Rea získal v Jerezu vítězný double, Ježek crash

Mistr světa Jonathan Rea dokázal v neděli zopakovat své sobotní vítězství, na stupních ho doplnili oba tovární piloti Ducati Marco Melandri a Chaz Davies. Ondřej Ježek kvůli crashi závod nedokončil.

Do roku 2016 ještě nevyhrál Jonathan Rea v Jerezu ani jeden závod MS-Superbike, v sezóně 2017 pak získal hned vítězný double. Stejně jako v sobotním závodě, byl i ten nedělní přerušen hned v prvním kole kvůli pádu. V T1 spadli nejdříve Eugene Laverty (Aprilia) a Chaz Davies (Ducati), vzápětí v T2 Švýcar Dominic Schmitter - ten musel být transportován do Medical-Center. Při restartovaném závodě na 19 kol chyběli ze soboty zraněný Ayrton Badovini, a dále Schmitter, zatímco Laverty vyrazil z boxové uličky jako první.

Na špici diktoval tempo - stejně jako v sobotu - Jonathan Rea. Ten vystartoval z 9. msíta na startovním roštu, ale potřeboval pouze jedno kolo a byl už na špici. V závěru pak vyhrál trojnásobný mistr světa úplně suverénně.

Svým vítězstvím se Jonathan Rea vyrovnal v počtu vítězství Troy Baylissovi - oba mají celkem 52 prvních míst. Před ním je už pouze Carl Fogarty s 59 vítězstvími. A bylo to zároveň Reovo 14. vítězství v sezóně, více závodů dokázali vyhrát během jedné sezóny pouze Doug Poulen v roce 1991 (17) a Carlos Checa 2011 (15).

Hodně velmi zklamáním byla až 10. pozice na startovním roštu pro Polesettera a továrního pilota Ducati Marca Melandriho jako vítěze Superpole, důsledek byl technický defekt v první jízdě - v sobotu.

Zkušený Ital využil několika chyb svých soupeřů a nakonec byl odmávnut v cíli jako druhý, za ním dojel jeho týmový kolega Chaz Davies (3.).

Ačkoliv odstartovali do závodu z první řady, tak ani na jednoho jezdce Yamahy nezbylo pódiové umístění. Lowes uviděl cílovou šachovnici 0,7 sec za Daviesem jako čtvrtý, jeho týmový kolega z Pata Yamaha Michael van der Mark skončil šestý. Mezi nimi projel Tom Sykes (5.) a ztratil tak své druhé místo v šampionátu.

Solidní závod opět absolvoval Sylvain Guintoli s motocyklem Puccetti Kawasaki a dokončil ho jako osmý.

Nejlepší motocykl Aprilia pilotoval Leandro Mercado a skončil devátý - oba piloti týmu Milwaukee závod nedokončili. Lorenzo Savadori havaroval, Eugene Laverty musel závod vzdát z P18.

Althea BMW se musela spokojit 10. místem v cíli zásluhou Jordiho Torrese, MV Agusta zklamala, P12.

Další výsledkovou katastrofu zažil tým Red Bull Honda. 15. v cíli Takumi Takahashi profitoval z crashe Ondřeje Ježka, Davide Giugliano byl předjet o celý okruh a odmávnut na P17.

Pirelli Spanish Round - Circuit Jerez de la Frontera, WorldSBK-Race 2: 1. Rea (GB-Kawasaki), 19 kol za 32’09.319, průměr 156,808 km/h; 2 Melandri (ITA-Ducati) + 2.732; 3. Davies (GB-Ducati) + 3.974; 4. Lowes Alex (GB-Yamaha) + 4.624; 5. Sykes (GB-Kawasaki) a 6.454; 6. van der Mark (NED-Yamaha) + 10.120; 7. Fores (SPA-Ducati) + 15.949; 8. Guintoli (FRA-Kawasaki) + 15.902; 9. Mercado (ARG-Aprilia) + 16.302; 10. Torres (SPA-BMW) + 19.129; 11. Ramos (SPA-Kawasaki) + 19.166; 12. Camier (GB-MV Agusta) + 20.353; 13. De Rosa (ITA-BMW) + 34.169; 14. Andreozzi (ITA-Yamaha) + 38.627; 15. Takahashi (JPN-Honda) + 45.421; 16. Russo (ITA-Kawasaki) + 45.169; 17. Giugliano (ITA-Honda) +1 kolo; 18. Savadori (ITA-Aprilia) +2 kola.

Stav šampionátu WorldSBK (po 24 odjetých závodech z 26): 1. Rea 506 bodů (mistr světa 2017); 2. Davies 363; 3. Sykes 363; 4. Melandri 301; 5. Lowes A. 226; 6. van der Mark 210; 7. Fores 185; 8. Camier 154; 9. Torres 149; 10. Laverty 135; 11. Mercado 115; 12. Savadori 113; 13. Ramos 106; 14. Bradl 67; 15. Krummenacher 50; 16. De Rosa 48; 17. Hayden 40; 18. De Angelis 32; 19. Reiterberger 29; 20. Badovini 26; 21. Haslam 20; 22. Guintoli 18; 23. Ježek 18; 24. Giugliano 13; 25. West 13; 26. Russo 13; 27. Andreozzi 11 28. Takahashi 8; 29. Dixon 7; 30. Gagne 6; 31. Brookes 4; 32. Simon 4.