Kamil Holán o letošní Daytoně 200

Český Racer Kamil Holán se ohlíží za svou účasti na závodě «DAYTONA 200» 2023 těmito slovy: „Dlužím vám ještě report ze samotného závodu. Naše výchozí pozice bylo 25. místo na gridu. V 57kolovém závodu je to celkem jedno, odkud startujete, ale jet z poloviny pole byl slušný základ.“

Pole Position si vyjel - stejně jako vloni - Josh Herrin (Ducati) časem 1:48,741; za ním se umístili PJ Jacobsen (Yamaha) a Tyler Scott (Suzuki).

„ Motorka byla dobře připravená a s týmem jsme měli dobře nacvičené i pitstopy. Potom přišel start a všechno bylo zase jinak. Představte si 52 jezdců, jak se řítí pohromadě do první zatáčky. Je to nářez. První kolo jsem zvládl v pohodě a snažil se vyhnout různým problémům vytvořených velkou skrumáží jezdců. Bohužel jsem v nájezdu do druhého kola zůstal zhypnotizovaný na jezdce přede mnou. Ten udělal chybu a byl dlouhý, no a já za ním, že jo. Po návratu na trať jsem se zařadil na pozice někde dost vzadu. To nebyl ale takový problém. Nasadil jsem svoje tempo a zdolával jednoho jezdce za druhým. Během dalších devíti kol jsem se dostal zpět na asi 21. místo a pokračoval v postupu. Během stíhací jízdy jsem jezdil časy kolem 1.52, což bylo na úrovni hranice první desítky. To bylo super.

Jenže potom přišlo 11. kolo a předjížděcí manévr v jedný utažený zatáčce. Vyjel jsem vedle jezdce trochu vnějškem a trefil jsem velkou nerovnost (doslova lavor). Ztratil jsem přední kolo a už se válel. Nebylo to ve velké rychlosti, tak následky nebyly tragické. Bohužel jsem měl ulomený řídítko, tak jsem nemohl dojet na opravu do depa sám. Musel jsem počkat na svozový vůz. V depu mi motorku kluci celkem rychle opravili a já mohl vyrazit na dráhu. Odjel jsem pěkně celý stint. Motorka šlapala, tak jsem se zase dostal rychle na slušný časy. Věděl jsem, že ztrácím hodně kol, ale chtěl jsem závod aspoň dokončit.

V 51. kole však musel být závod kvůli dalším pádům zastaven. V Americe se po červené vlajce neřeší rozestupy. Jen se postaví rošt podle pořadí projetého posledním počítaným kolem a hodí se komplet restart. U vytrvalostního závodu, jako je Daytona 200 je to trochu zvláštní, ale je to tak. Mě y to však hodně pomohlo, ale bohužel jsem během čekání na odtah ztratil hromadu kol a neměl jsem tak do přerušení odjeto 75% za prvním. Když jsem to potom procházel, byly to pouhý dvě kola. Pokud bych mohl do restartu nastoupit, jel bych sice zezadu, ale soupeře bych měl bezprostředně před sebou. To by slibovalo alespoň boj o dobrá místa. Ale v závodech se na kdyby nejezdí, takže jsem měl smůlu a na posledních deset kol koukal z boxů.

Z Daytony jsme tentokrát odjeli zklamaní, protože jsme nevezli výsledek. Za to bych se chtěl týmu #bouldermotorsports a jeho majiteli Brianovi Sharpovi omluvit. Moc mě to mrzí, vím, že jsme na to měli. Kluci v týmu makali skvěle celý týden a motorka fungovala úplně perfektně. Měl jsem fantastické zázemí a cítil jsem se celou dobu moc dobře. Myslím si, že jsem ani tolik netlačil, jen jsem trefil tu díru, kterou jsem neměl. Ale to už k závodění patří.

Moc mě to mrzí i kvůli Pavlovi Sovičkovi, který náš projekt opět podpořil nejen finančně, ale i vlastní účastí. Útěchou nám může být to, že jsme byli celou dobu kvalifikací vidět a já se proti loňsku posunul zase kupředu. Časy v závodě byly na velmi vysoké úrovni a makali jsme až do posledního možného okamžiku.

Jet Daytonu 200 je šíleně silný zážitek, přál bych to každému zažít. Snad budeme mít ještě někdy šanci si pro výsledek dojet “