MotoGP Mugello: triumfální jízda Lorenza

Španělský jezdec Jorge Lorenzo ovládl Mistrovství světa v Itálii na okruhu v Mugellu. Přestože nestartoval z první pozice, stačilo mu jen pár zatáček, aby se na toto místo dostal a setrval v něm až dokonce. Dostatečný náskok mu dovolil i to, že mohl v posledním kole mávat svým fanouškům.

První místo tedy bylo dané pro továrního jezdce Yamahy, ale mnohem zajímavější byl souboj o další pozice, zejména o druhou příčku, kde se o ni doslova drali čtyři jezdci, Dani Pedrosa (Honda), Andrea Dovizioso (Yamaha), Nicky Hayden (Ducati) a mladík Stefan Bradl (Honda). Pedrosa brzy této skupině ujel a závod dokončil na druhém místě. Boj zbývající trojice byl uchvacující a zejména konečný souboj mezi Bradlem, který se dlouho držel na třetím místě, spolu s Doviziosem, byl famózní. Nakonec lépe dopadl pro italského jezdce, ale i čtvrtá pozice Stefana Bradla je vynikajícím umístěním.

Casey Stonerovi (Honda) se nepovedl start a tak se musel na přední pozice prodírat ze šestého místa. Navíc jako jediný jezdec z celého pole měl na zadním kole obutou tvrdou směs. Možná právě to, nebo byl delší na brzdy, každopádně se v jedné ze zatáček dostal do kačírku a měl plné ruce práce ukorigovat svůj motocykl. Obešlo se to bez pádu a Casey se zpět vrátil na desátém místě. Závod nakonec dokončil jako osmý, ovšem jeho nesportovní chování vůči Alvaru Bautistovi (Honda) stojí za zmínku. Při předjížděcím manévru došlo ze strany Caseyho ke kontaktu s Bautistou, doslova ho trefil motocyklem do nohy a Alvaro měl co dělat, aby toto ustál. No nevím, udělat někdo toto Caseymu, tak se bude zatraceně rozčilovat.

Velkým úspěchem je i páté místo Valentina Rossiho (Ducati). V posledním kole využil souboje jeho stájového kolegy Nicky Haydna s Calem Crutchlowem (Yamaha) o pátou pozici a v momentě drobného zaváhání obou jezdců, je oba šikovně předjel a páté místo si již udržel.

Michelle Pirro byl vyloučen ze závodu za nestandartní chování. Při jeho cestě do boxů s technickou závadou na motocyklu si zkrátil cestu a za toto mu byla vyvěšena černá vlajka, což pro něj znamenalo konec závodu.

Karel Abraham ani tentokrát nestartoval. Bohužel jeho zlomenina dlaňové kosti ještě není v naprostém pořádku a rozhodně by nevydržela plnou zátěž 23 ostrých kol závodu. Vždyť například do první zatáčky se brzdí z rychlosti kolem 350 km/h na osmdesátku a to je pořádný nápor na ruce.

V celkovém pořadí šampionátu se na prvním místě ustaluje Jorge Lorenzo se 185 body, pokud se mu nic nestane, tak si myslím, že je o titulu Mistra světa téměř rozhodnuto. Uvidíme, sport je vrtkavá záležitost a třeba se nakonec titulu dočká druhý Dani Pedrosa, který má 166 bodů, nebo obhájce titulu Casey Stoner se 148 body. Čtvrtý je Dovizioso se 108 body, Rossi šestý 82 bodů. Abraham je bohužel se čtyřmi body stále poslední.

Ve třídě Moto3 nám udělal obrovskou radost Jakub Kornfeil (Honda), který dojel na parádním osmém místě. Závod vyhrál Vinales (Honda) před Fenatim (Honda) a Cortesem (KTM). Jasper Iwema (Honda), jezdící za český tým MotoFGR závod nedokončil. V celkovém pořadí šampionátu vede Cortese se 164 body před Vinalesem, který má bodů 155. Kornfeil je se 34 body šestnáctý, Iwema 22. a bodů má 9.

Alespoň ve třídě Moto2 se mohli Italové radovat. Zvítězil jejich jezdec Andrea Iannone (Speed up) před Polem Espargarem (Kalex) a Thomasem Lüthim (Suter). Celkovou tabulka však s dostatečným 163 bodovým náskokem vévodí Marc Marquez (Suter), před Iannonem a Espargarem, kteří mají shodně 129 bodů.

Další závod na okruhu Laguna Seca nás čeká 29.7.2012 ve Spojených státech Amerických. Karel Abraham už by měl nastoupit, tak mu držme palce, ať tomu tak je a nepřijde o další závod.