WSS Phillip Island: Premierové vítězství Krummenachera, 8. Ježek

Rovněž jezdci kubatury do 600 ccm mají za sebou svou letošní premiéru. Vítězem se stal Randy Krummenacher, náš Ondra Ježek obsadil místo v Top-10, když byl odmávnut na P8.

Poprvé v historii šampionátu se jelo v této kubatuře Superpole, které rozhodovalo o postavení na startovním roštu.

Vítězem úvodního závodu letošní sezóny se stal Rookie Randy Krummenacheri ze Švýcarska. Na stupně vítězů se vedle něho postavili ještě Federico Caricasulo a domácí veterán Anthony West. A výborně si vedl i český jezdec Ondřej Ježek, který obsadil osmé místo.

18 kol museli absolvovat účastníci prvního letošního závodu MS-Supersport, na startovním roštu chyběl Němec Kevin Wahr, který při pádu ve warm-upu utrpěl otřes mozku, navíc ani jeho Honda nebyla schopna závodění.

Závod samotný byl od samotného začátku velmi napínavý, v prvních kolech dominovali jezdci s motocykly Kawasaki Kenan Sofuoglu a Randy Krummenacher, pak se k nim přidali ještě PJ Jacobsen (Honda), Anthony West (Yamaha), Jules Cluzel (MV Agusta) a Rookie Federico Caricasulo (Honda) a celá tato šestice bojovala o vítězství v prvním závodě sezóny 2016.

Favorité MS Cluzel a Sofuoglu v tomto souboji spadli a do MS si nepřipsali žádné body.

Tuto situaci využil Randy Krummenacher k senzačnímu vítězství, naposled vyhrál závod 2008 při španělském šampionátu. Druhým velkým překvapením byl italský Rookie Federico Caricasulo, který bez respektu bojoval s velkými jmény a nakonec obsadil doslova fantastické druhé místo. Třetí skončil australský veterán Anthony West. Určitým zklamáním bylo až páté místo PJ Jacobsena.

Náš Ondřej Ježek skončil na výborném osmém místě a postaral se o nejlepší umístění českého jezdce v historii tohoto šampionátu.

Průběh závodu:

Start: Perfektní start měl Jacobsen, za ním Caricasulo, Sofuoglu, Krummenacher a Cluzel.

1. kolo: Sofuoglu se v Lukey Heights dostává do čela před Jacobsena, ale na následující rovince už vede Cluzel. Nové pořadí tak je následující: Cluzel, Krummi, Jacobsen, Sofuoglu, Caricasulo – potom s odstupem 1,5 sec Baldolini a West, 10. Ježek.

2. kolo: Krummenacher jde v Lukey Heights do čela před Cluzela, ale na rovince se opět pořadí mění, 11. Ježek.

3. kolo: Zásluhou Westa a Baldoliniho je pole jezdců opět pohromadě, West se dostal na P3 za Cluzela a Jacobsena, 12. Ježek.

4. kolo: Pozice se měné v každé zatáčce, Top-10 dělí pouhých 1,5 sec!, 11. Ježek.

5. kolo: Fantazie - West se v Lukey Heights dostává do čela.

6. kolo: Cluzel, Jacobsen a West na špici trochu odjíždějí, 12. Ježek

7. kolo: Baldolini se dostal před Sofuogla na P4 a je tak těsně za triem ve složení Jacobsen, Cluzel a West, 11. Ježek

9. kolo: Závod, při kterém se každému musí tajit dech, neboť předjížděcích manévru je ´neúrekom´: Aktuální pořadí Cluzel, West, Jacobsen a Sofuoglu

10. kolo: Cluzel končí v kačírku a na konci se zastaví až o ohraničení tratě. O několik zatáček později padá i jeho týmový kolega od MV Agusty Lorenzo Zanetti, kterému ´ustřelil´ přední kolo Caricasulo. Cluzel v závodě pokračuje úplně vzadu, tedy bez šance na úspěch, snad s nadějí na nějaký mistrovský bod. Ježek už v Top-10.

11. kolo: Do čela jde Sofuoglu, za ním jedou těsně poskládáni West, Jacobsen, Krummi, Baldolini a Rea

12. kolo: Sofuoglu vede o 0,6 sec. V prvním sektoru tratě začíná poprchávat!

13. kolo: Sofuoglu vede s náskokem 2,1 sec. Za ním West, Jacobsen, Krummenacher, Caricasulo, Baldolini a Rea. Prší v úsecích 1 a 2.

14. kolo: Krummi snižuje náskok týmového kolegy Sofuogla – ten má náskok pouhých 0,8 sec, 9. Ježek.

15. kolo: Za Sofuoglem a Krummim jedou West, Caricasulo, Jacobsen a Rea.

16. kolo: Chyba Jacobsena – ten se propadá na P7. Pád Sofuogla, kterému explodovala zadní pneumatika Pirelli! Krummi vede před Westem, dále Caricasulo, Rea a Baldolini, 8. Ježek

sofuoglu guma race

17. kolo: Krummi má náskok 2,2 sec, dále Caricasulo, West a Jacobsen

18. kolo: Krummi vyhrává hned svůj první závod v MS-Supersport, za ním jsou odmávnuti Caricasulo, West, Gamarino (Ježkův týmový kolega), Jacobsen, Baldolini, Rea a Ježek.

Obrovská gratulace Ježkovi od našeho webu za historicky nejlepší umístění Čecha v MS-Supersport vůbec.

FIM Supersport World Championship 2016 Yamaha Finance Australian Round Phillip Island Grand Prix Circuit, závod

01- Randy Krummenacher – Kawasaki Puccetti Racing – Kawasaki ZX-6R – 18 kol za 28'34.745 - 167,976 km/h
02- Federico Caricasulo – Bardahl Evan Bros Honda Racing – Honda CBR 600RR – + 2.747