Reklama

Honda, KTM, Yamaha a Piaggio podepsali dohodu o vzájemné vyměnitelnosti baterií

Společnosti Honda Motor, KTM, Piaggio Group a Yamaha Motor podepsali společnou dohodu o vytvoření jednotného motocyklového konsorcia pro vývoj vyměnitelných baterií pro motocykly a lehká elektrická vozidla.

V návaznosti na podpis Prohlášení o společném záměru z 1. března výše jmenované společnosti oficiálně podepsaly smlouvu o vytvoření konsorcia pro výměnné baterie pro motocykly Swappable Batteries Motorcycle Consortium (SBMC). V rámci svého úsilí o podporu co nejširšího využití lehkých elektrických vozidel, jako jsou mopedy, skútry, motocykly a čtyřkolky, v dopravě a o udržitelnější řízení životního cyklu baterií v kontextu mezinárodních snah o ochranu klimatu jsou zakládající členové konsorcia přesvědčeni, že klíčem k rozvoji nízkonapěťové elektromobility je dostupnost společně vyvinutých systémů vyměnitelných baterií.

Základním záměrem Konsorcia je vyřešit obavy, které zákazníci mohou v souvislosti s budoucností elektromobility mít, jako jsou například dojezd, doba nabíjení, infrastruktura či náklady. Tohoto záměru bude dosaženo splněním čtyř primárních cílů:

1. Vytvořit společné technické specifikace systémů vyměnitelných baterií
2. Potvrdit společné využívání bateriových systémů
3. Vypracovat společné specifikace vytvořené Konsorciem a propagovat je jakožto standard v rámci evropských i mezinárodních standardizačních orgánů
4. Rozšířit používání společné specifikace vyvinuté Konsorciem na globální úroveň

Formou těsné spolupráce se zainteresovanými subjekty a s národními, evropskými a mezinárodními standardizačními orgány se budou zakládající členové Konsorcia podílet na vytváření mezinárodních technických norem. Skutečnost je taková, že dostupnost nabíjecích stanic se v různých zemích liší a koncoví uživatelé stále disponují pouze omezeným množstvím informací. Prostřednictvím tohoto Konsorcia se proto společnosti snaží zapojit subjekty s rozhodujícími pravomocemi do vývoje a rozšiřování nabíjecí infrastruktury s cílem přispět k rozvoji počtu lehkých elektrických vozidel.

1 konsorcium vymenitelnosti baterii Honda Yamaha KTM Piaggio (1)

Čtyři zakládající členové vyzývají všechny zainteresované subjekty, aby se zapojily do spolupráce a rozšířily tak odbornou základnu Konsorcia s cílem dosáhnout do budoucna co největšího rozšíření standardizovaných vyměnitelných baterií. Strany, které by se chtěly do činnosti SBMC zapojit, mohou s žádostí o další informace kontaktovat kteréhokoliv ze zakládajících členů.

Jošišige Nomura, vedoucí představitel divize motocyklů společnosti Honda Motor Co., Ltd.: „Společnost Honda je přesvědčena, že rozšíření elektrických motocyklů může hrát významnou roli při posilování udržitelnosti lidského společenství. Za tímto účelem potřebujeme vyřešit několik výzev, jako jsou prodloužení dojezdu, zkrácení doby nabíjení či snížení cen vozidel a nákladů na infrastrukturu pro vyšší komfort zákazníků. V rámci vzniklého Konsorcia budou zakládající členové z motocyklového průmyslu a další zainteresované subjekty spolupracovat na vytvoření standardu pro vyměnitelné baterie, systémy jejich nabíjení a okolní infrastrukturu s cílem vytvořit komplexní prostředí pro využití této technologie. Naším konečným záměrem je dosáhnout toho, aby motocykly i v budoucnu představovaly užitečný dopravní prostředek pro zajištění mobility.“

Stefan Pierer, CEO PIERER Mobility AG: „Podpis této Smlouvy o konsorciu představuje klíčový krok k zajištění toho, aby společnost PIERER Mobility AG mohla pokročit na cestě vpřed, zajistit rychlý přísun inovací a dosáhnout naplnění své strategické vize pro jednostopá elektrická vozidla. Společně s našimi partnery budeme pracovat na vývoji systému vyměnitelných baterií pro nízkonapěťová vozidla (48 V) s kapacitou až 11 kW založených na mezinárodních technických standardech. Velmi se těšíme na to, že elektrická jednostopá vozidla si najdou své místo v městské i mimoměstské mobilitě budoucnosti."

Michele Colaninno, Vedoucí pro strategii a produkty ve skupině Piaggio Group: „Městská mobilita prochází citlivou fází přechodu na elektrifikaci. Díky našemu Konsorciu, v němž jsou zastoupeni čtyři významní globální hráči, budou motocykly v městském prostředí i nadále hrát klíčovou roli. Vyměnitelné baterie jsou tím správným řešením pro zkrácení doby nabíjení vozidel, čímž poskytují uživatelům další důležité kritérium pro jejich rozhodování. Městská mobilita je součástí DNA a historie značky Piaggio: naším cílem je vnést do Konsorcia veškeré naše technologické know-how a důraz na inovace.“

Takuja Kinošita, Senior Executive Officer, generální ředitel pro obchodní operace v oblasti pozemní mobility, Yamaha Motor Co., Ltd.: „Evropské konsorcium Swappable Batteries Motorcycle Consortium je konečně připraveno pustit se do práce. Doufám, že tento první krok vpřed poslouží jako maják, který k našemu plánu přiláká podobně smýšlející subjekty a povede k transformačním změnám pro budoucnost. My ve společnosti Yamaha Motor věříme, že prostřednictvím této iniciativy dokážeme pomoci sjednotit různé technické specifikace a standardy a přispějeme k maximalizaci výhod elektrického pohonu pro zákazníky na celém světě.“

Zdroj: TZ HondaLogin Přihlásit Registrace ›

 
Reklama