Reklama

Bridgestone 350 GTR: japonská rarita

Japonská firma Bridgestone je veřejnosti známá spíše jako výrobce pneumatik, ale že by kdy měli co do činění s motocykly, to už ví jen málokdo. Je pravdou, že s výrobou motocyklů začali v roce 1966 a bohužel přestali po dvou letech, ale to co z jejich rukou vzešlo, to rozhodně stojí za to.

Dvoutaktní motor, krásná chromovaná nádrž, z výfuku se line zvuk, který lahodí uchu a snad každý z nás musí pochopit, že Bridgestone 350 GTR patřil ve své době mezi technicky nejvyspělejší stroj. Na druhou stranu je těžko pochopitelné, proč krátce po svém vzniku přestává firma motocykly vyrábět. Vyrobeno jich bylo jen něco kolem devíti tisíc.

Motocykl měl vzduchem chlazený dvoudobý dvouválcový motor s paralelními válci a hliníkovým žebrováním, vstřikování oleje, výkon 37 koní (30 kW) a šestistupňovou převodovku se suchou spojkou závodního typu. Svým výkonem by porazil většinu soupeřů ve své třídě 500 ccm a možná i některé šestsetpadesátky. Jeho maximální rychlost byla 176 km/h, zrychlení z nuly na 100 km/h zvládl za 5,2 sekundy a vzdálenost 400 metrů s pevným startem ujel za 13,7 sekundy. Navíc se ve své třídě mohl motocykl pyšnit jako první talířovými ventily. Rám byl dvojitý kolébkový tuhý, vyrobený z oceli, na kolech vpředu i vzadu měl velké bubnové brzdy. Motocykl vypadal velmi sportovně a tento vzhled ještě podtrhovali zdvojené výfuky a závodní sedlo. Díky hmotnosti necelých 180ti kilogramů se mohl řadit mezi ty lehčí stroje.

Přestože ve své době byl tento motocykl rychlým a lehkým strojem, museli skončit s jeho výrobou. Jedna z příčin byla jeho cena na ostatních trzích, kromě Japonska, byla totiž dosti vysoká. V Evropě stál stejně jako anglický Triumph Bonneville a také tu panovala nedůvěra k dvoudobému dvouválci. Říká se, že hlavní důvod byl však jiný. Bridgestone dodával obutí také ostatním japonským výrobcům motocyklů a právě od nich vznikl tlak na firmu, ať zváží svoje priority, pokud chtějí dodávat velké množství pneumatik i nadále. Ať je to jak je to, Bridgestone se rozhodl s výrobou motocyklů po dvou letech skončit.

Bridgestone 350 GTR1Bridgestone 350 GTR2Bridgestone 350 GTR3Bridgestone 350 GTR4Bridgestone 350 GTR6Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama