Vítězem Asia Talent Cupu Thajec Chantra

Dvěma závody na okruhu v Sepangu se končil letošní Shell Advance Asia Talent Cup, tedy závodní seriál vypsaný pro motocyklové talenty z Asie a Oceánie.

Byl to už třetí ročník tohoto seriálu, tedy obdoba evropského Red Bull Rookies Cupu, a letos se jel na těchto okruzích: V Changu, dále v Losailu, Sepangu, Zuhaiu, Motegi a finále se konalo v Sepangu.

Prvním vítězem se stal v roce 2014 Japonec Kaito Toba, druhý skončil jeho krajan Yuta Date a třetím byl rovněž Japonec Takuma Kunimine. Letošní suverénní vítěz Red Bull Rookies Cupu Ayumu Sasaki se tehdy umístil na P4, Kornfeilův týmový kolega Adam Norrodin obsadil P7 a letošní protagonista Asia Cupu Somkiat Chantra z Thajska obsadil P11.

Vloni se stal vítězem už jmenovaný Sasaki, druhý byl jeho krajan Kuninime a třetí další Japonec Kazuki Masaki. Letos druhý Ai Ogura obsadil P7, Norrodin skončil na P8, a Chantra na P12.

Bylo by nespravedlivé nezmínit se o dvou bývalých skvělých pilotech, kteří tento šampionát řídí: Ředitelem je Španěl Alberto Puig, Japonec Hiroshi Aoyama je potom Ridding Coachem.

Používaná jednotná motocyklová technika jsou pak motocykly Honda NSF250R.

Před finálovým víkendem v Sepangu - v rámci GP Malajsie - vedl Japonec Ai Ogura se 160 body, druhý byl Thajec Somkiat Chantra (153), třetí Japonec Ryusei Yamanaka (144), čtvrtý Indonésan Andi Izdihar (142) a ještě Top-5 uzavírající jeho krajan Gerry Salim (136) měl šanci na titul šampiona 2016.

Zde je třeba připomenout jednu podstatnou věc: Jak Ogura, tak Chantra, byli předběžně nahlášeni manažerem Tady Okadou za tým Honda Racing Asia do šampionátu MS-Moto3 na rok 2017. Nejlepší jezdci tohoto seriálu nejen závodí v Red Bull Rookies Cupu, ale také v MSJ, tedy bývalém šampionátu CEV.

Indonésan Andi Izdihar - čtvrtý v celkovém pořadí před finále v Sepangu - si časem 2:29.231 zajistil Pole-Position do posledních dvou závodů, za ním skončil vedoucí jezdec průběžné klasifikace Ai Ogura (+ 0.609) a první řadu dokompletoval Gerry Salim (+ 0.672). Druhou řadu gridu pak vytvořili Yuki Kunii (+ 0.850), Somkiat Chantra (+ + 1.383) a Ryusei Yamanaka (+ 1.784). Qualfying se jel konal na mokrých pneumatikách v obtížných podmínkách po silném dešti a byl ukončen předčasně dvě a půl minuty před koncem, kvůli havárii v T9 Alifa Utamy, kdy byly vyvěšeny červené vlajky.

Poleman Andi Izdihar vyhrál úvodní - sobotní - závod v Sepangu, a bylo to jeho třetí letošní vítězství. Na stupních vítězů indonéského jezdce doplnili dva Japonci, Kazuki Masaki a Yuki Kunii. Lídr šampionátu Ai Ogura po špatném startu obsadil P4, zatímco Oncu a Chantra havarovali v boji o vítězství.

Před nedělním finále tak vedl Ogura se 173 body, druhý byl Izdihar (167), třetí Yamanaka (154), a čtvrtý Chantra (153).

10- Irfan Ardiansyah – INA – Honda NSF250R – + 40.600

Dramatické nedělní finále ale vše obrátilo doslova na ruby: Thajský jezdec Somkiat Chantra vyhrál nejen tento závod, ale stal se i celkovým vítězem Shell Advance Asia Talent Cupu 2016. Na mokré trati ho na stupních vítězů doplnili dva turečtí bratři Can Öncü a Deniz Öncü.

Hned v prvním kole měl crash Yuki Kunii, a na čele se vytvořila vedoucí skupina ve složení Andi Izdihar, Ai Ogura a Kazuki Masaki. V L4 nejdříve havaroval Masaki a chvíli po něm také Ogura. Vše tak hrálo do karet Izdiharovi, toho ale opustilo štěstí a závod rovněž nedokončil kvůli havárii 2 kola před koncem - jezdil ve skupině bojující o P3 - P6, když mu stačilo dojet do Top-5. Situace využil Thajec Chantra a stal se letošním šampionem. Za ním byli odmávnuti Can Öncü a Deniz Öncü a dále Ryusei Yamanaka a Shogo Kawasaki.

Somkiat Chantra tak vyhrál nejen finálový závod, ale i získal titul šampiona, ačkoliv do nedělního finále nastupoval až z P4.

Nejlepší tři v pořadí poháru jsou tedy Thajec Somkiat Chantra se 178 body, druhý skončil Japonec Ai Ogura (173) a třetí Andi Izdihar z Indonésie (167).