Reklama

BMW Concept CE 02: koncept městského elektromotocyklu

Zajímavý koncept elektrického stroje pro městský provoz představilo před pár dny BMW Motorrad. Není to ani skútr, ale ani typický klasický motocykl, je to něco zcela nového, neotřelého, čím by mohli oslovit hlavně generaci mladších jezdců.

Concept CE 02 je zcela nový směr, kterým se BMW zkouší vydat, má atypický design, vlastně byste ani neřekli, že tento stroj pochází z bavorské továrny BMW. Má moderní tvary, čisté a jednoduché linie a snadný má být i na ovládání. Svými kompaktními rozměry a mladistvými proporcemi tento stroj jednoznačně oslovuje i novou cílovou skupinu, osoby starší 16 let, které dosud na motocyklu nejezdily, ale jsou otevřeny novým zážitkům, chytrým technologiím a zábavě.

1 BMW Concept CE 02 elektromotocykl (17)1 BMW Concept CE 02 elektromotocykl (16)1 BMW Concept CE 02 elektromotocykl (15)

Jednoduché proporce, dvě velká patnáctipalcová disková kola, podobná jako u „funbiků“, slibují stabilitu a přímočarou zábavu při jízdě. Tmavá plocha pro dvě bateriové jednotky a stříbrně lakované prvky poháněcí soustavy vytvářejí kompaktní celek. Dlouhé úzké sedlo a rám dokreslují výraznou siluetu. Individualizovat si jej můžete pomocí polepů a různých samolepek a sám si tak z něj vytvořit jedinečný motocykl.

Concept CE 02 se drží puristického přístupu také použitými barvami, základním schématem je černá/stříbrná. Černá barva připomíná klasické motocykly BMW. Novinkou je zde však souhra matných a lesklých povrchů, která motocyklu dodává větší expresivitu. Jako aktivní nástroj designu, který zprostředkovává asociaci s technickými informacemi, slouží technicistní typografie. Znak BMW je integrován na světlém silikonovém sedle těsně před řídítky, jinak výrobce označuje pouze nápis BMW na kolech a popruzích pro zavazadla.

1 BMW Concept CE 02 elektromotocykl (14)1 BMW Concept CE 02 elektromotocykl (12)1 BMW Concept CE 02 elektromotocykl (4)

Přední světlomet se skládá ze čtveřice výrazných LED prvků. Zadní světlo tvoří dva malé průsvitné LED výčnělky, které jsou upevněny vlevo a vpravo pod zadní částí sedla. Základním zdrojem informací je malý barevný displej na řídítkách, který je připevněn vizuálně záměrně zdůrazněným kabelovým svazkem. V kombinaci s diskovými koly a jednostranným kyvným zadním ramenem jsou viditelné prvky jako hnací řemen, řídítka a vidlice jasným ztělesněním moderního přístupu k městské mobilitě tohoto koncepčního stroje.

BMW Motorrad Concept CE 02 je jako lehký elektrický dopravní prostředek s hmotností přibližně 120 kg ideální právě pro městské použití, kromě zmíněné zábavy a nabízí také stylové ježdění. Výkon 11 kW a točivý moment dostupný již od nulové rychlosti umožňují rychlé rozjezdy na semaforech. Maximální rychlost 90 km/h a dojezd až 90 km jsou zárukou snadné cesty z bodu A do bodu B a zpět i v hustém městském provozu.

Díky nízké stavbě je nízko také těžiště, což příznivě ovlivňuje dynamiku jízdy. Charakteristické proporce umožňují nejen velmi agilní jízdu, ale mají také povzbudit „nemotorkáře“, aby na něj nasedli a vyzkoušeli si jak se na něm jezdí. Dlouhé sedlo přináší všestranné využií. Ať už se opřete daleko dozadu s nohama nataženýma dopředu, nebo se naopak nakloníte vpřed s nohama na zadních stupačkách, nebo pojedete ve dvou, sedlo nabízí mnoho poloh sezení.

Vše usnadňuje i fakt, že díky elektrickému pohonu není třeba ovládat páku nožní brzdy. Volný prostor mezi sedlem a rámem navíc nabízí místo pro drobná zavazadla. V přední části sedla jsou dva překřížené pružné pásy v barvě benzínu, připevněné tak, aby bylo možné pod ně snadno zastrčit menší předměty. Další úložné možnosti přinášejí držáky, jsou na nich připevněny i přední opěrky nohou, ale je možné sem připoutat také vlastní skateboard a používat jej jako opěrku nohou.

1 BMW Concept CE 02 elektromotocykl (5)1 BMW Concept CE 02 elektromotocykl (6)1 BMW Concept CE 02 elektromotocykl (7)

Kromě motocyklu, můžete vyladit i sami sebe. Dvě bundy inspirované současnými trendy naznačují celou řadu nových možností funkčního i módního oblečení s inovativními materiály a technikami zpracování. Obě varianty výbavy motorkáře mají ochranu jako součást grafického vyjádření. Nově vyvinutá technika (GRDXKN) umožňuje natištění ochranných prvků. Tento speciální materiál je odolný proti oděru a pohlcuje nárazy. Vytváří zcela novou souhru grafiky a struktury obou oděvů. Na dámské bundě vyniká díky lehce průhlednému větru odolnému materiálu neonově oranžová barva potisku, přičemž zlatá reflexní grafika a pestré barevné přechody vytvářejí atraktivní designové podněty. Na pánské bundě vynikne 3D struktura potisku. Detaily v petrolejové barvě a bílá grafika ladí s barevným schématem koncepčního stroje a dotvářejí celkový vzhled.

1 BMW Concept CE 02 elektromotocykl (10)1 BMW Concept CE 02 elektromotocykl (11)1 BMW Concept CE 02 elektromotocykl (3)1 BMW Concept CE 02 elektromotocykl (2)1 BMW Concept CE 02 elektromotocykl (1)1 BMW Concept CE 02 elektromotocykl (13)1 BMW Concept CE 02 elektromotocykl (8)1 BMW Concept CE 02 elektromotocykl (9)

Zdroj: BMW MotorradLogin Přihlásit Registrace ›

 
Reklama