Reklama

Autobusové pruhy v Praze budou od jara přístupné motocyklům

Stejně jsme to většina z nás dělala, protože motorku nemáte od toho, abyste s ní stáli v koloně, ale od jara už budete moci po Praze legálně jezdit na motocyklu a skútru i v pruzích vyhrazených pro autobusy MHD. Celkem budete moci využít pruhy v délce 66 kilometrů.

Tento záměr již schválil silniční správní úřad a město Praha už jen čeká na jeho nabytí právní moci. Hlavním důvodem bylo zvýšení plynulosti a bezpečnosti provozu. Tyto speciální „buspruhy“ v celkové délce 66 kilometrů mohli kromě autobusů MHD využívat také záchranáři, policisté, strážníci, taxikáři a některé z nich byly určeny i cyklistům.

1 buspruh Praha

Motocyklisté a jezdci na skútrech doposud nelegálně využívali pruhy k předjíždění kolon a zejména manévry při zpětném zařazování do jízdního pruhu mezi auta byly často zdrojem nepříjemných kolizí. Nová opatření by měla snížit riziko nehod. Na plynulost jízdy autobusů MHD tato změna nebude mít žádný vliv.

Jedním z dalších důvodů, proč se město Praha rozhodlo k tomuto kroku, bylo nejen zvýšení bezpečnosti motorkářů, ale také k jejich zvýhodnění a snahy přimět řidiče k dojíždění za prací jednostopými vozidly a tím docílit snížení počtu automobilů v centru. Samotný motocykl při parkování zabere mnohem méně místa než automobil. Jakmile dojde k nabytí právní moci, bude se postupně během jara měnit dopravní značení a tímto okamžikem začne i schválená změna platit.

Zdroj: ČTKLogin Přihlásit Registrace ›

 
Reklama