Reklama

CCM Spitfire Heritage 71: výroční edice modelu Spitfire

Před padesáti lety byla v Anglii založena firma CCM Motorcycles, která se specializuje na malosériovou výrobu motocyklů. Půl století je důvod k oslavě a jak jinak jej oslavit, než představením speciální edice modelu Spitfire s titanovým rámem. Limitka Heritage 71 je zároveň poctou vůči zakladateli firmy, Alanu Clewsovi.

Alan Clews byl ve své době dobře známý pro svou experimentální práci, rád pracoval s novými materiály, které se na trhu objevovaly. Jako vůbec první člověk na světě, vyrobil a sestavil trialové kolo z odlehčené slitiny hliníku, první závodní silničku z karbonu a o pár let z jeho dílny přišlo i první šasí z hliníku. Nikdy se netajil tím, že by jednou chtěl pracovat také se slitinou titanu, toho se však již nedočkal. Alan Clews zemřel v roce 2018.

1 CCM Heritage 71 (4)1 CCM Heritage 71 (3)1 CCM Heritage 71 (1)

Heritage 71 je postaven na základech motocyklu CCM Spitfire, který však byl řádně přepracován a to nejen po stránce designové, kde se používal speciální ostařený lak a velké množství komponent je z karbonu. Kompletně celý rám je vyroben z titanu, který je tak o 38% lehčí, než váží rám u modelu Spitfire. Ze slitiny titanu je i výfukový svod se závodní, ručně na zakázku vyrobenou a složenou ze 64 dílů, koncovkou od QD Racing, stupačky a všechny viditelné šrouby.

Díky tomu je motocykl o deset kilogramů lehčí než má model Spitfire a jeho suchá váha je 136 kilogramů, díky čemuž se poměrem hmotnosti a výkonu může srovnávat i s některými sportovními motocykly. Tedy pouze tímto poměrem, neboť v reálu je poháněný jednoválcovým motorem o zdvihovém objemu 600 ccm, výkonu 63 koní a maximálním točivým momentem 66 Newtonmetrů.

O kvalitní podvozek se postaraly komponenty od Öhlinsu, přední kolo je brzděno radiálně uchycenými čtyřpístky Brembo M4.32. Heritage 71 je posazeno na speciálních odlehčených kolech Dymag. Přední LED světlomet má v sobě zabudovaný akcelerometr, který postupně rozsvěcuje jednotlivé LEDky v závislosti na náklonu motocykl, je to v podstatě funkce náklonového svícení. Za zmínku rozhodně stojí i sedlo z kvalitní měkké semianilinové kůže, která je odolnější proti skvrnám a světlu a kryt chladiče „Clews Competition Machines“.

Cena výročního Heritage 71 je stejně luxusní, jako samotný titanový stroj. Prodávat se bude za 28 995 britských liber, což je přibližně 850 tisíc korun. Každý vyrobený stroj bude mít na víčku palivové nádrže Monza laserem vyryté své jedinečné výrobní číslo motocyklu.

1 CCM Heritage 71 (2)1 CCM Heritage 71 (5)

Zdroj: CCM MotorcycleLogin Přihlásit Registrace ›

 
Reklama