Reklama

Saroléa Manx7: elektrický superbike s výkonem 160 koní Hlavní obrázek k článku: Saroléa Manx7: elektrický superbike s výkonem 160 koní

Belgickou značku Saroléa můžete už pár let vidět na soupisce startovních motocyklů Tourist Trophy na ostrově Man, v kategorii elektrických motocyklů. Konečně se však dočkají i fanoušci toužící po její homologované verzi, ponese jméno Manx7. Je tam však jedno malé ale.

To ale znamená, že bude vyrobeno pouze 20 kusů tohoto unikátního motocyklu, ovšem vzhledem k tomu, že se jedná o elektrický, tedy svým způsobem specifický, stroj, zřejmě by to mohl být dostatečný počet. Ona také cena tohoto elektrobiku s nejmenší baterií začíná na zhruba 1,1 mil. korun a pokud zatoužíte po baterii s největším kilometrovým dojezdem, tak zaplatíte cirka ještě o dalších 150 tisíc víc.

1 Manx7 Sarolea (2)1 Manx7 Sarolea (3)1 Manx7 Sarolea (1)

Za designem tohoto motocyklu stojí návrhář Serge Rusak, jehož oslovili dvojčata Torsten a Bjorn Robbensovi, majitelé firmy Saroléa. Elektrobike Manx7 je postaven na základech závodního speciálu Saroléa SP7 a rozhodně není oproti němu nijak zásadně ošizen. Elektromotor je usazen v ručně vyráběném monokoku z uhlíkových vláken, ze stejného materiálu je rovněž vyrobena kyvná vidlice. Podvozek je vybaven těmi nejlepšími komponenty od Öhlinsu, vpředu je Öhlins FGRT-200 a vzadu TTX36. Brzděna je brzdiči značky Behringer, vpředu jsou radiální čtyřpístkové třmeny a vzadu dvoupístkový třmen. Sedmnáctipalcová kola z lehkého hliníku dodala firma OZ Racing a jsou obuta na pneumatikách Dunlop SportSmart TT.

1 Manx7 Sarolea (4)1 Manx7 Sarolea (5)

Zajímavé je technické řešení konstrukce motocyklu, kde prim hrála centralizace hmoty, rozložení hmotnosti mezi předním a zadním kolem je v poměru 50:50. Samotný stroj váží 217 kilogramů, kde nejtěžšími komponentami jsou baterie. Na výběr máte ze třech Li-Ionových akumulátorů o kapacitě 14 kWh a dojezdu až 230 kilometrů, 18 kWh a dojezdu 280 kilometrů a 22 kWh, kde je dojezd až 330 kilometrů. Baterie můžete z motocyklu snadno vyjmout a dobíjet je běžnými rychlonabíječkami, kde během 20 minut dobijete baterii na 80% její kapacity.

1 Manx7 Sarolea (6)1 Manx7 Sarolea (8)1 Manx7 Sarolea (7)

Elektromotocykl disponuje krouťákem 450 Nm a výkonem 160 koní, veškerá síla je dostupná v podstatě okamžitě po otočení plynové rukojeti. O tom, že to má pořádné grády svědčí i hodnota zrychlení z nuly na sto, která je 2,8 sekundy. Motocykl má rozvor kol 1430 mm a sedlo je ve výšce 820 mm.Login Přihlásit Registrace ›