Reklama

Zemřel Geoff Duke, vynálezce jednodílné kombinézy

Celé jméno tohoto britského závodníka je Geoffrey Ernest Duke, ale svět ho stejně znal hlavně pod přezdívkou „Duke“.

Bohužel první květnový den se z jeho milovaného ostrova Man rozběhla do světa smutná zpráva, Duke zemřel. Bylo mu neuvěřitelných 92 let. Přijde mi to jen pár dní, kdy jsme psali o jeho devadesátinách.

Ve své rodné Anglii byl fenoménem. Vůbec jako první motocyklový závodník získal v roce 1951 titul Sportovec roku. To se do té doby ještě nikomu nepodařilo, vždyť také závody na jednostopých strojích nepatřili v Anglii mezi oblíbené sporty. V roce 1953 mu byl udělen Řád britského impéria. Byl také první závodníkem, který si od svého krejčího nechal ušít na míru jednodílnou kombinézu a vidíte, dnes je to již běžnou součástí každého jezdce, jezdícího na supersportech a nejen na nich.

Geoff Duke získal šest titulů Mistra světa, dva v kubatuře 350 ccm v roce 1951 a 1952, čtyři v pětistovkách, 1951 a 1953-1955. První tři vyjel s motocyklem Norton, pak udělal neočekávaný krok, rozhodl se odejít k italské Gileře. Tenkrát nebyla moc známá, ale Duke se o to postaral. Šestkrát také zvítězil v Tourist Trophy na ostrově Man. Tři zatáčky tu nesou jeho jméno, najdete je mezi Brandywellem a Windy Cornerem.

Z motocyklu poté přesedl za volant závodního automobilu, ale jel pouze pár podniků. Úspěchu se nedočkal a tak se raději začal věnovat rodinnému podnikání v oblasti marketingu, které po něm převzal a stejně úspěšně vede jeho syn Petr. Ostrov Man miloval natolik, že se rozhodl prožít zbytek jeho pozávodního života zde. Že to však bude více než šedesát let, to možná nečekal ani on sám.

Geoff Duke Geoff Duke1Geoff Duke Geoff Duke2Geoff Duke Geoff Duke3Geoff Duke Geoff Duke4Geoff Duke Geoff Duke5Geoff Duke Geoff Duke6Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama