Yamaha Ténéré 700 World Raid: zatím stále prototypem

Model Ténéré patřil v sedmdesátých letech k jednomu z velmi oblíbených strojů. Však to byla také Yamaha, která se odvážila jako jeden z prvních výrobců představit robustní motocykl, se kterým se budete moci smět odvážit i do náročnějších terénů. Otázkou však zůstává, kdy už se konečně objeví nový model?

Když vloni Yamaha představila svůj koncept terénního motocyklu T7, vzbudila tím nevídaný zájem po celém světě. Všude, kde byl vystaven, ho obklopily davy nedočkavých diváků, kteří si ho chtěli prohlédnout. Jezdce, kteří dostali příležitost vyzkoušet si model T7, uchvátil jeho velký točivý moment, nízká hmotnost a agilita. Yamaha na základě těchto zkušeností zkonstruovala prototyp modelu Ténéré 700 World Raid, určený k vývoji konečné specifikace pro sériově vyráběný model.

1 Yamaha Tenere 700 World Raid (5)1 Yamaha Tenere 700 World Raid (6)1 Yamaha Tenere 700 World Raid (1)

Lehký motocykl využívá drsný charakter původního konceptu T7 inspirovaný závody rallye. Ténéré 700 World Raid se však liší od současných modelů jiných značek. Nízká hmotnost a štíhlý rám mu zajišťují vynikající jízdní vlastnosti pro ještě extrémnější jízdu v rozličném terénu. Srdcem motocyklu je dvouválcový motor o objemu 689 ccm s klikovým hřídelem crossplane, kterým pohání i nejprodávanější model MT-07.

Speciálně vyvinutá verze motoru CP2 se vyznačuje kompaktní konstrukcí a lineární dodávkou točivého momentu. Nabízí bohatý výkon zaručující špičkové jízdní vlastnosti na asfaltu i v terénu, zatímco uspořádání s centralizovanou hmotou a nízká hmotnost přispívají k agilnímu ovládání motocyklu. Prototyp je rovněž vybaven zakázkovým výfukem Akrapovič ve stylu rallye, který umocňuje drsný vzhled motocyklu a přináší hluboký a sytý zvuk.

1 Yamaha Tenere 700 World Raid (10)1 Yamaha Tenere 700 World Raid (11)1 Yamaha Tenere 700 World Raid (12)

Klíčové oblasti ocelového rámu byly přepracovány a vylepšeny tak, aby bylo dosaženo optimalizovaného ovládání na silnici i v terénu. Je vybaven obrácenou přední vidlicí a zadním tlumičem typu Monoshock. Ténéré 700 World Raid má stejně drsnou siluetu rallye motocyklu jako koncept T7. Díky řadě jemných úprav, jako je níže posazené sedlo, bude budoucí sériový model dostupný široké skupině dobrodružných jezdců.

Palivová nádrž poskytuje praktickou dojezdovou vzdálenost na jedno natankování. Zároveň nabízí vynikající ergonomii a přispívá k nízké hmotnosti stroje. Boční panely, přední blatník a jednodílná zadní část jsou vyrobené z uhlíkových vláken. Kapotáž je osazena sestavou světlometů se čtyřmi projektory. Inspirací jim byl stroj startující na rallye Dakar. Oblast kokpitu je navržena tak, aby jezdci umožňovala instalovat doplňkové vybavení jako navigační zařízení. Motocykl s kapotáží z uhlíkových vláken se bude dodávat v odstínu Racing Blue.

1 Yamaha Tenere 700 World Raid (3)1 Yamaha Tenere 700 World Raid (4)1 Yamaha Tenere 700 World Raid (7)

Yamaha se navíc rozhodla vydat se v příštím roce s motocyklem na cestu kolem světa. V průběhu této speciální akce World Raid se tým jezdců na strojích Yamaha zúčastní celé řady dobrodružných výprav, aby fanoušci značky Yamaha v Americe, Austrálii, Africe a Evropě měli možnost vidět a vyzkoušet si budoucnost adventure jízdy. Doufejme tedy, že zavítají i k nám a pokud ano, rozhodně to budete vědět mezi prvními.

1 Yamaha Tenere 700 World Raid (8)1 Yamaha Tenere 700 World Raid (13)1 Yamaha Tenere 700 World Raid (2)1 Yamaha Tenere 700 World Raid (9)Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama