Reklama

Brough Superior Lawrence Nefud: pouštní scrambler

Před 105 lety se plukovník T.E. Lawrence přezdívaný Lawrence z Arábie zúčastnil odvážné operace, jejíž cílem bylo dobytí pevnosti Akaba poblíž Černého moře. Při této operaci museli překročit poušť Nefud, která je tvořena cihlově červeným pískem. Právě touto barvou se v Brough Superior nechali inspirovat při stavbě exkluzivního scrambleru.

Novinka Nefud je postavena na základech vloni představeného dvouválcového Brough Superior Lawrence, který byl pojmenován právě podle plukovníka Thomase Edwarda Lawrence, který doslova miloval tuto značku a doma vlastnil sedm jejich motocyklů. Jeho vášeň mu byla osudná a v roce 1935 se na modelu SS100 zabil.

V roce 1917 vedl tento anglický plukovník operaci, ve které se mu podařilo získat na svoji stranu vůdce arabského povstání Emira Faisala I., a společně zaútočili na tureckou pevnost Akaba. Z pevnosti se postupem času stalo město patřící Jordánsku. Leží na jižním cípu země na pobřeží Akabského zálivu v Rudém moři. V těsné blízkosti jsou hranice Izraele a Saúdské Arábie.

1 Brough Superior Lawrence Nefud (1)1 Brough Superior Lawrence Nefud (6)1 Brough Superior Lawrence Nefud (4)

Cesta k pobřeží Rudého moře vedla přes poušť Nafúd, někdo ji přezdívá Velký Nefúd, která leží na Arabském poloostrově v severní oblasti Saúdské Arábie. Je přibližně 290 kilometrů dlouhá a 225 kilometrů široká. Poušť Nafúd je známá výskytem náhlých silných větrů. Patří mezi písečné pouště s pohyblivými dunami, v nichž se nevyskytuje prakticky žádná vegetace. Srážky se objevují pouze jednou nebo dvakrát ročně. Nafúd tvoří duny cihlově červeného písku přesouvaného větrem. A právě tento jemný, červeně zbarvený písek byl inspirací pro barevné provedení limitované edice Nefud, modelu Lawrence.

Motocykly Brough Superior jsou ručně stavěné, jejich cílem je dodat zákazníkovi co nejkvalitnější stroj a tomu jsou nastaveny všechny procesy ve firmě. Poháněn je dvouválcovým motorem s úhly válců 88°. Zdvihový objem je 997 ccm, výkon 102 koní při 9600 otáčkách a maximální točivý moment 87 Newtonmetrů nastupuje při 7300 otáčkách. otor je usazen do titanového rámu, na který je připevněn podsedlový rám, rovněž vyrobený se slitiny titanu.

1 Brough Superior Lawrence Nefud (5)1 Brough Superior Lawrence Nefud (2)1 Brough Superior Lawrence Nefud (3)

Podvozek přední přední hliníková vidlice typu Fior, obráběná na CNC stroji a připevněná na titanových ramenech. Vzadu je centrálně umístěný tlumič s možností nastavení předpětí i odskoku. O bezpečné zastavení hliníkových kol se vám postarají dvojité kotoučové brzdy Beringer. Přední kolo o rozměrech 19 palců a zadní o 17palcové jsou obuta na pneumatikách Michelin Anakee Wild. Sympatie si u nás získal svody výfuku umístěné na pravé straně motocyklu. Jsou opatřeny krytem, aby nedošlo k popálení jezdce i spolujezdce.

Na cestu vám do výbavy přidají i ochranné prvky, jako je mřížka světlometu nebo ochranný kryt motoru a olejové vany. Výrobce předpokládá, že se budete chtít s tímto motocyklem svézt i v terénu, a a tak lehce poupravil jeho ergonomii, snížil stupačky a zvýšil řídítka. Cena by se měla pohybovat 65 tisíc eur, což je přibližně 1,6 mil. korun. Je otázkou, jestli budete chtít s tímto klenotem do terénu vůbec vyrazit.

Zdroj: Brough SuperiorLogin Přihlásit Registrace ›

 
Reklama