Reklama

Toni Elias celkovým vítězem MotoAmerica Hlavní obrázek k článku: Toni Elias celkovým vítězem MotoAmerica

Ex-mistr světa Moto2 Španěl Toni Elias se stal předčasně letošním vítězem šampionátu MotoAmerica, tedy spíše známého pod pojmem AMA-Superbike. Elias je teprve pátým šampionem pocházejícím z jiné země, než USA.

Před ním to byli Angličan Reg Pridmore, Australané Mat Mladin a Troy Corser a také Kanaďan Miguel Duhamel.

Brit Reg Pridmore vyhrál první tři ročníky, 1976, 1977 a 1978, s BMW a potom 2x na Kawasaki. Násleodovali Australan Troy Corser 1994 s Ducati, Kanaďan Miguel DuHamel 1995 na motocyklu Honda a Australan Mat Mladin poprvé 1999 a dále 2000, 2001, 2003, 2004, 2005 a 2009 - vždy na Suzuki.

To také 2009 bylo poslední vítězství pro značku Suzuki, od té doby vyhrávala pouze Yamaha: 2010, 2011, 2012 - Josh Hayes, 2013 - Josh Herrin, 2014 Josh Hayes, 2015 a 2016 Cameron Beaubier.

Toni Elias naskočil do šampionátu MotoAmerica vloni jako náhradník za zraněného Jake Lewise a hned v první sezóně na absolutně neznámých okruzích získal vítězný hattrick, pak ale na něho přišla slabší chvilka a nakonec skončil celkově třetí o pouhých 7 bodů za dvojnásobným šampionem Cameronem Beaubierem (Yamaha) a o 1 bod za Joshuou Hayesem. Svého týmového kolegu Roger Lee Haydena porazil o 20 bodů.

Letos z dosud odjetých 18 závodů byl 17x odmávnut v Top-2 a nemůže už být v posledních dvou zbývajících závodech předstižem, když má na svém kontě 390 bodů. Druhý je Roger Lee Hayden (297) a třetí Cameron Beaubier (255).

Devátým sezonním vítězstvím si pilot s motocyklem Yoshimura-Suzuki Toni Elias zajistil předčasně na okruhu Jersey Motorsports Park svůj první titul šampiona US-Superbike-MotoAmerica.

Před 18 měsíci přemýšlel Toni Elias o ukončení aktivní závodní činnosti na mezinárodní úrovni a přestěhoval se domů do Španělska. Pak dostal nečekanou šanci, nahradit zraněného Jake Lewise v továrním týmu Yoshimura-Suzuki v šampionátu MotoAmerica a letos se stal mistrem US-Superbike.

Při neúčasti zraněného obhájce titulu vyhrál Elias na okruhu New Jersey Motorsports Park první závod a vedl tak šampionát s náskokem 84 bodů, přičemž do konce zbývaly ještě 3 závody. Druhý skončil v New Jersey jeho týmový kolega Roger Lee Hayden, třetí pak Joshua Hayes (Yamaha), Top-5 dokompletovali Joshua Herrin (Yamaha) a Jake Gagne (Honda).

Rovněž druhý závod na okruhu New Jersey Motorsports Park se stal kořistí Toniho Eliase, druhý skončil překvapivě soukromník Kyle Wyman (Yamaha) a stupně vítězů dokompletoval Roger Hayden. Jake Gagne obsadil místo čtvrté a Joshua Kurt Hayes byl odmávnut v cíli jako pátý.

34-letý Elias tak získal pro Suzuki celkem 193. vítězství v US-Superbike. Bylo to jeho už 16. první místo v šampionátu a překonal tak Freddieho Spencera a Erica Bostroma, kteří shodně vyhráli 15x. Elias má nyní shodný počet vítězství jako jeho idol Wayne Rainey.Login Přihlásit Registrace ›

Reklama