O první vítězství Peugeotu v MS se zasloužil John McPhee

LIVE Z MASECU: Historické vítězství značky Peugeot viděl dnes Masarykův okruh. Úvodní závod HJC Helmets Grand Prix České republiky, kterým byla kubatura Moto3, vyhrál za deště Skot John McPhee s motocyklem Peugeot, toho doplnili na stupních vítězů Španěl Jorge Martin a Ital Fabio Di Giannantonio. Jakub Kornfeil byl odmávnut v Top-6, Karel Hanika těsně za body, na P16.

Počasí opravdu dnes v Brně nepřeje, závod byl odstartován za teploty vzduchu 14 stupňů, dráha měla o 5 více, tedy 19 stupňů.

Vítězem se stal poprvé ve své kariéře John McPhee, druhý dojel Jorge Martin - takže vlastně double Mahindry a stupně vítězů dokompletoval Fabio Di Giannantonio s Hondou.

Následovali Enea Bastianini a Nicollo Antonelli, zatímco Top-6 uzavřel domácí Jakub Kornfeil. Ten zajel velký závod, chvílemi se dokonce pohyboval na druhé pozici, ale i šesté místo je skvělé, je to v každém případě 10 mistrovských bodů.

Po pádu lídra závodu Brada Bindera - spadl 5 kol před koncem v T1 z první pozice, zachraňoval čest týmu Aki Aja Rookie Bo Bendsneyder na P7. V Top-10 ještě dojeli vítěz z Rakouska Joan Mir, juniorský mistr světa Nicolo Bulega a druhý jezdec v šampionátu Jorge Navarro.

Zatímco body ještě brali Jules Danilo, Andrea Migno, Tatsuki Suzuki, Livio Loi a Phillipp Öttl, tak těsně za Top-15 dokončil závod český ´divočák´ Karel Hanika, což je skvělý výsledek.

Brněnský lokalmatador sice neodstartoval nejlépe, když po 1. kole byl až na P21, později se propadl v 7. kole na P16, ale i díky několika pádům byl nakonec odmávnut na P16, což je jeho nejlepší letošní umístění v MS - a hlavně nespadl.

Průběh závodu

Start: Lídr MS Brad Binder na čele, za ním Bastianini a Martin.

1. kolo: Martin předjel Bastianiniho. Binder se propadl na P4 za Martina, Bastianiniho a lokalmatadora Jakuba Kornfeila. P21 Hanika.

2. kolo: Na čele Jorge Martin, za ním Kornfeil, Bastianini, Canet, Binder, McPhee a Di Giannantonio. Martin má náskok 0,8 sec na Kornfeila. Canet ale předjel našeho českého jezdce a je na P2. Druhý v MS Navarro až na P15. P25 Hanika.

4. kolo: Jorge Martin má náskok 0,9 sec před Canetem. Následují Binder, der McPhee a Kornfeil. P24 Hanika.

5. kolo: Gabriel Rodrigo padá v T14, ale pokračuje dále v závodě. Martin má náskok 0,4 sec před Binderem. Následují John McPhee, Aron Canet a Khairul Idham Pawi. P7 Kornfeil.

6. kolo: Binder předjel Martin, a před něho jde i McPhee. Pawi je 0,4 sec rychlejší než Binder na špici. Jeho ztráta na čtvrtého Caneta je 1,7 sec. Jezdec s wild-card Karel Hanika z týmu Freudenberg Racing je až na P24.

7. kolo: Pawi snižuje ztrátu na Caneta o 0,5 sec. a aktuálně je za ním o 1,2 sec Vede Binder, dále McPhee, Martin a Canet. P7 Kornfeil, P26 Hanika.

9. kolo: Binder vede o 0,2 sec, za ním McPhee. Aron Canet padá v T3, Martin je na P3 o 2 sec. za Skotem McPhee, Pawi o 0,3 sec za ním.

11. kolo: Pawi předjel Martina a je třetí. Je ale pomalejší než Binder, na kterého ztrácí 3,6 sec. McPhee má ztrátu 0,6 sec za Binderem. Navarro se probojoval na P7 za Kornfeila. P24 Hanika. Padá Adam Norrodin.

14. kolo: McPhee o 1,7 sec za Binderem, Pawi má ztrátu na Skota 4,4 sec. P7 Kornfeil, P24 Hanika.

15. kolo: Brad Binder padá v T1, takže na čele John McPhee s náskokem 6,4 sec před Pawim. Následují Martin, Di Giannantonio a Kornfeil. P17 Hanika. Padá také Pawi.

16. kolo: John McPhee má náskok 8,7 sec před Jorge Martinem, dále Fabio Di Giannantonio a lokalmatador Jakub Kornfeil. P17 Hanika. Spadli Bagnaia, Valtulini, Darryn Binder a Albert Arenas.

Poslední kolo: McPhee vede o 10,8 sec před značkovým kolegou Jorge Martinem a jede si pro vítězství. 2015 skončil v Indianapolis jako druhý, když vyhrál Livio Loi.

Konec závodu: Vítězí John McPhee, za ním jsou odmávnuti Jorge Martin (Mahindra), Fabio Di Giannantonio (Honda), Enea Bastianini (Honda), Niccolò Antonelli (Honda), Jakub Kornfeil (KTM), Bo Bendsneyder (KTM). Karel Hanika na P16 a těsně propásl jeden mistrovský bod.

Jorge Navarro dojel v Top-10 a získal šest bodů, takže zkrátil bodový odstup na Brada Bindera na 61 bodů.