Reklama

BMW R nineT Urban G/S: roadster s designem endura

Přijde mi to jako zajímavý nápad, postavit retro enduro na základech osvědčeného roadsteru a jako pocta legendárnímu BMW R 80 G/S z roku 1980. Sportovně založené jezdce by to mohlo oslovit.

Novinka R nineT Urban G/S je postavena na základech roadsteru BMW R NineT a doplnil tak čtveřici motocyklů vycházejících ze základního modelu. Kromě novinky Urban G/S si můžete vybrat Scrambler, Racer a Pure. Všech pět motocyklů je poháněno motorem boxer s chlazením vzduch/olej, který má vrtání 101 milimetrů a zdvih 73 milimetrů, což znamená objem 1170 ccm. Jeho maximální výkon je 81 kW (110 k) při 7750 1/min a maximální točivý moment 116 Nm přichází v 6000 1/min.

1 BMW R nine T Urban GS161 BMW R nine T Urban GS171 BMW R nine T Urban GS18

V duchu klasického stylu enduro motocyklů byla na přední kolo modelu R nineT Urban G/S osazena konvenční teleskopická vidlice s průměrem 43 mm a zdvihem 125 mm. Jak bylo v minulosti u enduro motocyklů běžné, chrání odhalené, citlivé posuvné části vidlice před nárazy kamínků klasické gumové manžety. O kontrolu zadního kola se stará jednostranná kyvná zadní vidlice Paralever. O odpružení a tlumení se stará centrální jednotka s pružinou, která je lakována bíle. Doraz pružiny je nastavitelný, stejně jako odskok tlumičů. Zdvih pružiny činí u nového modelu R nineT UrbanG/S 140 mm.

1 BMW R nine T Urban GS191 BMW R nine T Urban GS201 BMW R nine T Urban GS21

O účinné zpomalení se starají čtyřpístkové pevné třmeny spolu s pancéřovanými brzdovými hadicemi a plovoucími brzdovými kotouči o průměru 320 milimetrů. Vzadu se o brzdění stará jednokotoučová brzda s kotoučem o průměru 265 mm a dvoupístkovým plovoucím třmenem. Standardní výbavou je ABS.

1 BMW R nine T Urban GS221 BMW R nine T Urban GS231 BMW R nine T Urban GS24

Model R nineT Urban G/S je dodáván s litými koly z lehké slitiny. Velké přední kolo o průměru 19 palců s pneumatikou 120/70 ZR19 ladí s typickým vzhledem klasického motocyklu v enduro stylu. Tomu perfektně odpovídá i zadní kolo o průměru 17 palců, obuté do pneumatiky o rozměru 170/60 ZR17. Nový boxer od BMW také může být objednán se sadou terénních pneumatik s hlubokým vzorkem. Standardně se dodávají silniční pneumatiky. K dispozici jsou také kola s jemným drátěným výpletem.

1 BMW R nine T Urban GS251 BMW R nine T Urban GS261 BMW R nine T Urban GS271 BMW R nine T Urban GS28

Pohled na R nineT Urban G/S prozrazuje, že je na dosah svého předchůdce, jehož barevný koncept opakuje téměř beze změny. Stejně jako před 35 lety je palivová nádrž a vysoko umístěný přední blatník v působivé nemetalické barvě Lightwhite, rovněž tak maska, jejíž design jasně vychází z motocyklů BMW G/S původní éry.

1 BMW R nine T Urban GS31 BMW R nine T Urban GS41 BMW R nine T Urban GS5

Stejně jako její vzor má i R nineT Urban G/S dekor palivové nádrže ve dvou odstínech modré a dvoumístné sedlo v jasně červené – barevnou kombinaci, která interpretuje barvy BMW Motorsport minulosti. Toto navázání na minulost podporuje i rám v černém provedení. Litá kola z lehké slitiny a pohonné ústrojí mají také černý finiš.

1 BMW R nine T Urban GS61 BMW R nine T Urban GS71 BMW R nine T Urban GS8

Přístrojový štít harmonicky ladí s maskou čelního světlometu a sestává z rychloměru navrženého jako kruhový přístroj, směrovek a dvouřádkového LCD displeje, který zobrazuje nejdůležitější informace, jako je čas a ujetá vzdálenost. Dalším zajímavým řešením detailu je dvojitý přední blatník. Přední blatník je uchycen v dolním můstku vidlice, a tudíž vysoko nad předním kolem. Zadní část blatníku je umístěna těsně nad předním kolem a přišroubována k posuvným trubkám přes stabilizátor vidlice.

1 BMW R nine T Urban GS92 BMW R nine T Urban GS292 BMW R nine T Urban GS302 BMW R nine T Urban GS312 BMW R nine T Urban GS322 BMW R nine T Urban GS332 BMW R nine T Urban GS342 BMW R nine T Urban GS352 BMW R nine T Urban GS501 BMW R nine T Urban GS101 BMW R nine T Urban GS111 BMW R nine T Urban GS121 BMW R nine T Urban GS131 BMW R nine T Urban GS141 BMW R nine T Urban GS15Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama