Test BMW F 750 GS a F 850 GS: sehraný pár
- Publikovno: 29.3.2019
- Za?~Yazeno v:
- Autor:
Nebyla jsem si úplně jistá, jestli vzít na test právě tyto dvě GS, ale stačilo ujet pár kilometrů a já věděla, že je to přesně to, co jsem chtěla. Tahle kombinace by mohla být atraktivní pro všechny páry, kde jezdí na svém motocyklu jak žena, tak i muž, a když ještě navíc rádi cestují, co víc si mohou přát?
Snad jen sladit barevně oba stroje a oblečení, což u BMW není nesplnitelný sen. Ba naopak, udělají z vás dokonalý pár celkem snadno. Však se podívejte na jejich nabídku oblečení pro letošní rok. Pánové možná namítnou, že je mohou ženy se slabší F 750 GS brzdit, ale není tomu tak. Oba motocykly mají stejné srdce, jen to „holčičí“ má o pár koníků méně a není to nijak zásadně poznat. Klidně by se mohlo stát, že vám to vaše polovička na horských klikatých silničkách se 750kou „pěkně natře“, je totiž štíhlejší, obratnější a o pár kilogramů lehčí. A tohle platí i o motorce :-)
Hned na první pohled, když tyhle dva stroje postavíte vedle sebe, poznáte, který patří komu. Designově jsou si velmi podobné, ale 850ka je robustnější, mohutnější, svalnatější a vyšší, kdežto 750ka je spíš něžnější, štíhlejší, drobnější a klidnější. Je to ideální volba nejen pro ženy, ale i pro ty, co teprve s ježděním začínají.
F 750 GS
Jako první si beru do rukou menší F 750 GS a po usednutí do sedla s radostí zjišťuji, že „konečně“ dosáhnu z nějakého cestovního endura celou nohou na zem a ne jen na špičku, což se mi s mojí výškou 174 cm stává celkem běžně. Sedlo je ve výšce 815 mm, ale můžete se s pořízením sníženého sedla dostat na 790 mm nebo s komfortním sedlem na 830 mm, kde se budete během jízdy cítit jako v první třídě letadla.
Mně však plně vyhovuje to základní, které je pohodlné tak akorát, není ani tvrdé, ani příliš měkké, jednoduše na celodenní cestování je to „značka ideál“. Po usednutí za řídítka a nastartování pomocí tlačítka vás rozhodně zaujme příplatkový 6,5 palcový TFT displej, kterým je vybavena i 850ka. Velmi rychle se v něm vyznáte a celkem snadno se ovládá pomocí tlačítka a otočného kolečka umístěného na levé rukojeti. Dá se rovněž propojit s vaším chytrým telefonem. Ve standardu je nabízen digitální displej s klasickým otáčkoměrem.
Malý plexi štít designově vypadá sexy, ale jakmile vám cestovní rychlost překročí hranici zhruba 60 km/h, zjistíte, že moc nechrání a pro delší cestování není příliš vhodné, tedy v případě, že nejste vyznavači nekapotovaných motorek. Rozhodně bych si pořídila vyšší štítek, už jen pro samotné zvýšení jízdního komfortu a pokud se chystáte i do terénu, tak rovnou přikupte i ochranné rámy.
Ujela jsem snad jen pár kilometrů a musím se přiznat, že mě příjemně překvapil komfortně naladěný podvozek, přestože přední vidlice není možno nastavit. Nepotápí se a ani při silničních nerovnostech nepocítíte žádné ostré rázy, spíš se 750ka lehce zhoupne. Ačkoliv si myslím, že za tu cenu, co tohle GS stojí, by měl mít stavitelný předek v základu. Díky svým štíhlým proporcím a také nižšímu těžišti se lehce ovládá, je obratná a v rukou máte pocit, že téměř nic neváží. Dobře se vede také díky řídítkům, které jsou uchyceny výš a jsou široké tak akorát. Sympatie si u mě získal zvuk z koncovky, nemá tendenci vyčnívat z davu, je tišší a jen si to ševelí i ve vyšších otáčkách.
Srdcem menšího GS je řadový dvouválec o zdvihovém objemu 853 ccm. Jeho výkon 76 koníků je dostatečný na to, abyste si v poklidu brouzdali krajinou, nebo se svižněji svezli alpskou silničkou. V nízkých otáčkách je motor dost ucukaný a při pomalé jízdě to bylo až nepříjemné. Je potřeba držet otáčky výš, ale pak je jeho chod uhlazenější. Pokud jste měli možnost jezdit na starším modelu BMW F 800 GS, okamžitě zaznamenáte absenci vibrací, a to i když se pohybujete v maximálních otáčkách kolem 8000 1/min. Kroutící moment 83 Nm má svůj vrchol při 6000 1/min.
V základu má 750ka ABS, systém kontroly stability ASC, elektronický plyn a dvě palivové mapy Road a Rain. Připlatit si můžete za další dva režimy, Sport a Enduro. Ačkoliv u jiných motocyklů bych neváhala ani vteřinu a připlatila si za obousměrné rychlořazení, u tohoto endura mi vůbec nechybělo, ačkoliv je to součástí paketu Dynamický systém ESA a testovaný motocykl jej měl. Snad možná proto, že mě samotný motocykl nijak nelákal ke sportovnějšímu stylu jízdy. Tady jsem si užívala spíše komfortního, poklidného cestování, pro které je GS určeno a asi bych si ani nepřiplácela za kontrolu trakce DTC.
BMW F 750 GS zvládá hravě přejezdy městem, svými štíhlými proporcemi se snadno proplete mezi vozy na křižovatce, nevadí mu ani úzké uličky s dlažebními kostkami. Za branami města se položí do komfortního cestovatelského režimu a v něm si vesele ukrajuje své kilometry, občas to proloží pěknou zatáčkou a vám se rozlévá spokojený úsměv na tváři. Mít větší plexi štít, tak je pro něj zábavou i dálniční přesun, s paketem Touring si nastavíte tempomat na požadovanou rychlost a jen se necháte unášet okolní krajinou.
Umírněnému chodu motoru odpovídají i brzdy. Ne, že by nefungovaly na první dobrou, jen prostě nejsou určené pro závodní styl jízdy. Mají pomalejší nástup, jsou pocitově lehce gumové, ale nevadnou, jsou prostě pohodové, jako celý styl 750ky. Jako správný cestovatel určitě oceníte vyhřívané rukojeti, bezklíčové startování, ale také centrální stojan.
F 850 GS
Věděla jsem, že to bude rozdíl, když přesednu z menší 750ky na větší 850ku, ale upřímně, nečekala jsem, že tak zásadní. Na test jsme měli verzi Rallye s modrou metalízou a zlatými vyplétanými koly. Vlastně hned po usednutí za znatelně širší řídítka jsem byla na tomto cestovním enduru jako „doma“. Ze sedla ve výšce 860 mm jsem stála na špičkách a i kdybych měla snížené sedlo na 835 mm, nebylo by to o moc lepší. I to mě však neodradilo od svezení se.
Už po zařazení prvního rychlostního stupně postřehnete živelnější rozjezd a větší chuť do života. Motor má stále hladký chod bez citelných vibrací a je laděn do zábavnějšího módu. Podvozek stejně jako u 750ky nemá nastavitelné přední vidlice, ale oproti ní byl z výroby nastaven do ještě komfortnějšího režimu. Více se houpal, při větších nerovnostech i při brzdění se předek viditelněji a citelněji nořil hlouběji, ale nebylo to nic nepříjemného, ačkoliv já bych uvítala tužší nastavení, kolegovi to naopak vyhovovalo.
Do zatáček se díky širším řídítkům vede o něco lépe a také máte s živelnějším motorem pod zadkem větší chuť si zasportovat. Průjezdy zatáček jsou přesnější a při výjezdu se můžete spolehnout na všech 95 koníků, které se ukrývají pod sedlem. Reakce na plyn je o poznání rychlejší a celkově byla jízda čitelnější. Při pomalejší jízdě však nebyla tak obratná jako 750ka, pocítila jsem tu dost zásadně vyšší hmotnost, robustnější proporce, ale také celkovou výšku motocyklu.
Co se vám však bude určitě líbit je motor, který má také zdvihový objem 853 ccm, ale na zadní kolo řetězem posílá 95 koní a 92 Nm točivého momentu. To už je celkem slušná porce na to, abyste si užili více zábavy, více okamžité rychlosti, ale i typického znaku, kterým je kultivovaný chod motoru a minimum vibrací. I když vám padnou otáčky, tak motor tolik necuká jako 750ka, dokáže se z nich vyšplhat do komfortních otáček celkem rychle.
V základu má 850 automatickou kontrolu stability ASC, ABS, dva přednastavené jízdní režimy Road a Rain, zadní LED světlomet a spodní kryt motoru. Připlatit si však můžete za další jízdní režimy Sport, Enduro a Enduro Pro. V nabídce je také elektronické nastavení podvozku Dynamic ESA a kontrola trakce DTC. Záleží asi hodně na tom, jestli budete s motocyklem jezdit jen po silnici, nebo jej máte i do terénu.
Město 850ce nevadí, poradí si s dopravní špičkou stejně jako 750ka, jen je poněkud těžkopádnější. Karta se však obrací, jakmile vyjedete ven. Jakoby to tušil, ožije a s větší razantností se vydá vstříc dobrodružství. Tady si navíc užijete i rychlořazení, které sice potřebuje trošku razantnosti směrem nahoru a zcela uzavřený plyn při podřazování, ale zvedne vám zážitek z jízdy o úroveň výš.
Dálniční přesuny jsou díky vyššímu větrnému štítku příjemnější, ale pořídila bych si ještě o trochu vyšší. Bez problémů můžete cestovat svižnějším tempem, nevadí ji ani rychlosti přesahující maximální dovolený limit. Cestovatelé by si mohli pořídit komfortní vyšší sedlo, v nabídce je také ještě vyšší rovné Rallye, které je ve výšce 890 mm. Brzdy jsou tu o chloupek ostřejší, máte od nich lepší odezvu, nemají tendenci tuhnout a zvládne je i méně zkušený jezdec.
