Reklama

Norton Commando: Cafe Racer, Sport, 961 SE

Když se objevila minulý rok zpráva, že Norton uvede na trh „nové“ Commando, tak nikdo neočekával žádnou větší sérii motocyklů. Norton ale nyní potvdil také výrobu limitované série Commando 961 SE v počtu 200 kusů.

Potom se objevily první kusy v podobě Cafe Racer, ale nebyla oficiálně oznámena jejich sériová výroba. Ovšem netrvalo to dlouho a máme tady potvrzení o rozběhnutí výroby nových modelů pro rok 2011 odvozených od SE 961. Ty byly představeny na NEC autosalonu v Birminghamu, který patří k jedné z největších motoristických show v Británii.

Kromě základní verze Commando SE 961 se ve výrobním programu objeví model Sport a Cafe Racer. Na první pohled nejsou hned viditelné změny, základní stavba zůstává stejná a platí to i o motoru. Paralelní vzduchem chlazený dvouválec o objemu 961 ccm, dva ventily na válec a přímé vstřikování. Udávaný max.výkon 80 koní se objeví při 6500 1/min a při pouhých 5200 1/min vyprodukuje tento „retro“ motor točivý moment 90 Nm. Při pozorné prohlídce je ale už snadno od sebe odlišíte. Když nebudeme počítat změnu v barevném provedení, tak kola s drátovým výpletem u verze Cafe Racer v černě matném provedení a u verze Sport v chromu, jsou jistě první na očích. K tomu si určitě všimnete rozdílu v použití přední vidlice a uložení předních brzdových třmenů. Cafe Racer (žluté provedení) dostal slušivé obrácené vidlice ve zlaté barvě a radiální třmeny Brembo, navíc má níže položená řídítka a nad budíky efektně vyvedenou kapličku a Sport (červené provedení) používá klasickou vidlici a axiální třmeny též zn.Brembo. Zadní kyvná vidlice se pyšní klasickou dvojicí pružících a tlumících elementů zn. Ohlins jenž disponují širokým rozsahem nastavení a o jejich kvalitě nelze pochybovat. Jen pro připomenutí, verze 961 SE se bude ještě navíc pyšnit ráfky z uhlíkových vláken. Pozornému oku zřejmě neuniklo, že se spolujezdcem ani u jednoho modelu Norton nepočítá, ale pokud se někdo bude chtít podělit o zážitky s jízdy tak není nic ztraceno. Počítá se i s úpravou pro spolujezdce, i tato varianta byla v Birminghamu k vidění.

A jak to vypadá s konkurencí? Není zas tak moc nabitá. Pokud zůstaneme v Anglii tak samozřejmě Triumph Bonneville a Thruxton SE, od horkokrevných italů potom Moto Guzzi V7 Classic a Café Racer a nemůžeme zapomenout na Ducati GT 1000, jejíž výroba byla ale od roku 2010 ukončena. A kolik bude třeba vybrat z prasátka? Pro verzi SE 961 je cena na evropském trhu pro rok 2011 stanovena na 18 900 euro, Cafe Racer vyjde na 16 700 euro a model Sport seženete za 14 900 euro. Není to zrovna málo, ale mít doma v garáži legendu se značkou Norton, s tím pocitem se bude určitě dobře usínat.

nortonnortonnortonnortonnortonnortonnortonNorton 2Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama