Reklama

Honda Crosstourer: japonské enduro

Když se řekne cestovní enduro od Hondy, okamžitě se mi vybaví legendární Afrika, Transalp a hned poté Varadero. Motocykly, které prošli rukama mnoha cestovatelů a většina z nich o nich bude tvrdit, že to byly pohodlné a spolehlivé stroje. Bude mezi ně patřit i letošní novinka nazvaná Crosstourer?

Brzy vám tento motocykl představíme i z osobní zkušenosti, neboť za pár týdnů ho naše redakce vyzkouší naživo. Zatím se ale pojďme podívat na to, co o tomto motocyklu již víme.

Celkově oproti jeho předchůdci Varaderu vypadá štíhle. Téměř každý jezdec má pocit, že tento stroj musí hravě zvládnout a to i přes to, že jeho váha je 275 kg. Ovšem ačkoliv je Crosstourer novinkou, v mnohém vychází ze známého sportovně-cestovního modelu Honda VFR 1200. Vidlicový čtyřválec, kardan, zadní letmo uložené kolo, hliníkový rám či přední vidlice o průměru 43 milimetrů, to vše je již spolehlivě vyzkoušeno. Oproti 170 koníkům u VFR má však motor naladěn na 120 koní, také je jiné časování, profil vaček a mapping řídící jednotky.

Tento motocykl si můžete pořídit i s dvouspojkovou automatickou převodovkou DCT. Osobně nejsem moc zastáncem automatů na motorce, ale dokážu si představit, že s tímto motocyklem vyrazím na dvoutýdenní dovolenou a užiji si ve větším komfortu bez nutnosti řazení. Kromě dvou nastavených režimů Drive a Sport, který drží vyšší otáčky, můžete manuálně řadit levým palcem anebo si za příplatek pořídit nožní řadičku.

Z elektronických systémů se tu setkáte s ABS, kontrolou trakce nebo elektronickým plynem ride by wire. Škoda je jen, že u tohoto cestovního endura, nelze ABS vypnout. Velmi dobře na mě působí i nízká výška sedla nad zemí, ze kterého snadno dosáhnou na zem i lidé menšího vzrůstu. Myslím, že se tu objevila velmi dobrá konkurence nejprodávanějšímu bavorskému enduru.

Technické údaje:

Motor: Kapalinou chlazený vidlicový čtyřválec do V (75°) se čtyřmi ventily na válec. Vrtání a zdvih 81 x 60 mm, zdvihový objem 1237 ccm, kompresní poměr 12 : 1. Největší výkon 120 k (95 kW) při 7750 1/min. Max. točivý moment 126 N.m při 6500 1/min. Elektronické vstřikování. Řízený katalyzátor.

Pohonné ústrojí: Primární převod ozubenými koly, sekundární převod kardanem, hydraulicky ovládaná spojka, šestistupňová převodovka.

Podvozek: Hliníkový mostový rám, přední teleskopická vidlice USD s možností nastavení, průměr nosníků 43 mm, zadní centrální pružicí a tlumicí jednotka s možností nastavení. Jednoramenná kyvná vidlice z hliníkové slitiny. Brzdy kotoučové kombinované s ABS, vpředu dvojitá třípístková o průměru 310 mm, vzadu dvoupístková o průměru 276 mm. Kola drátěná. Pneumatiky 110/80-R19 vpředu a 150/70-R17 vzadu. Rozvor 1595 mm, výška sedla nad zemí 850 mm, pohotovostní hmotnost 275 kg (verze DTC 285 kg), objem palivové nádrže 21,5 litrů.

Základní cena vč. DPH: 334 900 Kč

Honda Crosstourer03Honda Crosstourer04Honda Crosstourer05Honda Crosstourer09Honda Crosstourer11Honda Crosstourer10Honda Crosstourer07Honda Crosstourer06Honda Crosstourer02Honda Crosstourer01Login Přihlásit Registrace ›

 
Reklama