 4 litry na 100 kilometrů, takže si s motocyklem, jehož sedlo je ve výšce 780 mm, užijete docela slušnou porci zábavy. Informaci o dostupnosti modelu, nebo o možnosti jeho objednání, či jeho ceně zatím výrobce nehovořil.

1 BSA Gold Star 650 (8)1 BSA Gold Star 650 (3)1 BSA Gold Star 650 (1)1 BSA Gold Star 650 (2)

Zdroj: BSALogin Přihlásit Registrace ›

 
Reklama