MotoAmerica: Přes crash vyhrál dvakrát Jake Gagne

Lídr šampionátu MotoAmerica Jake Gagne (Yamaha) sice v prvním závodě havaroval, přesto si z okruhu Brainerd International Raceway odváží dvakrát plný počet bodů. Opět bez většího úspěchu dokončil tento závodní víkend Loris Baz (Ducati).

Dle očekávání dominoval Jake Gagne tréninkovým jízdám kubatury Superbike MotoAmerica na okruhu Brainerd International Raceway v Minnesotě. V Qualifying byl Američan o 0,310 sekundy rychlejší než Loris Baz (Ducati). Gagne objel 4,023 kilometru dlouhý okruh za 1:29,898 minuty a získal tak šesté Pole-Position během šesti závodních víkendů aktuální sezóny.

V sobotním závodě šel Gagne hned do čela, ale ve 2. kole udělal pro něho v letošní sezóně neobvyklou chybu a 28-letý jezdec havaroval. Do čela se tak dostal Loris Baz, ovšem vzápětí havaroval i on. Závod byl okamžitě přerušen vyvěšením červených vlajek.

Zatímco Gagne dokázal svou R1 dostat zpátky do boxu, tak Baz to se svou Panigale V4R nestihl. Ex-pilot MotoGP tak zaznamenal třetí výpadek z dosavadních 12 závodů letošní sezóny.

Po restartu už nezabránil nikdo Gagnemu v jeho dalším vítězství, když vyhrál s náskokem 4,6 sekundy před Bobby Fongem (Suzuki), který zajel svůj nejlepší závod celé kariéry. Na pódiu skončil také s privátním motocyklem Yamaha Mathew Scholtz. Pro Jihoafričana to bylo už osmé pódiové umístění v sezóně a potvrdil tak druhé místo v šampionátu. Cameron Petersen (Suzuki) a bývalý pilot Grand Prix Hector Barbera (BMW) dokompletovali Top-5.

Ve druhém závodě, tedy v neděli chtěl Baz konečně letos vyhrát závod šampionátu MotoAmerica, ale brzy se ukázalo, že vice-šampion z loňského roku jezdí úplně jinou ligu a získal tak letos už 11. vítězství v řadě a překonal tak loňský rekord deseti nepřetržitých vítězství Camerona Beaubiera. Rovněž čtyřnásobný US-šampion Josh Hayes dokázal vyhrát maximálně deset závodů v řadě.

Za Gagnem porazil Mathew Scholtz Lorise Baze, který tak se svou Ducati získal letos už šesté pódiové umístění. Bobby Fong (Suzuki) obsadil čtvrté místo, týmový kolega Cameron Petersen dokompletoval Top-5 a je celkově třetí, neboť Josh Herrin byl v Minnesotě nahrazen JD Beachem.

V celkovém pořadí vede Gagne s náskokem 79 bodů před Scholtzem a šest závodů před koncem šampionátu se zdá, že kráčí neohroženě k titulu šampiona US-Superbike.

Výsledek MotoAmerica Brainerd IR, Race 1: 1 Jake Gagne, Yamaha; 2 Bobby Fong, Suzuki + 4,675 sec; 3 Mathew Scholtz, Yamaha + 6,198; 4 Cameron Petersen, Suzuki + 8,760; 5 Hector Barbera, BMW + 23,050; 6 JD Beach, Yamaha + 28,096; 7 Jake Lewis, Suzuki + 44,568; 8 Andrew Lee, Kawasaki + 48,265

Výsledek MotoAmerica Brainerd IR, Race 2: 1 Jake Gagne, Yamaha; 2 Mathew Scholtz, Yamaha + 5,282 sec; 3 Loris Baz, Ducati + 6,544; 4 Bobby Fong + 9,717; 5 Cameron Petersen, Suzuki + 14,283; 6 JD Beach, Yamaha + 17,552; 7 Hector Barbera, BMW + 18,250; 8 Jake Lewis, Suzuki + 50,044

Stav MotoAmerica po 12 závodech: 1 Jake Gagne, Yamaha 275 bodů; 2 Mathew Scholtz, Yamaha 196; 3 Cameron Petersen, Suzuki 161; 4 Josh Herrin, Yamaha 145; 5 Bobby Fong, Suzuki 141; 6 Loris Baz, Ducati 138; 7 Hector Barbera, BMW 104; 8 Jake Lewis, Suzuki 69.