WorldSBK - Phillip Island: Prvním letošním vítězem je Marco Melandri, 15. Ježek

Nečekaným vítězem úvodního závodu se v Austrálii stal italský veterán Marco Melandri s továrním motocyklem Ducati, kterého na stupních vítězů doplnili Tom Sykes s Kawasaki a Chaz Davies na dalším motocyklu Ducati.

Výsledek závodu byl velkou demonstrací síly továrny Ducati. V prvním závodě MS-Superbike 2018 na Phillip Islandu dojeli tři jezdci s těmito motocykly – Marco Melandri, Chaz Davies a Javier Fores v Top-4. V bodech dojel i český jezdec Ondřej Ježek, klasifikovaný jako 15. v cíli.

Na startovním roštu chyběl kvůli zlomené klíční kosti Ital Lorenzo Savadori (Aprilia). Do závodu nejlépe odstartoval Tom Sykes, který tak využil perfektně své už 43. Pole Position. Za Sykesem následovali Jonathan Rea (Kawasaki) a Melandri. Ovšem italský veterán se v L18 dostal do čela a vyhrál už svůj 21. závod v tomto šampionátu. Rutinér Sykes si zkušeně zajistil v cíli druhé místo.

Velké drama se událo v boji o třetí pódiové umístění. Mistr světa Rea ztratil v posledním kole kvůli problémům se zadní pneumatikou jasné třetí místo a byl nakonec odmávnut až na 5. pozici, když ho předjeli ještě Chaz Davies (3.) a Xavi Fores (4.).

Na 6. místě už s velkou ztrátou 17 sec dojel Alex Lowes s nejlepším motocyklem Yamaha, Leon Camier se postaral jako sedmý v cíli o kvalitní výsledek pro motocykl Honda, naopak hodně zklamaný byl Eugene Laverty, který jako jediný s motocyklem Aprilia obsadil místo osmé.

Dále dojeli: Michael van der Mark (9./Pata Yamaha), Leandro Mercado (10./Orelac Kawasaki), Loris Baz (11./Althea BMW), Jake Gagne (12./Honda), Toprak Razgatlioglu (13./Kawasaki), Roman Ramos (14./Kawasaki), náš Ondra Ježek (15./Yamaha) a nebodoval PJ Jacobsen (16.) z týmu Triple-M Honda.

Český jezdec Ondřej Ježek tedy ve svém premiérovém startu s motocyklem Yamaha obsadil 15. místo, když do závodu odstartoval na P18, v L9 se posunul P17, o 4 kola později na P16 a ve 20. kole se dostal do Top-15, tedy na body a zde také závod dokončil.

MOTUL FIM Superbike World Championship 2018 - Phillip Island Grand Prix Circuit, závod 1

01- Marco Melandri – Aruba.it Racing Ducati – Ducati Panigale R – 22 kol za 33:40.354 min.
02- Tom Sykes – Kawasaki Racing Team WorldSBK – Kawasaki ZX-10RR – + 1.180 sec.
03- Chaz Davies – Aruba.it Racing Ducati – Ducati Panigale R – + 9.265
04- Xavi Fores – Barni Racing Team – Ducati Panigale R – + 9.821
05- Jonathan Rea – Kawasaki Racing Team WorldSBK – Kawasaki ZX-10RR – + 13.896
06- Alex Lowes – Pata Yamaha Official WorldSBK Team – Yamaha YZF R1 – + 17.028
07- Leon Camier – Red Bull Honda World Superbike Team – Honda CBR 1000RR – + 21.514
08- Eugene Laverty – Milwaukee Aprilia – Aprilia RSV4 RF – + 23.662
09- Michael van der Mark – Pata Yamaha Official WorldSBK Team – Yamaha YZF R1 – + 27.430
10- Leandro Mercado – Orelac Racing VerdNatura – Kawasaki ZX-10RR – + 27.446
11- Loris Baz – GULF Althea BMW Racing Team – BMW S1000RR - + 27.748
12- Jake Gagne – Red Bull Honda World Superbike Team – Honda CBR 1000RR - + 28.466
13- Toprak Razgatlioglu – Kawasaki Puccetti Racing – Kawasaki ZX-10RR – + 30.000
14- Roman Ramos – Team GoEleven Kawasaki – Kawasaki ZX-10RR - +53.619
15- Ondřej Ježek – Guandalini Racing – Yamaha YZF R1 - + 1:02.682
16- PJ Jacobsen – TripleM Honda World Superbike Team – Honda CBR 1000RR - 1:09.775

Stav WorldSBK po 1. závodě z 26 celkově: 1. Melandri 25 bodů; 2. Sykes 20; 3. Davies 16; 4. Fores 13; 5. Rea 11; 6. Lowes A. 10; 7. Camier 9; 8. Laverty 8; 9. Van der Mark 7; 10. Mercado 6; 11. Baz 5; 12. Gagne 4; 13. Razgatliouglu 3; 14. Ramos 2; 15. Ježek 1.

Stav soutěže «Independent Riders»: 1. Fores 13 bodů; 2. Mercado 6; 3. Razgatliouglu 3; 4. Ramos 2; 5. Ježek 1.