Reklama

Ducati Monster: limitovaná edice Ayrton Senna

Ayrton Senna byl nejenom jeden z nejlepších a nejslavnějších jezdců Formule 1, ale také skvělý a vášnivý motorkář, jezdící na motocyklu italské značky Ducati. Limitovaná edice modelu Monster byla inspirována typickou barvou helmy brazilského jezdce a vyrobeno bude pouhých 341 kusů.

Ducati tímto modelem vzdává hold mimořádnému jezdci Formule 1. Číslovka určující počet vyrobených kusů, 341, je složením jeho úspěchů. Senna získal 3 tituly mistra světa a ovládl 41 Velkých cen, kde mu patřil nejvyšší stupínek. Cesty Ducati a Ayrtona Senny se poprvé zkřížily v roce 1990, kdy Claudio Castiglioni, tehdejší majitel Ducati a velký fanoušek Senny, věnoval trojnásobnému mistru světa model 851 SP. Přátelství mezi těmito muži trvalo po mnoho let a když o pár let později spatřil Senna připravovanou novinku Monster 916, okamžitě si ji zamiloval a v roce 1993 přijel na slavnostní galavečer u příležitosti Velké ceny Monaka.

1 Ayrton Senna Ducati (1)1 Ayrton Senna Ducati (2)1 Ayrton Senna Ducati (3)

Tak se zrodil model Ducati 916 Senna, motocykl s charakteristickým barevným provedením, který si brazilský pilot osobně navrhl a zvolil kontrastní grafiku mezi antracitově šedou, matnou černou a červenou. Model, který se v následujících letech stal doslova ikonou. Výrobu speciální série, omezenou na pouhých 300 kusů, oznámila Ducati svým zákazníkům v březnu 1994.

Bohužel k tragické nehodě, při které přišel o život Ayrton Senna, došlo několik měsíců před zahájením samotné výroby tohoto speciálního modelu. Ducati zastavila všechny operace spojené s výrobou a prodejem, ale následná diskuse mezi Ducati a rodinou Ayrtona Senny rozhodla o tom, aby se pokračovalo ve výrobě na Ayrtonovu památku. První série byla vyprodána ve velmi krátké době a poté následovaly další dvě v letech 1997 a 1998 s barvami, které vybral Ayrtonův bratr, Leonardo Senna.

Spolupráce s rodinou Senny byla obnovena v roce 2014, a to s modelem 1199 Panigale, na jehož základě vznikla limitovaná série 161 exemplářů, stejný počet Grand Prix ve kterých slavný pilot závodil. Tato edice byla vyhrazená pouze pro brazilský trh. Všechny doposud prodané modely Ducati Senna jsou velmi vyhledávané a ceněné stroje mezi sběrateli po celém světě.

Barevné provedení limitované edice Monsteru vychází z typických barev helmy, kterou Senna používal během své závodní kariéry, jasně žlutá barva doplněná o zelenou a modrou, byly zároveň barvami na brazilské vlajce. Senna byl hrdým Brazilcem a tímto barevným provedením vzdával hold své zemi. Představení motocyklu proběhlo v paddocku na závodním okruhu Enzo a Dino Ferrari v Imole u příležitosti Velké ceny Formule 1 v Itálii.

Aby byl motocykl ještě poutavější, doplnili jej o jasně žluté brzdové třmeny Brembo Stylema, žlutý plexi štít, žluté akcenty na koncovkách karbonového výfuku Termingnoni a žlutou, zelenou a modrou pásku na ráfcích kovaných kol. Dalšími výraznými prvky tohoto modelu je speciální sedlo, kryt motoru a speciální animace palubní desky, která se spustí po zapnutí klíčku. Na motocyklu je také uvedeno logo Senna a každý motocykl bude mít na sobě plaketu s výrobním číslem ve tvaru (XXX/341). K tomu samozřejmě dostane majitel i certifikát pravosti.

1 Ducati Monster Ayrton Senna (3)1 Ducati Monster Ayrton Senna (2)1 Ducati Monster Ayrton Senna (1)

Srdcem motocyklu je motor Testastretta 11°, kapalinou chlazený čtyřventilový dvouválec s desmodromickým rozvodem o výkonu 111 koní při 9250 otáčkách a o zdvihovém objemu 937 ccm. Podvozek je plně nastavitelný a vybavený sportovními tlumiči Öhlins, vpředu jsou tlumiče NIX30, od stejné značky je i tlumič řízení. Limitovaná edice je oproti standardnímu modelu o 4 kilogramy lehčí a váží tak 175 kilogramů. Váhu snížili kovaná kola o 1,86 kilogramů, ale i doplňky z karbonu.

Špičková je také elektronická výbava motocyklu, motor má 3 jízdní režimy nastavené přímo pro podvozek Öhlins, aby z něj dokázaly vytěžit maximum, náklonové ABS nastavitelné ve třech úrovních, osmistupňová kontrola trakce, čtyřstupňový systém proti zvedání předního kola a launch control lze nastavit ve třech stupních. Během rychlé jízdy oceníte i obousměrné rychlořazení. Kola jsou obuta na pneumatikách Pirelli Diablo Rosso IV.

1 Ducati Monster Ayrton Senna (4)1 Ducati Monster Ayrton Senna (5)1 Ducati Monster Ayrton Senna (6)1 Ducati Monster Ayrton Senna (7)1 Ducati Monster Ayrton Senna (8)1 Ducati Monster Ayrton Senna (9)1 Ducati Monster Ayrton Senna (10)1 Ducati Monster Ayrton Senna (11)1 Ducati Monster Ayrton Senna (12)1 Ducati Monster Ayrton Senna (13)1 Ducati Monster Ayrton Senna (14)1 Ducati Monster Ayrton Senna (15)

Zdroj: DucatiLogin Přihlásit Registrace ›

 
Reklama