Reklama

Na jižní pól na motocyklu Royal Enfield

Dva jezdci na motocyklech Royal Enfield Himalayen se pokusí dosáhnout jižního pólu. Historicky první expedice tohoto druhu začíná dnes, potrvá 39 dní a za tu dobu ujedou jezdci 770 kilometrů dlouhou cestu po Antarktidě.

Royal Enfield je nejstarší motocyklová značka na světě v nepřetržité výrobě od roku 1901. Po 120 let zůstává uchovatelem odkazu stavby jednoduchých a autentických klasických motocyklů. Při jízdě časem a těžkým terénem se Royal Enfield stal vítězem v jízdách, které testovaly vytrvalost člověka a stroje.

1 Royal Enfield Himalayan Jizni Pol (11)1 Royal Enfield Himalayan Jizni Pol (6)1 Royal Enfield Himalayan Jizni Pol (13)

Od svých skromných začátků v továrně Redditch strávil Royal Enfield více než století vytvářením nezapomenutelných zážitků a legendárních motocyklových příběhů. Na své cestě za povzbuzením a nastartováním celoživotního průzkumu provedl Royal Enfield vyjížďky po celém světě, od jízdy na nejvyšším průsmyku pro motorová vozidla na světě, až po dosažení základního tábora Mount Everest v Tibetu, od jízdy přes nejnepřístupnější horský průsmyk v Daulat Beg Oldi, Karakoram, až po jízdu přes poušť v Kutch pod malebnou noční oblohou.

Pokračováním v této cestě a připomenutím 120 let budování kultury “pure motorcycling” zaznamená Royal Enfield rok 2021 ambiciózním pokusem posunout hranice motocyklových možností. Podnikne motocyklovou expedici na Royal Enfield Himalayan, aby se pokusila dosáhnout geografického jižního pólu z Ross Ice Shelf přes ledovec Leverett.

1 Royal Enfield Himalayan Jizni Pol (1)1 Royal Enfield Himalayan Jizni Pol (2)1 Royal Enfield Himalayan Jizni Pol (3)

Expedice začne z Kapského Města v Jižní Africe 26. listopadu 2021 a na svou cestu se na účelově postavených Himalayanech vydají dva jezdci, Santhosh Vijay Kumar a Dean Coxsonm. Společně se pokusí dosáhnout geografického jižního pólu z Ross Ice Shelf přes ledovec Leverett ke stanici Amundsen-Scott Pole. Expedice bude probíhat v úzkém partnerství se společností Arctic Trucks, 90°, která je členem Mezinárodní asociace cestovních kanceláří v Antarktidě, je proslulá svou hlubokou odborností v této oblasti a na Antarktické plošině najela přes 3 500 000 km. V minulosti podporovali a obsluhovali několik vědeckých expedic a aktivit, stejně jako komerční expedice a expedice nevládních organizací.

Royal Enfield Himalayan, který byl uveden na trh v roce 2016, byl pro tuto expedici speciálně upraven, s funkčními vylepšeními, aby byl schopný jet ve sněhu a na ledu, aby mohl fungovat v extrémních podmínkách v Antarktidě. Himalayan byl testován na tuto náročnou a zrádnou cestu na ledovci Langjokull na Islandu se záměrem zrcadlit podmínky v Antarktidě. Fáze 1 testování proběhla v září 2020, zatímco fáze 2 testování skončila v červenci 2021.

Vzhledem k tomu, že samotný Himlayan je kompletní a zdatný stroj, byly na motocyklu provedeny minimální změny, aby byl připraven na terén a povětrnostní podmínky v Antarktidě. Pro větší točivý moment na zadním kole bylo hlavní hnací řetězové kolo změněno z 15 zubů na 13 zubů. K dispozici je bezdušové kolo s hrotovanými pneumatikami, které umožňuje běh pneumatik při velmi nízkých tlacích a zvyšuje vznášení na měkkém sněhu a zároveň zajišťuje dostatečnou trakci na tvrdém ledu. Tým představil silnější alternátor využívající magnety ze vzácných kovů, aby umožnil motocyklu produkovat více proudu a umožnil tak pohánět zahřátou převodovku bez baterie.

Na motocyklech se bude jezdit na pevné sněhové trase od Ross Ice Shelf k jižnímu pólu, aby se snížil odpor motocyklu a omezily emise na naprosté minimum. Royal Enfield rovněž zajišťuje, aby expediční tým na Antarktidě nezanechal žádnou stopu, s výjimkou stop kol, které se rychle ztratí v závějích sněhu. Veškerý odpad, včetně lidského, bude odvezen zpět k likvidaci.

1 Royal Enfield Himalayan Jizni Pol (16)1 Royal Enfield Himalayan Jizni Pol (20)1 Royal Enfield Himalayan Jizni Pol (18)1 Royal Enfield Himalayan Jizni Pol (4)1 Royal Enfield Himalayan Jizni Pol (5)1 Royal Enfield Himalayan Jizni Pol (7)1 Royal Enfield Himalayan Jizni Pol (9)1 Royal Enfield Himalayan Jizni Pol (10)1 Royal Enfield Himalayan Jizni Pol (12)1 Royal Enfield Himalayan Jizni Pol (14)1 Royal Enfield Himalayan Jizni Pol (17)1 Royal Enfield Himalayan Jizni Pol (19)1 Royal Enfield Himalayan Jizni Pol (8)1 Royal Enfield Himalayan Jizni Pol (15)

Zdroj: Royal EnfieldLogin Přihlásit Registrace ›

 
Reklama