Reklama

Unikátní motocykly na Motosalonu v Brně Hlavní obrázek k článku: Unikátní motocykly na Motosalonu v Brně

Za pár dnů v Brně odstartuje tradiční jarní výstava Motosalon. Předvede se 150 firem a celkem 390 značek motocyklů, doplňků i výbavy. A k vidění bude i řada jedinečných strojů, které jinak na prodejnách zatím nepotkáte. Co byste řekli na novou indickou Jawu 300 nebo na první cestovní enduro Pan America od Harley-Davidson?

Mezi hlavní magnety pro české nadšence bude patřit retro model Jawa 300, který vyrábí v Indii společnost Mahindra. Motorka s moderním čtyřdobým motorem designově vychází z klasické kývačky a v současné době prochází evropskou homologací, protože evropské normy se od indických výrazně liší. Továrna Jawa letos v ČR počítá s prodejem několika kusů, větší objem pak chce zájemcům nabídnout v příštím roce.

1 Harley Davidson Pan Americana (9)2 Harley Davidson Bronx (1)2 Harley Davidson Bronx (5)

Klasická americká značka Harley-Davidson do Brna doveze nové prototypy novinek pro modelový rok 2021 – cestovní maxienduro Pan America a silniční streetfighter Bronx. To je na tak tradiční značku jako H-D hodně velký rozmach do dalších segmentů a hlavně u Pan Americy, která by se měla na trhu objevit již letos na podzim, se asi bude potkávat hodně nadšenců do motorek a hodnotit futuristický design. Michal Fric ze zastoupení značky také poodhalil jedno překvapení, když slíbil další zajímavý model pro malé a velké návštěvníky.

Komu bije srdce ve vysokootáčkovém rytmu superbiků, toho asi letos nejvíc přiláká expozice jedničky na trhu co do počtu prodaných motocyklů, značky Honda. Legendární sportovní řada Honda Fireblade přijede do Brna v nové hodně nabroušené verzi. Řadový litrový čtyřválec je naladěný na výkonu 217 koní a točivý moment 113 Nm. V expozici Hondy bude k vidění i nová verze jednoho z nejoblíbenějších skútrů v Evropě SH125i s přepracovanou kapotáží i novým čtyřventilovým motorem s nastavitelnou kontrolou trakce. Vedle toho si výkonnější motor 1100 přiváží i cestovní enduro Africa Twin Adventure Sports.

1 Honda CBR1000RR-R 2020 (6)2 2020 Honda Africa Twin Adventure Sports (2)1 2020 Yamaha Tracer 700 (27)

Druhá nejsilnější značka na českém trhu je japonská Yamaha a na jejím stánku bude čekat modernizovaný model Yamaha Tracer 700. Dvouválec střední třídy s atraktivní cenou dostal novou radikálnější kapotáž, její součástí jsou i obměněná přední světla kombinující LED proužky pro denní svícení a dva malé čtvercové LED projektorové světlomety.

Na severu Čech se rodí jedinečný nový motocykl s přeplňovaným motorem – ovšem po vzoru staré legendy, kterou zatím žádný český stroj snad s výjimkou Jawy 500 OHC nepřekonal. Motocykl Böhmerland jako nástupce Čechie, bude k mání se spalovacím motorem i ve verzi s 0% emisní pohonnou jednotkou. Jak ale upozornil jeho tvůrce, Peter Knobloch, stroj s eko pohonem však nemusí být na elektřinu, jak by se dalo dle současného trendu očekávat. O tom, zda se bude eko verze s 0% emisní pohonnou jednotkou (dosahující rychlosti až 200km/h), kterou v současnosti na trhu nikdo nepoužívá, vyrábět vedle kompresorem přeplňované benzínové šestistovky, má rozhodnout zájem zákazníků a investorů.

1 Piaggio Medley 2020 (12)vespa elettrica1 06 Vespa GTS SuperSport

Skútrová velmoc, Itálie, vyšle do Brna nový Piaggio Medley 125 s 15ti koňovým motorem a jinou ergonomií, horkou novinkou je i nová elektrická Vespa se zvýšenou maximálkou na 70 km/h. Jak ale potvrzuje Adam Žert, ředitel zastoupení českého koncernu Piaggio, zkrátka nepřijdou ani příznivci klasické Vespy pak přijede nový design Vespy GTS racing 60s se zlatými ráfky inspirovaný závodními modely aut z 60 let minulého století.

Zpestřením mezi futuristickými designy bude expozice indické značky s britskými kořeny Royal Enfield, která v posledních letech prorazila do Evropy s klasickými retro laděnými stroji, ovšem s moderní technikou a konstrukcí. Model Bullet je od roku 1932 vůbec nejdéle vyráběným motocyklem na světě, jeho výroba spolu s modelem Classic 500 ale letos definitivně končí. Nahradí ho ale dvouválcové Interceptory s podobně lákavým poměrem ceny a stylu.

1 Royal Enfield Interceptor INT 650 (2)1 BMW Concept R18 (6)1 BMW Concept R18 (14)

Německá BMW přiveze do Brna dosud největší boxer, motocyklový dvouválec s ležatými protilehlými válci o objemu 1800 ccm. Ten se zatím předvedl ve dvou konceptech R18, ale letos by se měl dočkat sériové podoby ve velkém cruiseru. Koncept BMW R18 čerpá z klasického bavoráku R5 z roku 1936 a výsledkem je extrémně nízký a dlouhý motocykl. Na klasické historické atributy BMW odkazuje otevřený kardan, zavěšení zadního kola cantilever, karburátor twin-Solex z automobilu BMW 2002 nebo LED světlomet inspirovaný světlometem značky Bosch z roku 1950 namontovaný mezi vidlice.

Čím je mezi auty Ferrari, tím je v jedné stopě italská Ducati. Ta v posledních letech slaví úspěchy se svým superbikem Ducati Panigale V4, nyní ale vyslyšela volání fanoušků a z motorky sundala kapotáže. Výsledkem je nový naháč Streetfighter V4 s véčkovým čtyřválcem 1100 o výkonu 208 koní. Samozřejmě nabitých asistenční elektronikou, bez které by se už s takovým výkonem asi nedalo vyrazit na projížďku za město.

1 2020 Ducati Panigale V4R1 Ducati Streetfighter V4 S (19)1 Ducati Streetfighter V4 S (13)

Více informací o Motosalonu naleznete zde.Login Přihlásit Registrace ›

Reklama