Možná teď čekáte závěrečný verdikt, jestli si zvolit F 750 GS nebo F 850 GS, ale toho se ode mě nedočkáte. Záleží totiž na mnoha faktorech a také na tom, kde a kam se chystáte s motocyklem jezdit. Obecně bych řekla, že je 750ka lepší volbou pro začátečníky a pro ženy. Je lehčí, nižší, snadněji se s ní manipuluje jak na místě, tak i třeba v terénu, pro ty, kdo by chtěli zkusit off-road. Kdo má však raději cestování po silnici, má zkušenější ruku a jezdí se spolujezdcem, ten by se měl dívat spíše po 850ce. Je laděná na rychlejší a svižnější jízdu, snáz se popere s tím, když pojedete ve dvou a s plně naloženými kufry.
Gábina má oblečení BMW EnduroGuard, jehož test si můžete přečíst zde, Jarda má oblek BMW Rallye.
Technické údaje F 750 GS
Motor: Čtyřdobý kapalinou chlazený řadový dvouválec se čtyřmi ventily na válec. Vrtání a zdvih 84 x 77 mm, zdvihový objem 853 ccm, kompresní poměr 12,7 : 1. Největší výkon 76 k (56 kW) při 7500 1/min, největší točivý moment 83 Nm při 6000 1/min. Elektronické vstřikování, tlakové oběžné mazání, elektrické spouštění a el. digitální zapalování.
Pohonné ústrojí: Primární převod ozubenými koly, sekundární převod O-kroužkovým řetězem, vícelamelová antihoppingová spojka v olejové lázni, šestistupňová převodovka.
Podvozek: Příhradový páteřový rám z ocelových trubek, přední vidlice USD 41 mm, zdvih 151 mm, zadní centrální kyvná vidlice, zdvih 177 mm. Brzdy kotoučové, vpředu dvojitá o průměru 305 mm s dvoupístkovým třmenem, vzadu jednoduchá ventilovaná o průměru 265 mm s jednopístkovým třmenem. Pneumatiky 110/80 R 19 vpředu a 150/70 R17 vzadu. Rozvor 1559 mm, výška sedla nad zemí 815 mm, pohotovostní hmotnost 224 kg. Objem palivové nádrže 15 l. Nejvyšší rychlost 190 km/h.
Základní cena vč. DPH: 248 500 Kč
Cena testovaného modelu vč. DPH: 346 670 Kč
Technické údaje F 850 GS
Motor: Čtyřdobý kapalinou chlazený řadový dvouválec se čtyřmi ventily na válec. Vrtání a zdvih 84 x 77 mm, zdvihový objem 853 ccm, kompresní poměr 12,7 : 1. Největší výkon 95 k (70 kW) při 8250 1/min, největší točivý moment 92 Nm při 6250 1/min. Elektronické vstřikování, tlakové oběžné mazání, elektrické spouštění a el. digitální zapalování.
Pohonné ústrojí: Primární převod ozubenými koly, sekundární převod O-kroužkovým řetězem, vícelamelová antihoppingová spojka v olejové lázni, šestistupňová převodovka.
Podvozek: Příhradový páteřový rám z ocelových trubek, přední vidlice USD 43 mm, zdvih 204 mm, zadní centrální kyvná vidlice, zdvih 219 mm. Brzdy kotoučové, vpředu dvojitá o průměru 305 mm s dvoupístkovým třmenem, vzadu jednoduchá ventilovaná o průměru 265 mm s jednopístkovým třmenem. Pneumatiky 90/90 R 19 vpředu a 150/70 R17 vzadu. Rozvor 1593 mm, výška sedla nad zemí 875 mm, pohotovostní hmotnost 229 kg. Objem palivové nádrže 15 l. Nejvyšší rychlost 197 km/h.
Základní cena vč. DPH: 342 500 Kč
Cena testovaného modelu vč. DPH: 472 806 Kč
- Přidat komentář 1
- Publikováno: 29.3.2019
- Zařazeno v:
- Autor:
Nejnovější články
- 3.12. - MotoGP, krize KTM: miliardový dluh Acostu neděsí
- 2.12. - Situace u KTM aktuálně
- 2.12. - Ducati Streetfighter V4 2024: lehčí a hbitější
- 30.11. - Ana Carrasco v roce 2025 s Hondou France v mistrovství světa FIM Supersport
- 29.11. - Papež František přijal «Pecco» Bagnaiu
- 29.11. - BMW F 900 R a F 900 XR 2025: lehčí a s větší výbavou
Další z rubriky
- 25.10. - Test Harley-Davidson Street Glide: dárek ke čtyřicátinám
- 26.8. - Test Honda EM1 e: malý městský elektroskútr
- 9.8. - Test CFMOTO 450MT: malý dobrodruh
- 26.7. - Test Harley-Davidson Low Rider ST: basa tvrdí muziku
- 19.7. - Test Ducati Hypermotard 698 MONO: nejvýkonnější jednoválec
- 14.6. - Test Honda NX500: obratné cestovní enduro