Pedrosa vyhrál, Marquez mistrem světa, 14. Abraham

Svůj čtvrtý titul v MotoGP získal dnes Španěl Marc Marquez, a byl to jeho už šestý titul celkově. Kromě čtyř z královské kubatury (2013, 2014, 2016 a 2017) má totiž ještě po jednom z 125-ccm (2010) a z Moto2 (2012).

Ve 24. kole se dnes vše rozhodlo, nejdříve spadl Jorge Lorenzo s Ducati, vzápětí jeho týmový kolega Andrea Dovizioso a Marc Marquez se stal ještě během závodu mistrem světa. Karel Abraham zakončil sezónu 2017 ziskem 2 bodů, když byl odmávnut na 14. místě..

Závod vedl dlouho Johann Zarco, ve 22. kole byl dlouhý na brzdy v tu dobu druhý v závodě Marquez, vše ale dokázal ustát a vrátil se do závodu na 5. místě. Vzápětí spadli oba piloti Ducati Lorenzo - přes přední kolo - a Dovizioso (byl dlouhý na brzdy, musel do kačírku a tam upadl) a bylo tak rozhodnuto o titulu mistra světa 2017.

Mimochodem: Dvojice Lorenzo a Dovizioso jezdila v tomto pořadí několik kol a ačkoliv Lorenzo dostal na svůj Pitboard ve 12. kole příkaz «Mapping 8», tedy změnu pozic, tak ho nerespektoval a stále «Doviho» před sebe nepustil. Po několika dalších upozornění byl Lorenzovi ukázán na boxové tabuli žlutý vykřičník, ani na toto upozornění ale Španěl nereagoval a Itala před sebe nepustil.

Zdálo se tedy, že dvojnásobný vítěz Lorenzo chtěl snad pomáhat svému krajanovi Marquezovi, ale vše bylo úplně jinak a potvrdila to i slova po závodě jak Lorenza, tak Doviho:

„Například sám Dovizioso po závodě pro italskou televizi řekl, že Lorenza nepředjížděl, že mu to takhle vyhovovalo, protože ho Jorge přitáhl k vedoucí trojici a dělal mu vlastně vodiče“...

Jorge po závodě řekl, že se snažil přesně o totéž, co Dovi říká a že v té chvíli věděl, že je to pro Doviho lepší, než ho prostě jen tak na pokyn pustit před sebe. A poznamenal, že kdyby nastala situace, že by Dovi mohl titul získat, neváhal by ho pustit„....

Oba jezdci navíc zdůraznili, že mají spolu velmi přátelské vztahy a věděli, co dělají. Jorge začal mít velké problémy s předkem a ten se mu “zavíral„, proto také skončil na zemi. Dovi následně, když viděl dramatickou situaci Marqueze, kdy vyrovanal jasný pád, se rozhodl riskovat a jít dopředu. Ale chyboval. To sám přiznal...“ - tak to tedy bylo ve skutečnosti.

Ale nebylo vůbec rozhodnuto o vítězi závodu, ve 26. kole šel sice do čela Pedrosa, ale Zarco dokázal znovu kontrovat. Na konci cílové rovinky při vjezdu do posledního kola předjel Pedrosa znovu Zarca a dokázal své první místo udržet až do odmávnutí šachovnicovým praporkem.

Vítězem se tedy stal Dani Pedrosa (Honda) - druhé španělské vítězství ve Valencii, toho na stupních vítězů doplnili Johann Zarco (Yamaha) a staronový mistr světa Marc Marquez (Honda). Dále dojeli jako čtvrtý Alex Rins (Suzuki), pátý se umístil Valentino Rossi (Yamaha), šestý pak Andrea Iannone (Suzuki), sedmý Jack Miller (Honda), osmý Cal Crutchlow (Honda), jako devátý testovací pilot Ducati Michele Pirro a Top-10 doplnil Tito Rabat (Honda). A body si z Valencie ještě odvážejí Bradley Smith (KTM), Maverick Vinales (Yamaha), Danilo Petrucci (Ducati), náš Karel Abraham (Ducati) a Hector Barbera (Ducati).