Reklama

Předpisy v pohybu aneb novinky pro motorkáře

Věřte, nevěřte.. Bylo, nebylo.. Tak by se asi dalo shrnout počínání našich zákonodárců při tvorbě zákonů a vyhlášek, ty co souvisí s dopravou a konkrétně i s námi motorkáři nevyjímaje.

Věřte tedy, že od 19. července tohoto roku počínaje se nemusíme trápit s tím, kam uložíme do motocyklu reflexní vestu, nebo jiný doplněk z retroreflexního materiálu (šle). Vyhláška č.182/2011 Sb. staronový předpis platící jen několik měsíců zrušila. Citujeme: „Z povinné výbavy motocyklů a mopedů se vypouští oděvní doplněk s prvky z retroreflexního materiálu (vesta nebo šle). Tento bezpečnostní prvek bude nadále povinný pouze v ostatních motorových vozidlech.“

Od tohoto data došlo také ke změně v obsahu lékarniček používaných v motorových vozidlech jako povinná výbava. Nebudou muset nadále obsahovat leták obsahující postup při zvládnutí dopravní nehody, stejně jako resuscitační masku s výdechovou chlopní a filtrem. Mimochodem upozorňujeme, že nový obsah lékarničky jako povinné výbavy motocyklů podle nové právní úpravy je platný až od 1.10.2011. Nevím, kdo tohle všechno řídí a financuje, ale zdá se mi, že to s námi nemyslí úplně dobře a jde mu především o vlastní kapsu a kapsu některých státních úředníků.

Komu se to zdá ještě málo, tak věřte, že od 1.srpna 2011 došlo k dalším změnám zákona č.361/2000 sb., o provozu na pozemních komunikacích (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony. To co se týká i nás motorkářů, lze shrnout do pár vět. Měření rychlosti obecní policií je možno opět provádět bez použití umístění dopravních značek „MĚŘENÍ RYCHLOSTI“ a „KONEC MĚŘENÍ RYCHLOSTI“. Pro normálně myslícího tvora přeloženo, v případě použití těchto značek byl zřejmě efekt postihnutelnosti nulový a výběrčí v podobě městských strážníků asi nemohli tolik plnit městské kasy. Další změna v podobě úpravy bodového systému, samozřejmě platí i pro nás motorkáře. Jednobodové přestupky zmizely úplně, tzn. například jízda bez rozsvíceného stanoveného osvětlení. Zrušili se bodové postihy za nerespektování zákazové či příkazové značky. Překročení rychlosti v obci až o 5 km/h a mimo obec až o 10 km/h, pouze pokuta a bez přidělení bodů. Za zjištění alkoholu v krvi do 0,3 promile bez bodového postihu, ovšem pokuta od 2500 Kč až do 20 000 Kč vás nemine společnš se zadržením řidičského průkazu na půl roku. Nad 0,3 promile alkoholu v krvi na vás čeká pokuta od 25 000 Kč do 50 000 Kč a zákaz řízení na dobu 1 - 2 roky. Kromě toho se vám zapíše do evidenční karty řidiče 7 trestných bodů. Shodný příděl bodů můžete nově dostat za porušení povinností účastníka dopravní nehody, například při neposkytnutí první pomoci. A když jsme u těch postihů, je třeba připomenout, že pokud přijdete o řidičský průkaz na základě bodového systému nebo budete mít zákaz řízení soudem delší než 12 měsíců, budete muset absolvovat před navrácením řidičského průkazu zkoušku z odborné způsobilosti a předtím ještě vyšetření u dopravního psychologa. Zkouška z odborné způsobilosti znamená vlastně projít stejným procesem jako adept, který skládá zkoušky v autoškole. Na rovinu, žádná slast. Takže, i když nám zákonodárci moc neulehčují orientaci v neustále se měnících předpisech, je třeba se mít na pozoru a pamatovat si na slogan: „Neznalost zákona neomlouvá“.

Více si můžete nastudovat v přílohách pod článkem.

PVPVPVPVPV



Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama